Açık Öğretim Lisesi Kayıtları Devam Ediyor.

Açık Öğretim Lisesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı 2.dönem kayıtları başladı.

Açık öğretim lisesi ilk kayıt işlemleri için;

2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Döneminde örgün ortaöğretim kurumlarında aktif kaydı olmayan öğrenciler ile e-Okul Sisteminde kaydı olmayan öğrenciler için ilk kayıt işlemleri 4 Ocak – 22 Ocak 2024 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.

2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Döneminde örgün ortaöğretim kurumlarında aktif kaydı olan öğrencilerden 2023/30 Nolu Genelge kapsamında örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine geçiş şartlarını taşıyanlar için ilk kayıt işlemleri 31 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olup 5 Şubat 2024 tarihi mesai bitiminde sona erecektir

Açık öğretim lisesi kayıt yenileme işlemleri;

2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Döneminde kayıt yenilemeyen, öğrencilik durumu “Donuk” veya “Silik” olan öğrenciler kayıt yenileme işlemlerini 4 Ocak ve 5 Şubat 2024 tarihleri arasında yapabilir.

Açık öğretim okulları 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Döneminde kayıt yenilemiş ve öğrencilik durumu “Aktif” olan öğrenciler ise; 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Dönem sınav sonuçlarının 24 Ocak 2024 tarihinde açıklanmasının ardından başlayacak olup 5 Şubat 2024 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.

Açık öğretim ortaokulu ve açık lise 2.dönem sınav tarihleri ise şöyle;

 1. Oturum: 16 Mart 2024 Cumartesi günü Türkiye saati ile 10.00’da
 2. Oturum: 16 Mart 2024 Cumartesi günü Türkiye saati ile 14.00’te,
 3. Oturum: 17 Mart 2024 Pazar günü Türkiye saati ile 10.00’da yapılacak.

Açık öğretim sınav giriş belgeleri ise 11 Mart 2024 tarihinden itibaren öğrenci/T.C kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte açık öğretim sistemine giriş yaparak alabilirsiniz.

Açık öğretim ortaokulu sınavları 2 oturum, açık öğretim liseleri ise 3 oturum şeklinde gerçekleştirilecek olup, her oturum için adaylara 100 dakika süre verilecektir. Her ders 11 sorudan oluşan testler halinde gerçekleşmektedir.

Beklenen sınav sonuçları ise açıklandı. Açık lise sınav sonuçlarını öğrenci giriş ekranından sisteme giriş yaparak görebilirsiniz. https://aolweb.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx

Açık öğretim lisesine nasıl kayıt yapılır, başvuru süreci nasıl olur, kimler başvuru yapabilir? Yazımızın devamında aradığınız cevapları bulacaksınız.

Açık lise Başvuruları Nasıl Yapılır?

Açık öğretim lisesine başvurular her yıl 3 dönem kayıt esasına göre yapılmakta olup, yeni kayıt ya da ilk kayıt olarak değerlendirilmektedir. Açık liseye kaydını yaptırmak isteyen kişilerin başvuruları Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri aracılığı ile olmaktadır.

18 yaşını bitirmemiş öğrencilerden 13 Eylül 2004 tarihi ile 17 Temmuz 2006 tarihleri arasında doğmuş öğrencilerin halk eğitimi merkezlerine başvurmaları ile ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Açık liseye ilk defa kayıt yaptırmak isteyen kişiler başvuru koşullarını sağlaması durumunda istenen evraklarını tamamlayarak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Eksik belge ve bilgilerin olması durumunda kayıt işlemi gerçekleşmez.

Ön kayıt işlemi tamamlanan öğrencilerin, ilk kayıt sınav ücretlerini belirtilen bankalara yatırmaları gerekmektedir.

Açık Liseye Kimler Başvuru Yapabilir?

Açık Öğretim Lisesi, örgün eğitim ile tek farkı uzaktan eğitim sistemi ile eğitim veren, aynı zamanda bireylerin okula gitme zorunluluğu olmadan eğitim alma fırsatı sunan bir sistemdir. Sizler de eğitim hayatınıza yaşınız kaç olursa olsun devam etmek istiyorsanız kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Şimdi ise kimler başvuru yapabilir sorusunun cevabına bakalım.

 • İlköğretim okulu-ortaokul mezunu olanlar
 • Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar,
 • Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar başvuru yapabilir.
 • Yükseköğretim kurumundan ayrılmış olan ya da mezun olanlar ile meslek liselerinden mezun olanlar ve genel liselerin 3 veya 4 yıllık alanlı sisteminden mezun olanlar,
 • Yurt dışında eğitim görmüş iseniz yukarıda maddelerde yer alan koşullarda denklik koşulunu sağlayanlar başvuru yapabilir.

Açık Lise Başvurusunda Hangi Belgeler Gereklidir?

Açık öğretim lisesine ilk defa kayıt yaptıracak öğrenciler için belirli sınıflandırmalar bulunmaktadır.

 • e-okulda kaydı olan öğrencilerin ( İlköğretimi tamamlayanlar, ortaöğretim kurumlarının herhangi bir ara sınıfından ayrılanlar, orta öğretim kurumlarından-yükseköğretim kurumundan mezun olan ya da ayrılanlardan) şu evraklar istenir;
  • Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
  • Bir adet biyometrik fotoğraf( son 6 ay içerisinde çekilmiş)
  • T. C Kimlik Numarasını gösteren herhangi bir belge,
  • Sistem üzerinden alınan kayıt raporunu imzalamaları gerekmektedir( 18 yaş altında veliler imzalar)
 • e-okulda kaydı olmayan öğrencilerin
  • İlköğretim okulu veya mezunu olanlardan; kayıt için dilekçe, T.C kimlik numarasını gösteren belge, biyometrik fotoğraf, mezun olduğu okulun diplomasının aslı, kayıpsa diploma kayıt örneğinin aslı ve T.C kimlik numarasını gösterir belgesi olmayanlardan ise ilk kayıt sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontunun aslı istenmektedir.
  • Ortaöğretim ara sınıfından ayrıldıysanız; kayıt için dilekçe, fotoğraf, T.C kimlik numarasını gösteren belge, belge yoksa ilk kayıt sınav ücretinin yatırıldığına dair belge ve Tasdikname istenmektedir.
  • Ortaöğretim kurumlarından/yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar ve ayrılanlar; dilekçe, fotoğraf, T.C kimlik numarasını gösteren belge yoksa ücret yatırıldığına dair banka dekontu, Ortaöğretim diplomasının yahut diploma kayıp belgesinin onaylı örneği istenmektedir.
  • Yurt dışında öğrenim görmüş olan öğrenciler; dilekçe, T.C kimlik numarasını gösteren belge ya da belge yoksa ücretin yatırıldığına dair banka dekontu, fotoğraf, denklik belgesi istenmektedir.
  • Tasdikname alan öğrenciler; açık liseden ya da mesleki açık öğretim liselerinden tasdikname aldıysanız şu belgeleri hazırlamanız gerekmektedir; dilekçe, T.C kimlik numarasını gösteren belge yoksa ilk kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren belge, Mesleki açık öğretim lisesinden ya da açık öğretim liselerinden alınan tasdikname veya tasdikname kayıp belgesinin aslı istenmektedir.
açık öğretim lise

İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme Nedir?

Açık Öğretim Lisesine ilk defa kayıt yaptıran öğrenciler ilk kayıt ya da yeni kayıt olarak adlandırılır. Kayıt başvurusu için başvuru merkezi halk eğitim merkezidir. Kayıt için gereken evrakların tamamlanmasıyla birlikte ön kayıt için halk eğitim merkezine gidilir ve kayıt ücreti için belirtilen bankalara veya ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden ödeme yapılabilir. Eksik evrak ya da belge ile kayıt yapılmayacağı gibi, kayıt ücreti yatırılmadıysa kayıt gerçekleşmez.

Kayıt yenileme ise; öğrencilik durumu donuk veya silik durumda olan ve yeni dönemde kaydını yenileyerek eğitimine devam edecek kişileri ilgilendirir. Her kayıt döneminde yapılacak olan işlemlerin başında kayıt ücreti yatırılarak kayıt yenilenir ve kitaplar alınır.

Başvuru İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Açık öğretim lisesine kayıt yaptırabilmek için gereken belgeler genel olarak benzerlik gösterse de; mezuniyet durumuna göre belge, ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar için gereken belge gibi birçok farklı hususu barındırmaktadır. Genel olarak bakacak olursak;

 1. Kimlik fotokopisi
 2. Fotoğraf
 3. Diploma ya da mezuniyet belgesi
 4. İlk kayıt sınav ücretinin yatırıldığını gösterir belge

Kayıt Ücreti Nedir ve Ödeme Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesine ilk defa kayıt oluyorsanız ya da kayıt yenileme yapıyorsanız gereken ücreti yatırmanız gerekmektedir. Her dönem için belirlenen tarihlerde sınav ücretini yatırmamanız takdirde kaydınız olmaz ya da yenilenmez. Bu durumda dönem uzatmış olursunuz.

Ödeme yapacağınız anlaşmalı bankalar ise; Halk Bankası, Ziraat Bankası veya Vakıf bankası ATM’lerinden ya da bu bankaların mobil uygulamalarından internet bankacılığı ile veya internet adresinden T.C kimlik numaralarını girerek kayıt ücreti yatırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk Kayıt Ücretini Şu Şekillerde Yatırmanız Mümkün.

Açık Öğretim Lisesi’ne ilk defa kayıt yaptıracak arkadaşlar ya da kayıt yenilemek isteyen arkadaşların girmek istedikleri ilgili sınavlara adlarıyla; şu şekilde ödemelerini yapabilirler.

 1. https://odeme.meb.gov.tr/ internet sitesinden tüm bankalar aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz.
 2. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankasının internet bankacılığını kullanarak ilk kayıt ücreti yatırılabilir.
 3. İlk kayıt sınav ücretleri anlaşmalı bankaların ATM’lerinden yapılmaktadır. Dikkat etmeniz gereken husus ise; Açık Öğretim Lisesi ilk kayıt ücreti olduğudur.

Açık Öğretim Sistemine Giriş Nasıl Yapılır?

Açık öğretim lisesinin resmi web sitesi üzerinden http://aolweb.aol.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx linke tıklayarak öğrenci giriş ekranına öğrenci numarası ve T.C kimlik numaranız ile istenen kısımları doldurarak giriş yapabilirsiniz.

Ders Seçme İşlemi Nasıl Yapılır?

Açık öğretim lisesinde ders seçme ve ders geçme esasında iki temele dayanır. Ya siz seçersiniz ya da sistem siz ders seçme yapmadığınız takdirde otomatik yapar.

Açık öğretim lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Her dönem toplamda 35 kredilik ders seçimi yapabilirler. Zorunlu derslerden başarısız olunduğu takdirde diğer dönem tekrar alınır. Toplamda 3 dönemde zorunlu derslerden başarısız olunduğu takdirde o dersten muaf olunur.

Türk Dili ve Edebiyatı muhakkak başarılı olunması gereken derstir. Başarısız olunsa dahi muafiyeti söz konusu olmaz. Bu sebeple zorunlu olan derslerden özellikle Türk Dili ve Edebiyatı dersini çalışarak başarılı olunması gerekir.

Açık Öğretim Lisesi Sınavları Ne Zaman Yapılır?

Açık öğretim lisesi sınavları her kayıt döneminden sonra yapılmakta olup, 3 dönem yapılmaktadır. Açık lise toplamda 8 dönemden oluşmaktadır. Eğer sınavlarda başarılı olunursa açık liseyi kısa sürede bitirmek mümkün olmaktadır. Sınav tarihleri ise her kayıt dönemi sonunda belirtilen tarihlerde olmaktadır. Tarihler güncellendikçe sitemizde de tarihler belirtilecektir.

Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Açık lise sınav sonuçları da sınavlar yapıldıktan sonra http://aol.meb.gov.tr/sitesi üzerinden duyurulacaktır. Sınavlardan sonra ortalama iki hafta gibi bir zaman içinde sınav sonuçları açıklanmaktadır. Verilen linke tıklayarak sınav sonuçları hakkında bilgi almanız mümkün. Açık öğretim sınav sonuçları genellikle sınavdan iki hafta sonra açıklanmaktadır.

Açık Öğretim Lisesinden Nasıl Mezun Olunur?

Açık öğretim lisesinden mezun olmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz;

 1. Öğrenim gördüğü toplam dönem 8 veya üzerinde olmalı, liselerin 4 yıllık olmasıyla birlikte açık öğretim liseleri de 8 dönem olmuştur.
 2. Toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri olması,
 3. Ortak derslerin başarılması ya da muaf olunması( 3 dönem başarısız olunduğu takdirde de muaf olunur)
 4. Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muhakkak başarılı olunması,
 5. Açık öğretim lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Açık öğretim lisesinde uygulanmakta olan sistem nedir?

Merak edilen bir husus açık öğretim lisesinde uygulanan sistemdir. Liselerde 2005 yılında eğitimin 4 yıla çıkarılmasıyla birlikte, açık öğretim liselerinde de 2008-2009 eğitim öğretim yılı itibariyle 4 yıla çıkarılmıştır.

Açık öğretim liselerinde sınıf geçmeden ziyade ders geçme ve kredi sistemi uygulanmaktadır. Sınıf geçmek ise dönemlik sistemde değerlendirilir. Yani geçtiğiniz her dönem sizi mezuniyete bir adım daha yaklaştırır. 4 yıllık lise 8 dönemden oluşmaktadır.

Açık Öğretim Lisesinde Kayıtlı olup Sistemde T.C Kimlik Numarası Olmayan Öğrencilerin Başvuruları Nasıl Olmaktadır?

2003 yılı öncesinde kayıt yaptıran öğrencilerin kimlik numaraları sistemde kayıtlı olmama ihtimali söz konusu olduğundan öğrencilerin halk eğitimi merkezine giderek dilekçe vermeleri gerekmektedir. Dilekçede öğrenci numaranız, T.C kimlik fotokopisini göndermeniz gerekmektedir. Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine T.C Kimlik numaranızın eklenmesi ile birlikte kayıt yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesinde Sınıfta Kalma Var mıdır?

Açık öğretimde yaş şartı olmadığı gibi, sınıfta kalma da yoktur. Yani 8 dönemde mezuniyet gerçeklemese bile mezun oluncaya kadar sınava girilebilir.

Her kayıt döneminde kaç kredi alınabilir?

Açık lise toplamda 8 dönemden oluşur ve toplamda 170 kredi ve üzeri alanlar ise mezuniyet koşullarını sağlamış olur. Ve her kayıt döneminde 35 kredi seçme hakkınız olup, önceliği zorunlu derslere vermeniz lehinize olacaktır.

Açık Öğretim Lisesi kitapları nereden alınır?

Açık öğretim lisesi ders kitaplarını almak için seçimini yaptığınız derslerin listesi ile halk eğitim merkezi müdürlüklerine giderek alabilirsiniz. Ayrıca internet ortamında pdf olarak ders kitaplarına ulaşmanız da mümkün.

Açık Lise okuyan birisi öğrenci kartı alabilir mi?

Açık lise okuyan birisi örgün eğitim alan biri ile aynı şartlardadır. Tek farkı sizlerin herhangi bir okula devam zorunluluğunuz olmadan eğitim hayatınıza istediğiniz yaşta devam ediyor olmanız olmak. Öğrenci kartı için ise yapmanız gereken fotoğraf ve kimliğinizle birlikte başvuru yapmanız halinde öğrencilerin sahip olduğu tüm haklardan yararlanabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirde toplu taşıma ise bunların başında gelir.

Kayıt yenileme ücretinden kimler muaf olmaktadır?

Açık öğretim lisesinde kayıt yenileme işlemini yaptırmak isteyen 13 Eylül 2004 ve sonrası doğumlu kişiler kayıt yenileme sınav katılım ücreti ödemez. Şehit, gazi yakınları, tutuklu ve hükümlü olanlar, sağlık kurulu raporu ile %40 engelli olduğunu belgeleyenler, sosyal hizmetler ve çocuk esirgime kurumunda kalanlar, ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun kapsamında olanlar, çocuk koruma kanunu kapsamında mahkemeler tarafından üzerine tedbir konulduğunu belgeleyenlerin ücret muafiyeti bulunmaktadır.

Açık Liseyi 5 Dönemde Bitirebilirsiniz.

Açık öğretim lisesi ve Açık öğretim ortaokul sınavları aralık ayında online olarak yapılacak. 2021 yılı 1. dönem sınavlarıyla geçerli olacak ve öğrencileri mutlu edecek bir gelişme daha https://aol.meb.gov.tr/ sitesinde duyuruldu. Artık açık liseyi okuyanlar 5 dönemde okulunu bitirebilecek.

18 yaş ve üstü olan öğrencileri ilgilendiren ve önceden 8 dönem şartı artık 5 döneme indirildi. Bunun için ise şartlar şu şekilde;

 • Öğrenim gördüğü toplam dönem en az 5 veya üstü olmalı,
 • Toplam başarılan kredi en az 170 olmalı,
 • Ortak/zorunlu derslerin tamamını başarmalı ya da muaf olmalı
 • Dil ve anlatım/Türk Dili ve Edebiyatı dersi biliyorsunuz muafiyet söz konusu olmadığından başarılı olunması gerekmektedir.
 • Son olarak Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gereklidir.

Açık Öğretim Lisesi Çıkmış sınav soruları için http://aol.meb.gov.tr/www/sinav-arsivi/icerik/15 linke tıklayabilirsiniz.

Açık Öğretim Ortaokulu çıkmış sınav soruları için https://aio.meb.gov.tr/www/sinav-arsivi/icerik/20 linke tıklayabilirsiniz. Açık Öğretim Ortaokulu hakkında bilgi almak için ise bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.kursbilgisi.com/acik-ogretim-ortaokulu/

Açık Öğretim Lisesi İlk kayıt kılavuzu linki https://aol.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2021_12/27112354_Ylk_KayYt_kYlavuzu.pdf

Açık öğretim lisesi kayıt yenileme kılavuzu linki https://aol.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2021_12/27112453_KayYt_yenileme_kYlavuzu.pdf linklerine tıklayarak kayıt kılavuzuna ulaşabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi Nerede? Adresi ve iletişim bilgisi nedir?

Açık öğretimin diğer basamağında yer alan açık öğretim lisesi; hem çalışma hayatına atılan hem de aynı zamanda okumak isteyen kişiler için biçilmiş kaftan. Eğitim hayatınız bir şekilde yarım kaldıysa ama hayalinizi yarım bırakmak istemiyorsanız o halde açık öğretim lisesinin sizler için sunduğu eğitim fırsatına ne dersiniz? (1)

Açık Öğretim Lisesi ile aynı zamanda mesleki açık öğretim lisesi, imam hatip lisesi de okuyabilirsiniz. (2)

AdresEmniyet Mahallesi Milas Sokak No 21,Teknikokullar Yenimahalle/Ankara
Telefon 444 06 32
İnternet sitesihttp://aol.meb.gov.tr/

REFERANSLAR

1.TEKER, N. (1995). UZAKTAN ÖĞRETİMDE YAPI VE İŞLEYİŞ (AÇIK LİSE ÖRNEĞİ). Ankara University Journal of Faculty of Educational Sciences (JFES), 28(2), 269-280.

2.GÜÇLÜ, M., & BOZGEYİKLİ, H. (2017). TÜRKİYE’DE MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSELERİ: TARİHSEL GELİŞİM AÇISINDAN BİR DEĞERLENDİRME. Hak İş Uluslararası Emek ve Toplum Dergisi, 6(14), 139-155.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir