Açık Öğretim 3. Dönem Sınavları Ne Zaman Yapılacak?

Açık öğretimde okuyanların heyecanı bitmek bilmiyor. Sınavların yapılmasıyla birlikte heyecanla beklenen sınav sonuçları yüklenmeye başladı. Açık Öğretim Okulları için sınav tarihleri 2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılı 2. dönem sınavları 1 ve 10 Mart 2022 tarihleri arasında çevrimiçi(online) olarak yapılmasıyla birlikte merakla beklenen sınav sonuçları açıklandı. Şimdi gözler 3.dönem kayıtları ve sınav tarihlerinde.

11 Nisan 2022 ve 29 Nisan 2022 tarihleri kayıt ve yenileme işlemleri yapılacak.

acik-ogretim-sinavi

Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi kayıtları ne zaman yapılacak, kimler başvuru yapabilir?

Açık öğretim sınavları ne zaman yapılacak?

Yukarıda yer alan bilgilerle başvurunuzu yaptıysanız sıra geldi sınav tarihlerine. Açık Öğretim Okulları için sınav tarihleri 2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılı 3. dönem sınavları günü tam olarak belli olmasa da temmuz ayında yapılacak. Başvurular ise nisan ayında alınacak.

Açık Öğretim Sınavları Nasıl Yapılacak?

Pandemi nedeniyle online olarak yapılan sınavların e-sınav şeklinde yapılması kararlaştırılmış olsa da sınav tarihlerinin belli olmasıyla birlikte online olarak yapılacağı açıklanmış oldu.

e-sınav; basılı kitapçık yerine elektronik ortamda bilgisayarlar aracılığı ile sınav uygulama ve değerlendirilmesi yapılmasına imkan veren sınavlardır.

Online sınav ise evinizden belirtilen günler arasında istediğiniz zaman diliminde sınavlara girme kolaylığı sunan sınavlardır.

Online sınav nasıl yapılır? Detaylar için linke tıklayın. https://www.kursbilgisi.com/acik-ogretim-online-sinav-nasil-yapilir/

Elektronik ortamda yapılan sınavların yüz yüze gerçekleştirilen sınavlar gibi olduğu, öğretim sürecini kolaylaştırdığı ifade edilmektedir. (1)

Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Açık lise ve açık öğretim ortaokulu sınavlarının bitmesinin ardından öğrencilerin merakla beklediği detaylardan biri olan sınav sonuçlarının açıklanması süreci başladı. Ne zaman açıklanır sorusunun cevabı ise henüz net bir tarih belirtilmese de ortalama iki hafta gibi bir zaman dilimini beklememiz gerektiğidir.

Açık Lise sınav sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmektedir. Değerlendirme sürecinin tamamlanması ile birlikte gerçekleştirilmekte. Değerlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından sonuçlara ulaşabileceğiniz adres erişime açılmaktadır. T.C kimlik numaranız ve önceden almış olduğunuz açık öğretim şifreniz ile birlikte sorgulama yapabilirsiniz. Sınav sonuçlarınızı sadece sistem üzerinden görebilirsiniz, yazılı olarak önceki zamanlarda olduğu gibi adreslere gönderim yapılmamaktadır.

Açık Öğretim Ortaokulunda da işlemler farklı değildir. Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından sonuçlar Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi sistemine aktarılmaktadır. Aktarılan sınav sonuçları öğrencinin ders geçme, sınıf geçme veya mezuniyet durumunu belirler. Bu sonuçlara ise “Öğrenci Girişi” ile T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte ulaşabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi Sonuçları İçin https://aol.meb.gov.tr/ linkinden,

Açık Öğretim Ortaokulu Sınav Sonuçları için https://aio.meb.gov.tr/ linkinden bakabilirsiniz.

1.BAŞOL, G., ÜNVER, T. K., & ÇİĞDEM, H. (2017). Ölçme değerlendirme dersinde e-sınav uygulanmasına ilişkin öğrenci görüşleri. Uluslararası Türk Eğitim Bilimleri Dergisi, 2017(8), 111-128.

2 Yorumlar

  1. Açıköğretimde okuyanlara güzel fırsat , takıntılı derslerini halletsinler. Sanırım son kez online olacak, pandemi gidişatı öyle gösteriyor . Örgün okuyanlar iç içe sınıflarda sunacak devam . Bilgi için teşekkürler .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.