İstanbul’da Halk Eğitim

Öncelikle yaşadığımız şehri tanımaya ne dersiniz? 3000 bin yıllık geçmişiyle, antik roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluğu olmak üzere 3 farklı imparatorluğa ev sahipliği yapan İstanbul tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de ön plana çıkmıştır.

Tarihin her döneminden izler taşıyan dünyanın ve ülkemizin önde gelen metropol şehirlerinden biri olan İstanbul Asya ve Avrupa kıtasının bağlantı noktasındadır.

İstanbul’da Eğitim Fırsatları…

İstanbul Türkiye’nin en kalabalık şehirlerindendir. Türkiye’nin dört bir yanından göç alan bu şehirde elbette eğitim imkanı değerlendirilmelidir. Hayatın her alanında önümüze çıkan eğitim ile meslek edinebilir, yeni hobiler öğrenebilir ya da işimizle ilgili deneyim kazanabiliriz.

İstanbul’da da 44 tane halk eğitim kursu vardır. İstanbul’un tüm ilçelerinde olan bu kurslarda mesleki ve teknik eğitim alanında, okuma yazma öğrenmek isteyenlere, bilgisayar işletmenliği ve hızlı klavye kullanım alanlarında kurslar düzenlenmektedir.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Her yaş grubuna hitap eden, eğitim düzeyi fark etmeksizin herkesin katılabileceği kurslardır. 18 yaşından küçükler, velilerin izniyle katılabilir. Eğer okula gidiyorsanız okul saatleri dışındaki serbest zamanlarda kurslara katılabilirsiniz.

Başvuru ve Kayıt Nasıl Yapılır?

Başvuru yapmak istediğiniz hangi kurs programı ise; halk eğitim merkezlerinden temin edeceğiniz form, kimlik fotokopisi ve öğrenim belgesi ile kaydınızı yapabilirsiniz.

e-yaygın özelliği getirilmesi ile bazı ilçelerde online başvuru seçeneği ile kursa gitmeden kayıt yaptırmamız mümkün. Öncelikle başvuru yapmak istediğiniz ilçede online başvuru sekmesi varsa oraya tıklayarak ön kayıt oluşturmanız gerekiyor. Online başvuru sekmesinden sonra açılacak bu ekrandan ön kayıt için tıklayıp, gelecek olan ekrandaki bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra açılacak olan kursla ilgili haber beklemek kalıyor bize.

Kayıt İçin Hangi Belgeler Gerekli…

Kursa başvuru yapmak istiyorsanız bu belgeler yanınızda olmalı;

  • TC Kimlik numarasını gösterir belge
  • Öğrenim belgesi
  • Kursun özelliğine göre diğer belgeler
  • 18 yaşından küçükler için veli yazılı onayı
  • Yabancı uyruklular için yabancı kimlik numarası ya da yabancı tanıtma belgesi

Devamsızlık durumunda kayıt silinir mi?

 (1)Kursa kayıt işlemi, kursun başladığı tarihten itibaren kurs süresinin 1/5 oranını geçmemek şartıyla 10 gün içerisinde yapılmalıdır. Kursiyer kaydı, bu tarihten sonra e-Yaygın sisteminde kapatılır. Bu süre kursiyerin devamsızlığına sayılır.

(2) Modüler öğretim programları uygulanan kurslarda, devamsız veya başarısız olunan modüllerin bulunması hâlinde bu kurs için kurs bitirme belgesi düzenlenmez. Bu kursiyerlere Ek-4’teki Puan Döküm Çizelgesi düzenlenir. Ancak kursiyer başarısız olduğu modüllerini tamamlayıp başarılı olması hâlinde, kurs bitirme belgesi en son modülünün öğretimini tamamladığı kurumca düzenlenir.

(3) Kurslarda;

a) Modüler olmayan kurslarda devamsızlık süresi kurs süresinin 1/5 oranını geçmesi hâlinde, kursiyerler devamsız ve başarısız sayılırlar.

b) Modüler kurslarda, her modülün devamsızlık süresi modül süresinin 1/5 oranını geçemez.(1)

Kurs ve Etkinliklere Ne Zaman Kayıt Yapılır?

Yılın on iki ayında kayıt yapma olanağı vardır. Kurs ve etkinlikler için en az 12 kişiye ulaştıktan sonra açılır. Kursiyer sayısının yedinin altına düşmesi durumunda kursiyerler, istemeleri hâlinde kurumdaki aynı programa geçebilir veya aynı programı yürüten bir başka kurumdaki programa geçebilirler. Eğer kurum müdürü ve milli eğitim müdürü tarafından uygun görülürse eğitime devam edilebilir.

Kurs Merkezleri nerelerdedir?

Kurs merkezlerinin nerelerde olduğunu listeler halinde fotoğrafını paylaşmak istiyorum, bulunduğunuz ilçedeki halk eğitim merkezinin telefon numarasını, adresini merak ediyorsanız listeden bakabilirsiniz.

Hangi Kurs Eğitimleri Vardır?

Halk eğitim merkezlerinde 70 den fazla alan ve 3000’den fazla branşta eğitim vardır. Aynı zamanda açık öğretim ile yarım kalmış hayallerinizi tamamlayabilirsiniz. Açık ilköğretim ve Açık Lise eğitimleriyle eğitim hayatınızı kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Biraz önce de bahsettiğimiz üzere 70’den fazla alanda, 3000’den fazla branşta eğitim verilir. En fazla eğittim verilen el sanatları, Müzik ve gösteri sanatlarında ve yabancı dil alanı başı çekmektedir. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak bölüm ve branş bilgilerine ulaşabilirsiniz. http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/

Kurs sonunda sertifika veriliyor mu?

Bu kurslarda katılacağınız kursların tümü modüler olduğu için eğitim sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika ile özel ve kamu kurumlarında geçerliliği bulunan bir sertifikanız olacaktır. Bunun için eğitim sonunda yapılacak sınavda en az 40 puan ve üzeri almanız gerekir. Sınavı geçenlerin sertifikası 1-2 ay içerisinde hazırlanarak kurs merkezinden alınması gerekir.

1) Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Dair Yönetmelik (2018, 14 Nisan), Resmi Gazete (Sayı: 30388) Erişim Adresi: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/04/20180411-13.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir