Ücretsiz Okuma Yazma Kursu

Okuma yazma bilenler için çok kolay olsa da azımsanmayacak derecede okuma yazma bilmeyen kişiler bulunmaktadır. Çok yakın geçmişimizde zorunlu ilköğretim ile okuma yazma oranı artsa da okuma yazma öğrenmek isteyenlerin sayısı da epey fazladır. Okuma yazma öğrenmek isteyenler için ücretsiz okuma yazma kurslarının bulunduğu halk eğitim kursları, İSMEK gibi kurs merkezlerinde vardır.

okuma-yazma-kursu

Yetişkinler İçin 1.Kademe Okuma Yazma Eğitimi

Ülkemizde zorunlu eğitim çağı dışında kalmış ve okuma yazma bilmeyen kişilere yönelik kurslar geçmişten beri yapılagelmiştir. 1980 yılına kadar Okuma yazma programları , Okuma yazmayı, temel becerileri geliştirme programları ve İlkokulu bitirme programları şeklinde düzenlemeler yapılmışken; 1980’den sonra 1 ve 2 kademe şeklinde düzenlenmiştir. (1)

Yetişkinler için 2.kademe okuma yazma kursuna katılabilmek için 1.kademe okuma yazma eğitimi seviyesini başarıyla tamamlamış olmak gerekmektedir. 2.kademe okuma yazma kursu toplamda 220 saat süreyle verilmektedir.

Halk Eğitim Merkezi Yetişkinler İçin Okuma Yazma kursu

Halk eğitim merkezlerinde ücretsiz olarak verilen yetişkinler için 1 ve 2. kademe okuma yazma kursları 14 yaşını doldurmuş olan ve üst yaş sınırı olmaksızın geniş bir kitleye hitap eden kurslardır.

Okuma yazma kursu sonunda her daim ihtiyacımız olan dinleme, konuşma, okuma , yazma ile ilgili dil becerilerinde yetkinlik kazandırırken, temel matematik ile günlük yaşamda ihtiyacımız olan temel bilgi ve beceriyi de kazandırmayı hedeflemiştir.

Yetişkinler 1.kademe okuma yazma öğretimi ve temel eğitim programını başarı ile tamamladıysanız “Okur Yazarlık Belgesi” verilmektedir. Bu belgeyi hak eden kişiler 2.kademe eğitim programına katılabilir.

Okuma Yazma Kursu Türkçe 80 saat, Yaşam Becerisi 40 saat ve Matematik 40 Saat olmak üzere toplamda 160 saat olarak verilmektedir.

İSMEK Yetişkinler İçin 1.Seviye Okuma Yazma Eğitimi

İSMEK’te 16 yaşını dolduran ve üst yaş sınırı olmaksızın herkesin başvuru yapabileceği bu kursa zorunlu eğitime dahil olamamış ancak okuma yazma öğrenmek isteyen herkes başvuru yapabilir. Toplamda 160 saat sürecek olan ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikanıza da alabileceksiniz.

Bu eğitim için İSMEK’te planlanan kurs merkezleri şöyle;

  • Küçükçekmece Kanarya(12 şubat-22 mayıs)
  • Esenler Turgutreis (4 Ocak-5 Temmuz)

BUSMEK, Esenyurt Belediyesi, Sultangazi Belediyesi gibi daha birçok yerde okuma yazma kursunu ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Yabancılar İçin Türkçe Kursu

Ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu kişiler için düzenlenen bu kurs ile Türkçe öğretilmektedir. Hayatlarını kolaylaştırmak, Türkçe dilini en ince ayrıntılarına kadar öğrenebilmelerine imkan sağlamak için açılan kurslar A1, A2, B1, B2 ve C1 seviyelerinde verilmektedir.

Okuma Yazma Öğrenmenin Önemi

Okuma yazma öğrenmek hayatı kolaylaştırır. Eskiden daha az olan okuma oranı Milli Eğitim Bakanlığının okuma yazma seferberliği ile sürekli artmaktadır. Okumayı öğrenmek isteyen yetişkinler daha çok öğrenmenin hazzını yaşarken hayatı da kolaylaştıran unsurlardandır. Hastanede, markette, sokakta aklınıza gelen birçok konuda okuma bilmek önemlidir.

Referanslar

1.BABAYİĞİT, Ö., & GÖKÇE, A. (2018). Okuma-Yazma Bilmeyen Yetişkinlerin Okuma-Yazma Öğrenme Nedenlerinin İncelenmesi. Ana Dili Eğitimi Dergisi, 6(3), 813-826.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir