İSMEK Kayıt Nasıl Yapılır?

Enstitü İstanbul İSMEK; 2023-2024 eğitim-öğretim yılına hızlı bir giriş yaptı. 15 uzmanlık okulu, 150 eğitim merkezi ile kurulduğu günden beri 3 milyonun üzerinde kursiyeriyle buluştu. (1)

4 Eylül 2023, saat 10:00 itibariyle başlayan kayıtlar hız kesmeden devam ediyor. Sizlerde ismek kurs fırsatlarından yararlanmak isterseniz aşağıda başvuru detaylarını bulabilirsiniz.

Enstitü İstanbul İSMEK kayıt ekranı yenilendi; adının değişmesinin ardından ismek kursları için kayıt ekranı da yenilendi. Enstitü İstanbul İSMEK kurslarından yararlanan kursiyerlerin yeni üye giriş yaparak devam etmeleri gerekmektedir. Aşağıda kayıt ekranıyla ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

ismek kayit sayfasi

İsmek Kurslarına Kimler Başvuru Yapabilir?

İSMEK kurslarına İstanbul’da yaşayan herkes başvurabilir. Genel kurslardan 16 yaş ve üzeri, müzik alanındaki kurslardan ise 15 yaş ve üzeri herkes başvuruda bulunabilir. Üst yaş sınırı olmaksızın herkesin faydalanabileceği bu kurslardan ev hanımı, çalışan, öğrenci herkes faydalanabilir.(2)

İsmek Online Kayıt Nasıl Yapılır?

Online başvuru için https://enstitu.ibb.istanbul/portal/default.aspx adresine giderek sitenin üst sağ kısmında yer alan kayıt ol sekmesine tıkladığınızda https://giris.ibb.istanbul/ sayfasıyla devam edeceksiniz.

Herhangi bir üyeliğiniz yoksa üye kaydı oluşturarak işlemlerinize devam edebilirsiniz. https://hesabim.ibb.istanbul/hesabim Bu link üzerinden bilgilerinizi girerek üyelik oluşturabilir ve ismek kurs kaydınızı yapabilirsiniz.

Açılacak kayıt sayfasında sizlerden istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Karşınıza gelecek olan aşağıdaki sayfadan TC Kimlik No, Vergi Numarası, Mavi kart, Yabancı Kimlik Kartı Numarası ve İBB Kullanıcı adından biriyle devam edebilirsiniz.

Biz T.C kimlik numarası ile kayıt olduğumuzu varsayarak devam edelim; doğum tarihinizi gün, ay ve yıl, e-posta adresiniz, cep telefonu numaranız ve belirleyeceğiniz şifre ile aydınlatma metnini de kabul ederek devam etmeniz gerekmektedir.

ismek kayit ekrani

Daha sonra telefonunuza gelecek onay mesajından sonra kaydınız tamamlanmış olacak. Kullanıcı kaydı onayı bölümüne telefonunuza gelen doğrulama kodunu girip ‘onayla’ butonuna tıklayarak kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

İstanbul Senin uygulamasıyla kayıt olmak için ise; öncelikle uygulamayı indirmek, hesabınızı oluşturmak ve ardından kurs seçimi yapabilirsiniz. https://ibb03.api.ibb-prod.istanbulsenin.kobil.com/auth/realms/ibb03/login-actions/authenticate?execution=1f105e69-6130-4213-8f71-faff278f164f&client_id=enstitu_isgiris&tab_id=sd0gwa8_y1g

Başvuru aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Kayıt esnasında vereceğiniz telefon numaranızla iletişim kurulacağından, kursun başlaması vs. bilgilendirmeler SMS yoluyla yapılacağından toplu SMS gönderimine açık olduğundan emin olmakta fayda var.

Online kurs başvuruları da https://enstitukayit.ibb.istanbul/ adresinden T.C kimlik no ve doğum tarihi bilgilerinizle giriş yaparak programlara başvuru yapabilirsiniz. Bu başvurular ön kayıt niteliğindedir. Yani kesin kayda dönüştürmek için nüfus cüzdanı fotokopilerinizle İSMEK merkezine başvuru yapmanız gerekir. Yapmadığınız takdirde kaydınız gerçekleşmez.

Yabancı Öğrenciler İçin İSMEK Kayıt Nasıl Olunur?

Yabancı uyruklu kursiyerler için ismek’te kurs imkanları vardır. İstanbul’da yaşayan eğitim gören yabancı öğrenciler aşağıdaki giriş ekranından yabancı kursiyerler için geçici T.C. Kimlik numarası ile yapılmaktadır.

Yabancı ülke vatandaşları emniyet müdürlüklerinden 99 ile başlayan 11 haneli geçici T.C. Kimlik numarasını alabilirler. Emniyet müdürlüğünün verdiği kartta ayrıca doğum tarihi bilgisi yer almaktadır. Bu iki bilgiyi doğru girdiğinizde sizde kayıt sayfasına ulaşırsınız.

Onay işlemlerinden sonra açılacak sayfada, ilk defa giriş yapıyorsanız eksik bilgilerinizin doldurulması istenecektir. Bu sayfadaki bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir.

ismek-online-basvuru

Hak kaybına uğramak istemiyorsanız telefon numaranızın hatasız ve güncel olması sizler için iyi olacaktır. Çünkü kurs başvuruları ile ilgili sizi arayabilirler ya da kısa mesaj gönderebilirler. Arama ya da kısa mesajla ulaşılamamanız halinde başvurunuz iptal edilir ve yedek kursiyere geçecektir. Doldurduktan sonra sayfanın alt kısmında yer alan güncelle ve kurs botununa tıklayarak artık kayıt işlemine geçebiliriz.

İsmek Kurs Kaydı Nasıl Yapılır?

Filtre paneliyle karşı karşıyayız değil mi? Burada karşımıza iki seçenek çıkacaktır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere; ister programlar sekmesi, isterseniz ilçe ve eğitim merkezi sekmesi.

İstediğiniz programı, istediğiniz ilçede alabilirsiniz. Eğer çalışıyorsanız kursunuzun saatini, gününü ona göre tercih edebilirsiniz. İstemek sizden, eğitiminiz İSMEK’ten.

Ayrıca kaydınızı oluşturdunuz, fakat gitmek istemiyorsunuz bunun için de yapmanız gereken eğitimlerim sekmesinden iptal etmek olacaktır.

Kaydınızın kesinleşmesi için; online başvuru ile ön kayıt yaptıktan sonra herhangi bir ismek merkezine kimlik fotokopinizle giderek kaydınızı tamamlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz tamamlanmamış kabul edilecek ve kaydınız kesinleşmeyecektir.

Asli ve yedek kayıt ayrımı; online kayıt ile birlikte hızla dolan kontenjanlardan dolayı, sonraya kalan adayların da hak kaybına uğramaması adına asli listedeki kursiyerlerden başvurusunu kesin kayda dönüştürmediler ise, kurs merkezinden aranması durumunda telefonun güncel olmaması ya da herhangi bir sebepten ötürü SMS ulaşmamasından dolayı kursiyere ulaşılamadıysa kayıtları geçersiz sayılır ve ilk sıradaki yedeğe verilir. Ayrıca kursiyerlerin kimlik fotokopileriyle herhangi bir merkeze giderek, ön kayıtlarını kesin kayda dönüştürmemesi durumunda ilk sıradaki yedekten başlayarak hak verilir.

ve son olarak; online kaydınızı tamamladınız ve hak kaybına uğramamak için ilk fırsatta herhangi bir ismek merkezine kimlik fotokopinizle giderek kaydınızı kesinleştirmeniz gerekiyor.

İSMEK Uzaktan Eğitim Başvuru Nasıl Yapılır?

Uzaktan eğitimle ihtiyaç duyduğumuz eğitime ulaşmamız daha kolay oluyor. Nasıl mı? Bazen hayatın getirdiği zorluklar, bazen çoluk çocukla gidilemeyen kurslar ayağımıza kadar geliyor. Özellikle pandemi ile dahil olan uzaktan eğitim İSMEK Enstitü İstanbul ile 87 farklı programda bizlere uzaktan kurs imkanı veriyor.

Peki bu kurslara nasıl başvuru yapılır, ismek giriş nasıl yapılır?

Yapmamız gereken ilk işlem yukarıda yer alan kursa başvuru aşamalarından yüz yüze eğitim sekmesini kaldırarak sadece uzaktan eğitim kurslarının sekmesini açık hale getirmek. Başvuru yapabileceğimiz uzaktan eğitim programlarına https://enstitu.ibb.istanbul/portal/uzaktanegitim.aspx bu linkten ulaşabilirsiniz.

İsmek uzaktan eğitim giriş ekranı için ise https://uzaktanegitim.ibb.istanbul/lms/login/index.php bu linki tıklamanız yeterli olacaktır. T.C kimlik numaranız ve doğum tarihinizi yıl olarak girdiğinizde artık kurslarına katılım sağlayabiliyorsunuz.

Uzaktan eğitim giriş hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıda yer alan butonu tıklayın.

Sık Sorulan Sorular

İSMEK kursları hakkında cevabı en çok merak edilen sorulara değinecek olursak;

Sertifika verilir mi?

İsmek kurslarına katılıp devamsızlık yapmayan ve başarı gösteren katılımcılara; Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü “MEB Sertifikası” ile Enstitü İstanbul İSMEK tarafından belirlenen ders saatini dolduran ve başarılı olan kursiyerler ise “Katılım Belgesi – Sertifika” verilmektedir. Devamsızlık ve disiplinsizlik sebebiyle kaydı silinen kursiyer belge alma hakkını kaybeder.

Yaş sınırı var mı?

Üst yaş sınırı bulunmayan ancak 16 yaşını dolduran herkesin başvuru yapabilir. 18 yaş altı için ayrıca veli muvafakatnamesi gerekmektedir.

REFERANSLAR

1.Enstitü İstanbul İSMEK. (t.y.). Ensititü İstanbul İSMEK. Erişim adresi:https://enstitu.ibb.istanbul/portal/IBB-enstitu-istanbul.aspx

2.Eser, A. (2010). Belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolü: İsmek örneği (Doctoral dissertation, Marmara Universitesi (Turkey)).

2 comments

  1. Merhaba ben yemek kursuna gitmek istiyorum kasımpaşa da oturuyorum yakın olan hangi ismekte yemek kursu var kasımpaşa da yokmuş nereye başvuru yapmam gerek acaba

    • Dilek Hanım merhaba; ismek kurs merkezlerinde yer alan eğitimler her yıl farklı farklı branşlardan oluşmaktadır. Şu dönemde yer alan eğitimleri ve ilgilendiğiniz branşları ismek eğitimler sayfasında görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir