Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri

Güzellik ve saç bakım hizmetleri hem örgün eğitimin, hem de yaygın eğitimin bir parçası olan eğitim alanıdır. Güzellik ve saç bakım hizmetleri; cilt bakımı, makyaj ve saç bakımını kapsamaktadır. Günümüzde bu işi profesyonel şekilde yapacak kişilere ihtiyaç arttıkça bu mesleğe olan talep de artmaktadır.

Halk eğitim merkezleri, İSMEK gibi ücretsiz eğitim veren kurslarda ve aynı zamanda okulların güzellik ve saç bakım hizmetleri alanında eğitim alan kişiler; saç bakımı, güzellik, cilt analizi ve epilasyon gibi donanımları kazanarak iş hayatına atılabilirler.

Güzellik ve saç bakım hizmetleri alanı;

  • Saç bakımı
  • Güzellik
  • Makyaj dallarını içermektedir.

Saç Bakımı

Saç bakımı içerisinde birçok içeriği barındıran geniş bir yelpazeye sahiptir. Fön çekimi, saç yıkama, saç örme gibi birçok unsurun yanı sıra mesleki yeterlilikte gerekli olan kazanımlar da elde edersiniz. Örneğin sosyal hayatta ve iş hayatında sağlıklı iletişim kurma becerisi, Türkçeyi doğru kullanma, meslek etiği kurallarına uyma gibi birçok kazanım da elde edilir.

Cilt Bakımı

Cildimiz dışarıya yansıyan, cilt sağlığımızı da net bir şekilde ortaya koyan birer ayna gibidir. Cilt sağlımız için cildimize gereken bakımın, ilginin gösterilmesiyle sağlıklı bir hale gelir. Cilt bakımı o kadar geniş bir alandadır ki; alacağınız eğitimlerle her gün her eğitimde bambaşka bir deneyim yaşarsınız.

Belli başlı cilt bakım eğitimleri ise; cilt bakım teknikleri, cilt bakımı ve epilasyon, doğal cilt bakımı teknikleri, el bakımı, el ve ayak bakımı gibi birçok alanda eğitim verilmektedir. Bu ücretsiz eğitimler ise halk eğitim merkezleri, ismek gibi birçok ilin mesleki eğitim kurslarında verilmektedir.

Makyaj

13 yaşını doldurduysanız ve ilkokul mezuniyetiniz varsa, eğitimin gerektirdiği fiziksel ve psiko-motor gelişiminiz tamamsa bu alanda eğitim alabilirsiniz. Makyaj alanında sahne makyajı ve temel makyaj eğitimi alarak bu alanda iş fırsatlarını yakalayabilirsiniz. Ücretsiz eğitim veren halk eğitim merkezleri ve belediyelerin ücretsiz kurslarından (İsmek,kaymek gibi) yararlanabilirsiniz.

Güzellik ve Saç Bakım Hizmetlerini Bitirenler Ne İş Yapabilir?

İnsanların yaşamı boyunca ihtiyaç duyduğu saç bakımı, cilt bakımı gibi temel unsurlar iş olanağı da sunmaktadır. Güzellik ve saç bakım hizmetlerini bitirdiyseniz ya da ücretsiz eğitim veren halk eğitim merkezi, ismek gibi kurslardan bu alanda eğitim aldıysanız iş olanaklarınız da çeşitleniyor.

  • Cilt bakım uzmanı,
  • Berber
  • Kuaför,
  • Makyöz gibi birçok dalda çalışabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir