Açık Öğretim Sınavları Ne Zaman Yapılacak?

Açık öğretimde ilk kayıt ve kayıt yenileme tarihlerinin belli olmasıyla birlikte sınav tarihleri de merak edilenler arasında.

Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi kayıtları 27 Aralık 2021’de başladı. 28 Ocak 2022 tarihine kadar devam edecek olan ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleriyle 2. dönem kayıtları da bitmiş olacak.

Mesleki açık öğretim lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi kayıt yenileme işlemleri ise 17-28 Ocak 2022 arası yapılacak.

Herhangi bir sebepten dolayı kayıt işlemlerini yaptıramayan tüm öğrenciler için ise mazeretli kayıt işlemleri 31 Ocak – 8 Şubat arası yapılacak.

acik-ogretim-sinavi

Açık öğretim sınavları ne zaman yapılacak?

Yukarıda yer alan bilgilerle başvurunuzu yaptıysanız sıra geldi sınav tarihlerine. Açık öğretim sınavları sınav takvimi mart ayı olarak belirtilse de tam tarih belirtilmemiştir. Sınav tarihlerinin netleşmesi ile birlikte bu kısımdan ulaşabilirsiniz.

Açık Öğretim Sınavları Nasıl Yapılacak?

Pandemi nedeniyle online olarak yapılan sınavlar; e-sınav olarak yapılacak. E-sınav bakanlıkça belirlenen binaların e-sınav salonlarında; bilgisayardan ve gözetmenler eşliğinde yapılacaktır. E-sınava girebilmek için sistemdeki fotoğrafınızın biyometrik fotoğraf olması gerekmektedir. Bu sebeple halk eğitim merkezine başvurarak biyometrik fotoğrafınızı sistemde güncelletmeyi unutmayın.

e-sınav; basılı kitapçık yerine elektronik ortamda bilgisayarlar aracılığı ile sınav uygulama ve değerlendirilmesi yapılmasına imkan veren sınavlardır.

Elektronik ortamda yapılan sınavların yüz yüze gerçekleştirilen sınavlar gibi olduğu, öğretim sürecini kolaylaştırdığı ifade edilmektedir. (1)

Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Açık lise ve açık öğretim ortaokulu sınavlarının bitmesinin ardından öğrencilerin merakla beklediği detaylardan biri olan sınav sonuçlarının açıklanması süreci başladı. Ne zaman açıklanır sorusunun cevabı ise henüz net bir tarih belirtilmese de ortalama iki hafta gibi bir zaman dilimini beklememiz gerektiğidir. Bu demek oluyor ki Aralık ayı bitmeden sınav sonuçlarının açıklanacağı yönünde kanaat edebiliriz.

Açık Lise sınav sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmektedir. Değerlendirme sürecinin tamamlanması ile birlikte gerçekleştirilmekte. Değerlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından sonuçlara ulaşabileceğiniz adres erişime açılmaktadır. T.C kimlik numaranız ve önceden almış olduğunuz açık öğretim şifreniz ile birlikte sorgulama yapabilirsiniz. Sınav sonuçlarınızı sadece sistem üzerinden görebilirsiniz, yazılı olarak önceki zamanlarda olduğu gibi adreslere gönderim yapılmamaktadır.

Açık Öğretim Ortaokulunda da işlemler farklı değildir. Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından sonuçlar Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi sistemine aktarılmaktadır. Aktarılan sınav sonuçları öğrencinin ders geçme, sınıf geçme veya mezuniyet durumunu belirler. Bu sonuçlara ise “Öğrenci Girişi” ile T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte ulaşabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi Sonuçları İçin https://aol.meb.gov.tr/ linkinden,

Açık Öğretim Ortaokulu Sınav Sonuçları için https://aio.meb.gov.tr/ linkinden bakabilirsiniz.

1.BAŞOL, G., ÜNVER, T. K., & ÇİĞDEM, H. (2017). Ölçme değerlendirme dersinde e-sınav uygulanmasına ilişkin öğrenci görüşleri. Uluslararası Türk Eğitim Bilimleri Dergisi, 2017(8), 111-128.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir