Açık Öğretim Sınavları Ne Zaman?

Açık öğretim lise ve ortaokul 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem kayıt ve kayıt yenileme başvurularının ardından sınav tarihleri de belli oldu. 23-24 Aralık 2023 tarihinde yüz yüz yapılacak.

acik-ogretim-sinavi

Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi kayıtları ne zaman yapılacak, kimler başvuru yapabilir?

Açık öğretim sınavları ne zaman yapılacak?

Yukarıda yer alan bilgilerle başvurunuzu yaptıysanız sıra geldi sınav tarihlerine. Açık Öğretim Okulları için sınav tarihleri 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı 1. dönem sınavları 23-24 Aralık tarihleri arasında yapılacak.

Açık Öğretim Kayıt ve Kayıt Yenileme Ne Zaman Yapılacak?

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem kayıt ve kayıt yenileme başvuruları kasım ayında sona ermiş olup, açıköğretim sınavları için geri sayım başladı. Yeni dönem kayıtları için güncel duyuruları sayfamızdan takip edebilirsiniz. Başvuru süresi için kayıt yenileme işlemlerini yapabilirsiniz.

Kayıt yenileme ücreti(160 TL) Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası ATM’lerinden ya da ilgili bankaların internet bankacılığından yapabilirsiniz. Bir diğer ödeme yöntemi ise https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir.

Açık Öğretim Sınavları Nas/ıl Yapılacak?

Açık öğretim 1. Dönem sınavları yüz yüze olarak yapılacak. Açık Öğretim Kurumları 1.dönem yazılı sınav tarihleri ve saati şöyle; Açık öğretim ortaokulu 2 oturum, açık öğretim liseleri ise 3 oturum şeklinde sınava tabi olacaklar.

  • 1.oturum 23 Aralık 2023 Cumartesi, saat 10:00’da
  • 2.oturum 23 Aralık 2023 Cumartesi saat 14:00’da
  • 3.oturum ise 24 Aralık 2023 Pazar günü Saat 10:00’da yapılacak.

Daha önce yapılan online sınavlar hakkında bilgi için https://www.kursbilgisi.com/acik-ogretim-online-sinav-nasil-yapilir/

e-sınav; basılı kitapçık yerine elektronik ortamda bilgisayarlar aracılığı ile sınav uygulama ve değerlendirilmesi yapılmasına imkan veren sınavlardır.

Elektronik ortamda yapılan sınavların yüz yüze gerçekleştirilen sınavlar gibi olduğu, öğretim sürecini kolaylaştırdığı ifade edilmektedir. (1)

Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Açık öğretim lisesi ve açık öğretim ortaokulu sınavlarının bitmesinin ardından öğrencilerin merakla beklediği detaylardan biri olan sınav sonuçlarının açıklanması sürecidir. Sınav sonuçları için net bir bir tarih belirtilmese de ortalama iki hafta gibi bir zaman dilimini beklememiz gerektiğidir.

Açık Lise sınav sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmektedir. Değerlendirme sürecinin tamamlanması ile birlikte gerçekleştirilmekte. Değerlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından sonuçlara ulaşabileceğiniz adres erişime açılmaktadır. T.C kimlik numaranız ve önceden almış olduğunuz açık öğretim şifreniz ile birlikte sorgulama yapabilirsiniz. Sınav sonuçlarınızı sadece sistem üzerinden görebilirsiniz, yazılı olarak önceki zamanlarda olduğu gibi adreslere gönderim yapılmamaktadır.

Açık Öğretim Ortaokulunda da işlemler farklı değildir. Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından sonuçlar Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi sistemine aktarılmaktadır. Aktarılan sınav sonuçları öğrencinin ders geçme, sınıf geçme veya mezuniyet durumunu belirler. Bu sonuçlara ise “Öğrenci Girişi” ile T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte ulaşabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi Sonuçları İçin https://aol.meb.gov.tr/ linkinden,

Açık Öğretim Ortaokulu Sınav Sonuçları için https://aio.meb.gov.tr/ linkinden bakabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sınavları ile ilgili bilgiyi ise https://www.kursbilgisi.com/aof-sinav-tarihleri/ alabilirsiniz.

Açık Öğretim Ek Sınav Nedir, Kimler Girebilir?

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları 4.maddesinde;“Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 30 Aralık 2022 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecektir “ denmektedir.

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) veya Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) sonucunda bir programa yerleşmeyi hak kazanmış ancak Açık Öğretim Lisesinden mezun olamayan öğrencilerin herhangi bir mağduriyete uğramamaları için 2021-4 Ek dönemi Ek Sınavı yapılacak.

Ek Sınava Kimler Başvurabilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere YKS veya YÖS’ten herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşmiş ancak Açık Öğretim Lisesinden mezun olamayan öğrencilerin hak kaybına uğramamaları için ek sınava katılabilmelerine olanak sağlanmıştır. Ek sınav için öğrenci giriş ekranından öğrenci numaraları ve şifreleri giriş yaparak durum sorgulaması yapabilir ve sınavınıza katılım sağlayabilirsiniz.

Bu öğrencilerin kayıt yenileme ve ders seçme işlemi otomatik olarak yapılmış olup, 21 Kasım ve 23 Kasım tarihleri arasında sınavlarına giriş yapabilir.

1.BAŞOL, G., ÜNVER, T. K., & ÇİĞDEM, H. (2017). Ölçme değerlendirme dersinde e-sınav uygulanmasına ilişkin öğrenci görüşleri. Uluslararası Türk Eğitim Bilimleri Dergisi, 2017(8), 111-128.

2 comments

  1. Açıköğretimde okuyanlara güzel fırsat , takıntılı derslerini halletsinler. Sanırım son kez online olacak, pandemi gidişatı öyle gösteriyor . Örgün okuyanlar iç içe sınıflarda sunacak devam . Bilgi için teşekkürler .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir