Halk Eğitim Merkezi Kayıtları Nasıl Yapılır?

Öğrenmek, kendini geliştirmek ve bu doğrultuda arayışımız her zaman var olmuştur. Halk eğitim merkezleri yıl boyunca kayıt alan ve 3700’den fazla programda eğitimlerine devam eden yaygın eğitim kurumlarındandır. Ülkemizin her yerinde bulunan halk eğitim merkezlerine başvuru yapmak ise 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Başvurular nasıl yapılır, kimler başvuru yapabilir? Yazımızın devamında.

halk-eğitim-merkezleri-kayıt

Nasıl Başvuru Yapılır?

3 farklı yöntemle başvuru yapabileceğiniz halk eğitim merkezi kurslarına online ve şahsen başvuru yapabilirsiniz.

  • e-yaygın üzerinden(online)
  • Halk Eğitim Merkezi Kurumları internet siteleri üzerinden (online)
  • Halk Eğitim Merkezlerine şahsen giderek başvuru yapabilirsiniz.

e-yaygın Üzerinden Online Başvuru Nasıl Yapılır?

e-yaygın’ı kısaca tanımlamak gerekirse Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün kurs, seminer ve faaliyetlerinin elektronik ortamda kaydedildiği sistemdir. Bu sistemle her yaş grubu ve eğitim seviyesindeki bireylere sunulan hizmetlerin çeşitliliği ile istihdam edilebilirliklerini ve sosyo-kültürel gelişimlerini sağlayarak ülkemizde öğrenme ve öğretme odaklı bir sistem olması amacıyla geliştirilmiştir. (1)

e-yaygın sistemine giriş yapabilmek için kullanıcı girişi ya da e-devlet şifreniz ile hızlıca giriş yapmanız mümkün olmaktadır. Aşağıda görselde gördüğünüz üzere e-devlet ile girişi tıkladığınız takdirde e-yaygın’ın ana sayfasına yönlendirileceksiniz.

e-yaygında ilk açılış sayfasında yer alan kişisel bilgiler ve başvurular kısmında dilerseniz kişisel bilgilerinizi gözden geçirebilirsiniz, dilerseniz başvurular kısmında yer alan bilgiler doğrultusunda kurslara ön talep oluşturabilirsiniz.

basvuru-ekranları

Üst görselde gördüğünüz üzere kursa ön başvuru yapabileceğiniz gibi kurs açılması talebinde bulunmak da mümkün. Açılmasını istediğiniz kurs talebinde bulunmak için açılmasını istediğiniz kursu yazarak, sonrasında ise hangi il ve ilçede açılmasını istiyorsanız tercih ederek oluşturabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezleri İnternet Siteleri Üzerinden Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halk Eğitim Merkezi kurslarına başvuru yapmanın diğer yolu online başvuru seçeneği ile kurumların internet siteleri olduğunu söylemiştik. Ancak belirtmekte fayda var ki her kurum internet siteleri üzerinden online başvuru almamaktadır. Örnek olması açısından online başvuru alan Kadıköy Bostancı Halk Eğitim Merkezi üzerinden anlatmak gerekirse sağ üst kısımda yer alan online başvuru sekmesini tıklayarak açılacak olan formu doldurarak ön kayıt oluşturmanız mümkün olmaktadır.

Ayrıca bir diğer seçenek olan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar ve kurumların internet sitesine gidebileceğiniz güzel sayfa var. https://www.meb.gov.tr/baglantilar/okullar/index.php bağlantıya tıkladığınızda açılacak ekrandan hangi halk eğitim merkezine gitmek isterseniz veya merak ediyorsanız bakmanız mümkün olmaktadır. Online başvuru seçeneği ile ön kayıt oluşturabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezlerine Giderek Başvuru Yapabilirsiniz.

Ve ilk başlardan beri uyguladığımız son yöntemimiz ise bizzat yapacağımız başvurudur. Halk eğitim merkezlerine giderek hem kurs talebinde bulunmak, hem de başvuru yapacağınız kurslar hakkında daha fazla bilgi almak, kaydınızı yaptırmak mümkün olmaktadır.

Halk Eğitim Merkezlerine Kayıt Ne Zaman Yapılır?

Yıl boyunca kayıtların alındığı halk eğitim merkezlerinde derslerin başlama tarihi ise değişkenlik göstermektedir. En az 12 kişilik sayıya ulaşıldığında kursların açıldığı, bu sayıya ulaşmanın ise bazen çok kısa bir zaman dilimi bazen ise daha fazla süreceği göz önüne bulundurulduğunda kursun başlangıç tarihi değişkenlik göstermektedir.

e-yaygın üzerinden kursların başlayacağı zaman dilimi gösterilmektedir. Açılacak kurslar, kontenjan durumu, kurs süresi, ders planı gibi birçok seçenekleri de görebilirsiniz.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Halk eğitim merkezi kurslarına başvuru yapabilmek için şartları kurs programlarına göre değişkenlik göstermektedir. Kısacası 7’den 70’e herkesin başvuru yapabileceği kurslar vardır. Kiminde okur yazar olmak, kiminde en az 7 yaş, bazı kurslarda 48 ay alt sınırı(Erken Çocukluk Döneminde Yaratıcı Drama Kursu) vardır.

Sık Sorulan Sorular

Halk Eğitim Merkezleri Ücretli mi?

Halk Eğitim Merkezleri ücretsiz olarak eğitim veren yaygın eğitim kurumlarındandır. Sizlerde bu kurslara başvuru yaptığınız takdirde eğitimlerden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezleri Telefon Numaraları ve İletişim Bilgilerine Nasıl Ulaşabilirim?

Cevabı en çok merak edilen sorulardan biri olan halk eğitim merkezi telefon numarası ülkemiz genelinde bulunan 995 halk eğitim merkezi için yazmak olacaktır. Ancak https://www.meb.gov.tr/baglantilar/okullar/index.php tıkladığınızda merak ettiğiniz halk eğitim merkezi hakkında bilgi edinmeniz mümkün olmaktadır.

Yaş Sınırı Var mı?

Kurslardan yararlanmak için belirli şartlar bulunmaktadır. Bunlardan biri de yaş sınırı olmakla birlikte her kurs için değişkenlik göstermektedir.

REFERANSLAR

1.Öner, A. (2014). Hayat boyu eğitimin sağlanmasında halk eğitimi merkezlerinin değerlendirilmesi: Yenişehir Halk Eğitimi Merkezi örneği (Master’s thesis, Sosyal Bilimler Enstitüsü).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir