Sarıyer Halk Eğitim Merkezi

AdresMerkez Mahallesi, Şehit Mithat Yılmaz Caddesi, Karakol Sokak, No4 Sarıyer/İstanbul
Telefon0 212 242 50 60
İnternet sitesihttp://sahem.meb.k12.

Tarihi dokusu uzun yıllar önce oluşan Sarıyer’in belde olması 1930 yılındadır. Osmanlı’dan günümüze kadar uzanan geçmişi beraberinde tarihinden izler de bırakmıştır. Değişik kültürlerin harmanlandığı bir yerleşim yeri olan bu ilçemizde eğitim imkanlarına bakmaya ne dersiniz?

 sarıyer-halk-eğitim-merkezi

KURSLAR

Sarıyer Halk Eğitim Merkezinde eğitim 21 öğretmeni ve 9 dersliğiyle genel ve mesleki kurslar adı altında toplanan bir çok kurs programı ile öğrencileriyle buluşuyor.

Genel kurslar adı altında;

 • Yabancı Dil Eğitimi
 • Spor Eğitimi
 • Kişisel Gelişim ve Eğitim
 • Geleneksel Oyunlar
 • Zeka Oyunları
 • Müzik ve Gösteri Sanatları
 • Okuma ve Yazma
 • Sanat ve tasarım

Meslek Kursları

 • Bilişim Kursları
 • El Sanatları Teknolojisi
 • Giyim Üretim Teknolojisi
 • Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri
 • Kuyumculuk Teknolojisi
 • Pazarlama ve Perakende
 • Radyo ve Televizyon
 • Sağlık
 • Seramik ve Cam Teknolojisi

Halk Eğitim Kurslarına Kimler Başvuru Yapabilir?

Halk eğitim kurslarına yaş fark etmeksizin herkes katılabilir. 18 yaşından küçükseniz veli iznini unutmayın. İster öğrenci olun, ister çalışan; okul ve mesai dışında kalan zamanları değerlendirerek bu kursların imkanlarından faydalanmak mümkün.

Ayrıca halk eğitim merkezleri açık öğretim ortaokulu ve lisesinde okuyanlar için kayıt yaptırabileceğiniz gibi açık öğretimle ilgili tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Başvuru Nasıl Yapılır?

İstediğiniz kurs programı ile gereken şartlar oluşup kurs açıldıysa size düşen gerekli başvuru evraklarını hazırlamaktır. Halk eğitim merkezlerinden temin edeceğiniz form, kimlik fotokopisi ve öğrenim belgesi ile kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Ayrıca e-yaygın özelliğinin uygulandığı bir çok halk eğitim merkezlerinde online başvuru mümkün. Eğer ki halk eğitim merkezinin internet sitesinde online başvuru sekmesi varsa burayı kullanarak Online olarak kurs başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde ön kaydınızı gerçekleştirmiş olacaksınız.

Kayıt İçin Hangi Evrakları Hazırlamalısınız?

Öncelikle kimlik fotokopiniz, eğitim durumunuzu gösterir belge, hangi kurs için başvuru yapacaksanız varsa koşulu belge, 18 yaş altındaysanız veli izin onayı belgesi, Yabancı uyrukluysanız yabancılar için verilen kimlik numarası ya da belgesi ile kurs merkezlerine giderek kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kurs Sonunda Sertifika Alabilir miyim?

Tabii ki alabilirsiniz. Kurs sonunda yapılan sınavlarda başarılı olduysanız ve devam zorunluluğunu yerine getirdiyseniz MEB onaylı sertifikanızı alabilirsiniz.

Sarıyer’de Ücretsiz Eğitim Veren Diğer Kurslar

Sarıyer’de halk eğitim dışında belediyenin öncülük yaptığı kurslar, İsmek Kursları, İşkur’un düzenlediği kurslar da mevcuttur.

Sarıyer Akademi

Sarıyer belediyesinin 2015 ağustos ayında Yaşar Kemal Kültür Merkezinde açtığı ücretsiz eğitim veren; okulu devam eden ya da mezun olan öğrencilere eksikliklerini tamamlama ve onları geleceğe hazırlama adına bir üst eğitim kurumlarına donanımlı olarak hazırlama amacındadır. Alanında uzman yönetici ve öğretmen kadrosu ile LGS, YKS (TYT-AYT), rehberlik çalışmaları ile öğretmen eğitimlerinin yapıldığı, ücretsiz hizmet veren bir eğitim merkezidir. https://www.sariyerakademi.com/ daha fazlası için tıklamanız yeterli.

SAGEM(Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi)

SAGEM 2009 yılı itibariyle ve 11 şubesiyle Sarıyer halkına eğitim desteği vermektedir. Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM), ilçede yaşayan çocuk ve ailelere, eğitsel ve sosyal alanda ihtiyaçları karşılamak ve fırsat eşitliği adına Sarıyerlilere destek hizmetlerini sürdürmektedir. 
Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi (ÇOÇA) ile çocuklar ve eğitmenlere yönelik farklı projelere destek veren SAGEM, TAPV ve AÇEV ile de yetişkinlere yönelik faaliyetler yürütülmektedir.

Şubeleri İse; Sarıyer, Reşitpaşa, Bahçeköy, Ferahevler, Kazımkarabekir, Cumhuriyet, Pınar, İstinye, Ayazağa, Bağlar ve Fatih Sultan Mehmet Mahallesi SAGEM ile 11 farklı şubesi vardır.

Sarıyer Halk Eğitim Merkezi’nin Tarihçesi

Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı olan Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü
1962 yılında Pertevniyal İlkokulunda Eğitim ve Öğretime Başlamıştır. Sarıyer Halk Eğitim Merkezi 1985 yılında Dünya Bankası’nın “Yaygın Mesleki Eğitim” proje kapsamına alınmış ve yıl içinde akşam sanat okulu unvanını almıştır.

Ayrıca yapılan son değişikliklerle Açık Öğretim okullarının tüm işlem ve işlevleri de halk eğitim merkezlerince yürütülmektedir

Bu ilçemizde de ülkemizin her yerinde olduğu gibi birçok ücretsiz kurs imkanı vardır. Bunun başlıcalarından birisi de halk eğitim kurslarıdır. Halk eğitim kurslarının vizyonunda hayat boyu öğrenme, her yaş düzeyinde bireylerin maddi ve manevi kazanımları adına; meslek edindirme, sosyal ve kültürel etkinliklere katılımın sağlama gibi temel amaçları vardır.

Eğitimin hayatımızın temel noktasında olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir. Bu kurslar ile gerek eğitimini tamamlayamayan gerekse çeşitli sebeplerle eğitim almaya fırsatı olmayan kişiler için ya da kendini herhangi bir alanda geliştirmek isteyen herkes için geliştirmeyi amaçlamaktadır.

2 comments

 1. Resim kursuna kayıt olmak istiyorum

  • Zeliha Hanım merhaba; kursa kayıt olmak için e-yaygın’dan ön kayıt yapabilirsiniz. Ya da kuruma şahsen başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir