Açık Öğretim Ortaokul ve Lise Kayıtları Başlıyor.

Açık öğretim lise ve ortaokul 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem kayıt ve kayıt yenileme başvuruları; 22 Ağustos 2022 ve 7 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılabilecek. Açık öğretim meslek lisesi ve açık öğretim imam hatip lisesi öğrencileri için ise kayıtlar 23 Eylül’de sona erecek.

acik-ogretim-sinavi

Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi kayıtları ne zaman yapılacak, kimler başvuru yapabilir?

Açık öğretim sınavları ne zaman yapılacak?

Yukarıda yer alan bilgilerle başvurunuzu yaptıysanız sıra geldi sınav tarihlerine. Açık Öğretim Okulları için sınav tarihleri 2022-2023 Eğitim ve Öğretim yılı 1. dönem sınavları Aralık ayında yapılacak. Net gün belli olmasıyla birlikte sınav tarihlerini buradan görebilirsiniz.

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem kayıt ve kayıt yenileme başvuruları; 22 Ağustos 2022 ve 7 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılabilecek. Açık öğretim meslek lisesi ve açık öğretim imam hatip lisesi öğrencileri için ise kayıtlar 23 Eylül’de sona erecek. Başvuru süresi için kayıt yenileme işlemlerini yapabilirsiniz.

Kayıt yenileme ücreti(50 TL) Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası ATM’lerinden ya da ilgili bankaların internet bankacılığından yapabilirsiniz. Bir diğer ödeme yöntemi ise https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir.

Açık Öğretim Sınavları Nasıl Yapılacak?

Açık öğretim 1. Dönem sınavı ne şeklide yapılacak, online mı, e-Sınav mı? Beklenen açıklamanın gelmesiyle birlikte sınavların tüm öğrencilerin beklediği şekilde online olarak yapılacak.

Online sınav evinizden belirtilen günler arasında istediğiniz zaman diliminde sınavlara girme kolaylığı sunan sınavlardır.

Online sınav nasıl yapılır? Detaylar için linke tıklayın. https://www.kursbilgisi.com/acik-ogretim-online-sinav-nasil-yapilir/

e-sınav; basılı kitapçık yerine elektronik ortamda bilgisayarlar aracılığı ile sınav uygulama ve değerlendirilmesi yapılmasına imkan veren sınavlardır.

Elektronik ortamda yapılan sınavların yüz yüze gerçekleştirilen sınavlar gibi olduğu, öğretim sürecini kolaylaştırdığı ifade edilmektedir. (1)

Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Açık öğretim lisesi ve açık öğretim ortaokulu sınavlarının bitmesinin ardından öğrencilerin merakla beklediği detaylardan biri olan sınav sonuçlarının açıklanması sürecidir. Sınav sonuçları için net bir bir tarih belirtilmese de ortalama iki hafta gibi bir zaman dilimini beklememiz gerektiğidir.

Açık Lise sınav sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmektedir. Değerlendirme sürecinin tamamlanması ile birlikte gerçekleştirilmekte. Değerlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından sonuçlara ulaşabileceğiniz adres erişime açılmaktadır. T.C kimlik numaranız ve önceden almış olduğunuz açık öğretim şifreniz ile birlikte sorgulama yapabilirsiniz. Sınav sonuçlarınızı sadece sistem üzerinden görebilirsiniz, yazılı olarak önceki zamanlarda olduğu gibi adreslere gönderim yapılmamaktadır.

Açık Öğretim Ortaokulunda da işlemler farklı değildir. Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından sonuçlar Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi sistemine aktarılmaktadır. Aktarılan sınav sonuçları öğrencinin ders geçme, sınıf geçme veya mezuniyet durumunu belirler. Bu sonuçlara ise “Öğrenci Girişi” ile T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte ulaşabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi Sonuçları İçin https://aol.meb.gov.tr/ linkinden,

Açık Öğretim Ortaokulu Sınav Sonuçları için https://aio.meb.gov.tr/ linkinden bakabilirsiniz.

1.BAŞOL, G., ÜNVER, T. K., & ÇİĞDEM, H. (2017). Ölçme değerlendirme dersinde e-sınav uygulanmasına ilişkin öğrenci görüşleri. Uluslararası Türk Eğitim Bilimleri Dergisi, 2017(8), 111-128.

2 Yorumlar

  1. Açıköğretimde okuyanlara güzel fırsat , takıntılı derslerini halletsinler. Sanırım son kez online olacak, pandemi gidişatı öyle gösteriyor . Örgün okuyanlar iç içe sınıflarda sunacak devam . Bilgi için teşekkürler .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.