Açık Öğretim Ortaokulu

Açık öğretim; en geniş öğrenci portföyine sahip olan eğitim kurumudur. Üst yaş sınırı olmaksızın eğitimi bir şekilde yarım kalmış, tamamlayamamış kişiler için 1 yıl gibi kısa bir sürede ortaokul diplomasına sahip olabilme fırsatını veren açık öğretim ortaokuluna nasıl kayıt yapılır, açık öğretim nedir, sınav tarihleri, merak ettiğiniz sorulara dair tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

AdresAçık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü
Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No :21
06500-Teknikokullar Yenimahalle/ANKARA
Telefon0 312 413 22 44
0 312 413 22 18
0 312 413 22 20
İnternet sitesiaio.meb.gov.tr
Ayrıca 444 0632 numaralı telefonu arayarak da bilgileriniz, açık öğretimle ile ilgili merak ettiğiniz tüm hususlar hakkında bilgi almanız mümkün.

Açık Öğretim Ortaokul Kayıtları Devam Ediyor

Henüz geç kalmadınız, 6 Eylül 2021 tarihinde başlayan açık öğretim kayıtları 15 Ekim 2021 tarihine kadar devam edecek. 2021-2022 Eğitim-Öğretim dönemi kayıt yenileme, ilk kayıt işlemleri 15 Ekim 2021 mesai bitimine kadar halk eğitim merkezi müdürlüklerince alınmaya devam edecek.

Kimler Yararlanabilir?

Açık Öğretim Ortaokulundan mezun olmak için ilkokul mezuniyetinizin ya da denkliği olan bir belgenizin olması yeterli. İster ev hanımı, ister çalışan yaşınız kaç olursa olsun eğitim hayatınız yarım kalmasın diyorsanız; Açık Öğretim Ortaokulu ile adım atabilirsiniz.

Genel olarak bakacak olursak;

 • 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlar
 • İlkokul 4. sınıfı bitirdiğinize dair belgeniz varsa,
 • Yetişkinler için 2. kademe eğitimi başarı belgeniz varsa,
 • Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim-B kurs belgeniz varsa,
 • Ortaokul veya imam-hatip ortaokulunun herhangi bir sınıfından ayrılmış olanlar,
 • Yurt dışında eğitim görenler için ise; ilkokulu tamamladığınıza dair belgeniz varsa ve ortaokulun herhangi bir sınıfından bir şekilde ayrılmak zorunda kalanlar için denklik oluşuyorsa başvuru yapabilirsiniz.

Tutuklu ve hükümlülerde, ıslah evinde kalanlarda; İl-İlçe Özel Eğitim Kurul Kararı ile Açık Öğretim Ortaokuluna yönlendirilen kişiler için ve yurt dışı programlarına kayıt yaptıranlar için yaş şartı aranmamaktadır.

Kayıt Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptırabilmek için halk eğitim merkezlerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru esnasında gereken belgeler ise;

 • Öğrenim belgesi(aslı)
 • Fotoğraf
 • Varsa özürlü sağlık kurul raporunun onaylı fotokopisi
 • Varsa ücret muafiyet belgesinin onaylı fotokopisi(şehit, gazi yakını, tutuklu veya hükümlü olanlar vb.)
 • Ad, soy ad, doğum tarihi vb. değişiklik olması durumunda mahkeme kararının onaylı fotokopisi

Kaydınızı yaptırmak için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine giderek kayıt işleminizi yaptırabilirsiniz.

Bir Yılda 3 Kez Sınav Hakkınız Var.

Açık öğretimde 3 dönem kayıt esası vardır ve bu durum daha fazla dersten geçerek kısa bir süre gibi zamanda okulunuzu bitirme imkanı sunar. Her kayıt dönemi sonunda belirtilen sınav tarihleri ile birlikte kredisi yüksek olan derslere ağırlık vermeniz durumunda almanız gereken kredi sayısını tamamlamış olursunuz ve 1 yıl gibi kısa bir süre içinde mezuniyetiniz gerçekleşmiş olur.

Açık Öğretim Ortaokulu kayıt yenileme tarihleri de aynı şekilde her dönem için ayrı ayrı gerçekleşir. Bu sebeple kayıt yenileme tarihlerini ve seçmeniz gereken dersleri unutmayın. Aksi takdirde kaybettiğiniz bir kayıt dönemi için yılınız uzar.

Kayıt Yenileme İçin Ne Yapılmalıdır?

Kayıt yenileme, yeni kayıt ve sınav tarihleri Açık Öğretim Ortaokulu web sayfasından yayımlanmaktadır. Sizlerde hak kaybına uğramak istemiyorsanız kayıt yenileme tarihlerini kaçırmayın.

Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yenilemek istiyorsanız; kayıt tarihlerinde kılavuzda belirtilen bankalardan birine T.C kimlik numarası ile belirlenen ücretin yatırılması gerekmektedir.

İlk Kayıt Sınav Bedeli ve Ön Kayıt Oluşturma

Açık öğretim ortaokuluna ilk defa kayıt yaptıracaksanız, öncelikle halk eğitim merkezine giderek ön kayıt işlemi yaptırmanız gerekiyor. Sonrasında ise; T.C kimlik numaranız ile birlikte Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası bankamatiklerine(ATM) veya ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden 50 TL sınav bedelini ödeyerek sınav bedelini yatırabilirsiniz. Ödemenizi yapabilmek için https://odeme.meb.gov.tr/ internet sitesinden giriş yapabilirsiniz.

İlk kayıt esnasında paranın yatırılmasından sonra öğrenci AKTİF duruma geçer. Kayıt işlemi için parayı doğru şekilde yatırmanız gerekiyor. Aksi halde kaydınızı yaptırmanız mümkün olmaz.

Bilgilerinizde herhangi bir değişiklik varsa halk eğitim merkezi müdürlüklerine giderek değişikliklerin bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca Açık Öğretim Ortaokulu bilgi ilem Sisteminde kayıtlı T.C kimlik numarası olmayan kişilerin ise sınav ücreti yatırmadan önce halk eğitim merkezine giderek T.C kimlik numaralarını güncellemeleri gerekmektedir.

Hangi Sınıftan Eğitime Başlayabilirsiniz?

Açık Öğretim Ortaokulu’na kayıt işlemi esnasında halk eğitim merkezine sunduğunuz daha önceki öğrenim seviyenizi gösteren belgenin aslı ile;

 • İlkokul mezuniyeti olanlar 6. sınıftan,
 • İlkokul 4.sınıfında başarılı olup, ancak 5 sınıfı tamamlamayanlar, 5. sınıftan,
 • Yetişkinlerden ikinci kademe eğitimi başarı belge tarihi 17 eylül 2012 tarihinden önce ise, 6. sınıf; 17 eylül 2012 tarihinden sonra ise 5 sınıftan,
 • İlkokul mezunları ile ilköğretim okulları ve ortaokulların 5. sınıfını başarı ile tamamlayıp, ustalık, kalfalık ve usta öğreticilik belgesi olanlar ise 7. sınıftan eğitime başlayabilir. Ancak 5. sınıftan başarısız olduğu ders varsa onu da tamamlaması gerekir ve 7. sınıftan devam eder.
 • Dışarıdan bitirme belgesi olanlardan ise, başarısız oldukları dersin bulunduğu sınıftan,
 • Tasdiknamesi bulunan kişilerden ise; intibak edildiği sınıftan eğitime başlayabilir.

Ders Seçme İşlemi Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Ortaokulu’na ilk defa kayıt olan veya kayıt yenileten öğrenciler ders seçimi esnasında üst sınıftan da ders seçebilir. Kendi sınıfınızın tüm dersleri ve üst sınıftan ise en fazla 4 ders seçimi ile maratona başlayabilirsiniz.

Ders seçimi yapmadıysanız ya da yapmak istemiyorsanız; ders seçimi Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü’nce yapılır. İlk kayıt olan ve kayıt yenileten öğrenci bir üst sınıftan en fazla dört ders seçebilecektir.

Mezuniyet Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Açık Öğretim Ortaokulu’nu başarıyla tamamladıysanız ve bu zorlu maratonun sonunda başarınızı taçlandıran mezuniyet belgenizi almak için; halk eğitim merkezi müdürlüklerinden ve e-Devlet sistemi üzerinden alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Ücret muafiyetim var, halk eğitim merkezine gitmeden kayıt yeniletebilir miyim?

Ücret muafiyetiniz varsa; kayıt yenileme işlemi esnasında halk eğitim merkezi müdürlüklerine gitmenize gerek yoktur. Ayrıca normal şartlarda sınav bedelini yatırdıktan sonra AKTİF olan durum; muafiyeti olan öğrenciler için aynı gün AKTİF öğrenci durumuna geçilir.

Ders geçme nasıl olur?

Açık öğretim ortaokulunda ders geçme esası vardır. Öğretim yılı açık öğretim ortaokulunda 3 dönem üzerinden uygulanır. Ve her dönem kayıt yenileme ve ders seçme işlemi yapılır. Dersinizi başarı ile verebilmek için en 45 puan almanız gerekmektedir.

Sınavlar nasıl yapılır?

Açık öğretim ortaokul sınavları ve sınav yerleri Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce belirlenen okullarda gerçekleşir.

Çoktan seçmeli sınav metodunun uygulandığı sınavlarda, yanlış doğruyu götürmez. Her dersten 20 soru sorulmaktadır. Her sorunun değeri 5 puandır, en az 9 soruya doğru cevapladığınız takdirde o dersi başarı ile vermiş olacaksınız.

Açık Öğretim Nedir?

1998-1999 eğitim öğretim yılında ilk eğitim faaliyetlerine başlayan açık öğretim ortaokulu; o zamanlar ki adıyla “açık ilköğretim okulu” kuruluşunun 15. yılında 250 bin öğrenciye ulaşmış ve binlerce mezun vermiştir.

İlk zamanlarda sadece il merkezlerinden alınan formlarla kayıt yapılırken, zamanla teknolojinin ilerlemesi ile birlikte 2005 yılında internet ortamından da kayıt alınarak ülkemizin her bir köşesinden kayıt olmak isteyen kişilere ulaşılmıştır.

2011 yılı kasım ayına kadar Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Açık İlköğretim Okulu; Kasım ayı itibariyle Hayat boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Daire Başkanlığı’na bağlanmıştır. Ve 2012 yılında çıkartılan bir yönetmelikle adı Açık Öğretim Ortaokulu olarak değiştirilerek son şeklini almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir