Açık Öğretim Lisesi Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

AdresEmniyet Mahallesi Milas Sokak No 21 06500 Teknikokullar Yenimahalle/Ankara
Telefon 444 06 32
İnternet sitesihttp://aol.meb.gov.tr/

Açık öğretimin diğer basamağında yer alan açık öğretim lisesi; hem çalışma hayatına atılan hem de aynı zamanda okumak isteyen kişiler için biçilmiş kaftan. Eğitim hayatınız bir şekilde yarım kaldıysa ama hayalinizi yarım bırakmak istemiyorsanız o halde açık öğretim lisesinin sizler için sunduğu eğitim fırsatına ne dersiniz?

Açık öğretim lisesine nasıl kayıt yapılır, başvuru süreci nasıl olur, kimler başvuru yapabilir? Yazımızın devamında aradığınız cevapları bulacaksınız.

Açık Öğretim Lisesi Kayıtları 6 Eylül’de Başlıyor.

Açık Öğretim Lisesi 2021 – 2022 Eğitim Öğretim Yılı 1. dönem ilk kayıt başvuru tarihlerini bekleyenler için tarihler belli oldu. İlk kayıt başvuru ve kayıt yenileme tarihleri 06 Eylül 2021- 03 Ekim 2021 tarihleri arasında alınacak. Kayıt yenileme tarihleri ve ilk kayıt için başvuruları kaçırmayın.

Mazerete bağlı ilk kayıt için başvuru tarihleri ise 04 Ekim ve 08 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Açık Öğretim Lisesi, örgün eğitim ile tek farkı uzaktan eğitim sistemi ile eğitim veren, aynı zamanda bireylerin okula gitme zorunluluğu olmadan eğitim alma fırsatı sunan bir sistemdir. Sizler de eğitim hayatınıza yaşınız kaç olursa olsun devam etmek istiyorsanız kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Şimdi ise kimler başvuru yapabilir sorusunun cevabına bakalım.

 • İlköğretim okulu-ortaokul mezunu olanlar
 • Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar,
 • Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar başvuru yapabilir.
 • Yükseköğretim kurumundan ayrılmış olan ya da mezun olanlar ile meslek liselerinden mezun olanlar ve genel liselerin 3 veya 4 yıllık alanlı sisteminden mezun olanlar,
 • Yurt dışında eğitim görmüş iseniz yukarıda maddelerde yer alan koşullarda denklik koşulunu sağlayanlar başvuru yapabilir.

Başvurular Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Açık öğretim lisesine başvurular her yıl 3 dönem kayıt esasına göre yapılmakta olup, yeni kayıt ya da ilk kayıt olarak değerlendirilmektedir. Açık liseye kaydını yaptırmak isteyen kişilerin başvuruları Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri aracılığı ile olmaktadır.

Açık liseye ilk defa kayıt yaptırmak isteyen kişiler başvuru koşullarını sağlaması durumunda istenen evraklarını tamamlayarak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Eksik belge ve bilgilerin olması durumunda kayıt işlemi gerçekleşmez.

Ön kayıt işlemi tamamlanan öğrencilerin, ilk kayıt sınav ücretlerini belirtilen bankalara yatırmaları gerekmektedir.

İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme Nedir?

Açık Öğretim Lisesine ilk defa kayıt yaptıran öğrenciler ilk kayıt ya da yeni kayıt olarak adlandırılır. Kayıt başvurusu için başvuru merkezi halk eğitim merkezidir. Kayıt için gereken evrakların tamamlanmasıyla birlikte ön kayıt için halk eğitim merkezine gidilir ve kayıt ücreti için belirtilen bankalara veya ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden ödeme yapılabilir. Eksik evrak ya da belge ile kayıt yapılmayacağı gibi, kayıt ücreti yatırılmadıysa kayıt gerçekleşmez.

Kayıt yenileme ise; öğrencilik durumu donuk veya silik durumda olan ve yeni dönemde kaydını yenileyerek eğitimine devam edecek kişileri ilgilendirir. Her kayıt döneminde yapılacak olan işlemlerin başında kayıt ücreti yatırılarak kayıt yenilenir ve kitaplar alınır.

Başvuru İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Açık öğretim lisesine kayıt yaptırabilmek için gereken belgeler genel olarak benzerlik gösterse de; mezuniyet durumuna göre belge, ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar için gereken belge gibi birçok farklı hususu barındırmaktadır. Genel olarak bakacak olursak;

 1. Kimlik fotokopisi
 2. Fotoğraf
 3. Diploma ya da mezuniyet belgesi
 4. İlk kayıt sınav ücretinin yatırıldığını gösterir belge

Kayıt Ücreti Nedir ve Ödeme Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesine ilk defa kayıt oluyorsanız ya da kayıt yenileme yapıyorsanız gereken ücreti yatırmanız gerekmektedir. Her dönem için belirlenen tarihlerde sınav ücretini yatırmamanız takdirde kaydınız olmaz ya da yenilenmez. Bu durumda dönem uzatmış olursunuz.

Ödeme yapacağınız anlaşmalı bankalar ise; Halk Bankası, Ziraat Bankası veya Vakıf bankası ATM’lerinden ya da bu bankaların mobil uygulamalarından internet bankacılığı ile veya internet adresinden T.C kimlik numaralarını girerek kayıt ücreti yatırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk Kayıt Ücretini Şu Şekillerde Yatırmanız Mümkün.

Açık Öğretim Lisesi’ne ilk defa kayıt yaptıracak arkadaşlar ya da kayıt yenilemek isteyen arkadaşların girmek istedikleri ilgili sınavlara adlarıyla; şu şekilde ödemelerini yapabilirler.

 1. https://odeme.meb.gov.tr/ internet sitesinden tüm bankalar aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz.
 2. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankasının internet bankacılığını kullanarak ilk kayıt ücreti yatırılabilir.
 3. İlk kayıt sınav ücretleri anlaşmalı bankaların ATM’lerinden yapılmaktadır. Dikkat etmeniz gereken husus ise; Açık Öğretim Lisesi ilk kayıt ücreti olduğudur.

Açık Öğretim Sistemine Giriş Nasıl Yapılır?

Açık öğretim lisesinin resmi web sitesi üzerinden http://aolweb.aol.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx linke tıklayarak öğrenci giriş ekranına öğrenci numarası ve T.C kimlik numaranız ile istenen kısımları doldurarak giriş yapabilirsiniz.

Ders Seçme İşlemi Nasıl Yapılır?

Açık öğretim lisesinde ders seçme ve ders geçme esasında iki temele dayanır. Ya siz seçersiniz ya da sistem siz ders seçme yapmadığınız takdirde otomatik yapar.

Açık öğretim lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Her dönem toplamda 35 kredilik ders seçimi yapabilirler. Zorunlu derslerden başarısız olunduğu takdirde diğer dönem tekrar alınır. Toplamda 3 dönemde zorunlu derslerden başarısız olunduğu takdirde o dersten muaf olunur.

Türk Dili ve Edebiyatı muhakkak başarılı olunması gereken derstir. Başarısız olunsa dahi muafiyeti söz konusu olmaz. Bu sebeple zorunlu olan derslerden özellikle Türk Dili ve Edebiyatı dersini çalışarak başarılı olunması gerekir.

Açık Öğretim Lisesi Sınavları Ne Zaman Yapılır?

Açık öğretim lisesi sınavları her kayıt döneminden sonra yapılmakta olup, 3 dönem yapılmaktadır. Açık lise toplamda 8 dönemden oluşmaktadır. Eğer sınavlarda başarılı olunursa açık liseyi kısa sürede bitirmek mümkün olmaktadır. Sınav tarihleri ise her kayıt dönemi sonunda belirtilen tarihlerde olmaktadır. Tarihler güncellendikçe sitemizde de tarihler belirtilecektir.

Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Açık lise sınav sonuçları da sınavlar yapıldıktan sonra http://aol.meb.gov.tr/sitesi üzerinden duyurulacaktır. Sınavlardan sonra ortalama iki hafta gibi bir zaman içinde sınav sonuçları açıklanmaktadır. Verilen linke tıklayarak sınav sonuçları hakkında bilgi almanız mümkün.

Mezun olmak için hangi şartlar oluşmalıdır?

Açık öğretim lisesi okuyan bir öğrencinin mezun olabilmesi için;

 1. Öğrenim gördüğü toplam dönem 8 veya üzerinde olmalı, liselerin 4 yıllık olmasıyla birlikte açık öğretim liseleri de 8 dönem olmuştur.
 2. Toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri olması,
 3. Ortak derslerin başarılması ya da muaf olunması( 3 dönem başarısız olunduğu takdirde de muaf olunur)
 4. Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muhakkak başarılı olunması,
 5. Açık öğretim lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Açık öğretim lisesinde uygulanmakta olan sistem nedir?

Merak edilen bir husus açık öğretim lisesinde uygulanan sistemdir. Liselerde 2005 yılında eğitimin 4 yıla çıkarılmasıyla birlikte, açık öğretim liselerinde de 2008-2009 eğitim öğretim yılı itibariyle 4 yıla çıkarılmıştır.

Açık öğretim liselerinde sınıf geçmeden ziyade ders geçme ve kredi sistemi uygulanmaktadır. Sınıf geçmek ise dönemlik sistemde değerlendirilir. Yani geçtiğiniz her dönem sizi mezuniyete bir adım daha yaklaştırır. 4 yıllık lise 8 dönemden oluşmaktadır.

Açık Öğretim Lisesinde Sınıfta Kalma Var mıdır?

Açık öğretimde yaş şartı olmadığı gibi, sınıfta kalma da yoktur. Yani 8 dönemde mezuniyet gerçeklemese bile mezun oluncaya kadar sınava girilebilir.

Her kayıt döneminde kaç kredi alınabilir?

Açık lise toplamda 8 dönemden oluşur ve toplamda 170 kredi ve üzeri alanlar ise mezuniyet koşullarını sağlamış olur. Ve her kayıt döneminde 35 kredi seçme hakkınız olup, önceliği zorunlu derslere vermeniz lehinize olacaktır.

Açık Öğretim Lisesi kitapları nereden alınır?

Açık öğretim lisesi ders kitaplarını almak için seçimini yaptığınız derslerin listesi ile halk eğitim merkezi müdürlüklerine giderek alabilirsiniz. Ayrıca internet ortamında pdf olarak ders kitaplarına ulaşmanız da mümkün.

Açık Lise okuyan birisi öğrenci kartı alabilir mi?

Açık lise okuyan birisi örgün eğitim alan biri ile aynı şartlardadır. Tek farkı sizlerin herhangi bir okula devam zorunluluğunuz olmadan eğitim hayatınıza istediğiniz yaşta devam ediyor olmanız olmak. Öğrenci kartı için ise yapmanız gereken fotoğraf ve kimliğinizle birlikte başvuru yapmanız halinde öğrencilerin sahip olduğu tüm haklardan yararlanabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirde toplu taşıma ise bunların başında gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir