e-yaygın Nedir, Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-yaygın ne demek? Yaygın eğitimle ilgili her şeyin elektronik ortamda yürütüldüğü ve muhafaza edilmesi şeklinde uygulanan sistemi ifade eder.

Yaygın eğitim örgün eğitim sistemine hiç dahil olmayan ya da herhangi bir kademesinden ayrılmak zorunda kalan yahut bitirmiş kişilerin ilgi, istekleri ve yetenekleri doğrultusunda hayat boyu öğrenmeyi ifade eden tüm kavramlardır.

e-yaygin

E-Yaygın Giriş Nasıl Yapılır?

Birçok halk eğitimi merkezi e-yaygın giriş üzerinden başvuruları almaktadır. Peki e-yaygın üzerinden başvuru nasıl yapılır, kurs nasıl talep edilir? E-Yaygına nasıl giriş yapılmaktadır? Öncelikle yapmanız gereken https://e-yaygin.meb.gov.tr/login.aspx linkine girmeniz gerekmektedir.

E-Yaygın sisteminde giriş yapmak için yukarıda yer alan linke tıklayarak açılacak olan sayfadan e yaygın e devletle giriş ya da mebbis ile yapılmaktadır.

e-yaygın kurs başvurusu için; e-yaygına e-devlet şifreniz birlikte giriş yapabilirsiniz. Sonrasında karşınıza gelecek olan sayfa başvurular ve kişisel bilgiler şeklinde olacaktır. Başvuruları seçtiğinizde açılacak alt sekmelerden kursa ön başvuru yap’ı tıkladığınızda hangi kurs ile ilgili eğitim arıyorsanız, hangi halk eğitim merkezinde eğitim almak istiyorsanız bilgileri girerek kayıt oluşturabilir ve kursları görebilirsiniz.

Ayrıca bu kısımda kurs açılması talebinde bulunabilir, usta öğretici başvurusu yapabilirsiniz.

e-yaygında Kurs Açılması Talebi Nasıl Yapılır?

eyaygında kursa başvuru yapabileceğiniz gibi açılmasını istediğiniz kurslar için talep de oluşturabilirsiniz. Yanda gördüğünüz fotoğrafta kurs açılması talebini tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada halk eğitim merkezlerince açılacak olan e yaygın kurs programları; 3753 kursun listesi gelecektir.

Yukarıda gördüğünüz üzere “kurs talep et” sekmesini tıkladığınızda açılacak olan ekranda istediğiniz kursun hangi şehirde açılmasını istiyorsanız bilgileri doldurarak talep oluşturabilirsiniz.

Oluşturulan Talep Nasıl Silinir?

e-yaygında oluşturulan kurs talebi nasıl silinir sorusunun cevabı ise çok kolay. Bazen hata ile ya da deneme yanılma usulü ile oluşturulan talepleri silmek isteriz. Bunun için yapmanız gereken aşağıda görselde de göreceğiniz üzere sil butonunu tıklayarak kurs talebinizi silebilirsiniz.

Usta Öğreticisi Başvurusu Yapabilirsiniz.

e-yaygında usta öğretici başvuruları yapılabiliyor. Her yıl başvuruları alınan usta öğreticiliği başvurusu hakkında daha fazla bilgi almak https://www.kursbilgisi.com/e-yaygin-usta-ogretici-basvurusu-nasil-yapilir/ bağlantıya tıklayabilirsiniz.

e-yaygın Kurs Programları Nedir?

3700’den fazla kursta eğitim verilmeye devam edilen halk eğitimi kurslarında kayıtları fazla olan kursları yazacak olursak; okuma yazma, yabancı dil eğitimleri, el sanatları, kişisel gelişim, Kur’an-ı Kerim okuma, voleybol, Sosyal uyum ve yaşam, gıda ve su sektöründe hijyen eğitimi gibi birçok kurs düzenlenmektedir.

Bilgisayar işletmenliği kursu, sosyal uyum ve yaşam kursu, futbol gibi kurslar bu yıl en çok talep edilen kurslar arasında yer almaktadır.

Kurslarla ilgili daha fazla bilgi almak için şu yazıya bakabilirsiniz.

Yaygın Eğitim Özellikleri Nelerdir?

Yaygın eğitim ilke edindiği özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Süreklilik
 • Her yerde eğitim
 • Hayat boyu öğrenme
 • İhtiyaca Uygunluk
 • Herkese Açıklık
 • Geçerlilik
 • Yenilik ve gelişmeye açıklık
 • İş birliği ve eş güdüm
 • Bilimsellik ve bütünlük
 • Herkese açıklık (1)

Yaygın eğitimle tanışmak 7’den 70’e her yaşta mümkün olmaktadır. Ülkemizin her il ve ilçesinde bulunan halk eğitim merkezlerinde düzenlenen kurslarla yaygın eğitimden yararlanabiliriz. Özellikle küçük yerlerde kendini geliştirmek isteyen, hobi, meslek veya sanat öğrenmek isteyen kişiler için bulunmaz bir fırsat olmaktadır. (2)

Kurslar Nerelerde Açılır?

Yaygın eğitim kurumlarınca düzenlenen kursların düzenleneceği yerlerde yönetmelikçe düzenlenmiştir. Kurs yerleri şu şekilde sıralanmıştır;

 • Halk eğitim merkez binaları,
 • Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri,
 • İl, ilçe, belde, köy ve mahallelerde eğitim için sağlanan yerlerde,
 • Rehabilitasyon merkezleri,
 • Kamu veya özel kuruluşlara ait yerler,
 • Örgün eğitim ve öğretim kurumlarına ait binalar,
 • Gezici eğitim araçları (mobil)
 • Merkezlerce uygun görülen diğer yerlerde kurslar düzenlenmektedir.

Kurs Bitirme Belgesi Kimlere Verilir?

Yaygın eğitim merkezlerince düzenlenen kurslarda başarı gösterenlere kurs bitirme belgesi verilmektedir. Mesleki ve teknik kursları başarı ile bitirenlere Kurs Bitirme Belgesi verilirken aynı zamanda başardıkları kurs modülünü gösteren not döküm çizelgesi de verilmektedir.

Bazı kurslar değerlendirilmeye alınmaz. Bu kurslarda ise katılımcılar için katılım belgesi düzenlenmektedir.

İmzalanan kurs bitirme belgeleri Milli Eğitim Müdürlüğü’nce soğuk damga ile damgalanır, Kurs bitirme belgenizi kaybetmemeye özen göstermek gerekir çünkü; belgesini kaybeden kursiyerlere yenisi verilmemektedir, sadece durumunu belirten bir yazı verilmektedir. .

Yaygın Eğitim Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifikalar halk eğitim merkezi müdürlüklerince verildiği gibi e devlet üzerinden de alınmaktadır. e-Devlet uygulaması ile sağlanan kolaylıklardan biri olan barkod ve karekodlu üretilen belgeleri alınabiliyor. Herhangi bir onay gerekmeden kullanılabilen bu belgeye Millî Eğitim Bakanlığı sayfasında yer alan ‘Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi Sorgulama’ ekranından belgeye ulaşılabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Devam zorunluluğu var mı, kurstan atılma hangi durumlarda olur?

Kursa devam zorunluluğu bulunmaktadır. Özürlü veya özürsüz devamsızlık yaptıysanız bu kurs süresinin 1/5’ini geçemez. Devamsızlık yapıldığı takdirde başarısız sayılırlar.

Ayrıca kurslarda eğitim ve öğretimi aksatan, kurumda sorun çıkartan, öğretmenin, diğer kursiyerlerin huzurunu kaçıracak şekilde davranışlar sergileyen kişilere yapılan uyarılara rağmen davranışlar düzeltilmezse kursiyerin kursla ilişiği kesilir. Bir diğer husus da kurum eşyalarına zarar vermeleri durumunda kursla ilişiği kesilir.

Referanslar

1.Bakanlığı, M. E. (2010). MEB Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği.

2.Kaya, H. E. (2015). Türkiye’de halk eğitimi merkezleri. International Journal of Sport Culture and Science, 3(Special Issue 3), 268-277.

One comment

 1. Gayet faydalı bilgşler yazmışsınız emeğinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir