İlk Yardım Kursu

Her geçen gün daha çok gündeme gelmeye başlayan ilk yardım eğitimi ile evde, işte, sokakta herhangi bir yerde meydana gelen acil müdahale gerekli durumlarda yetkinlik veren bir belgedir. Bilinçsiz yapılan müdahale ile kalıcı hasarlar meydana getirebilecekken bu eğitimle yerinde ve doğru müdahale ile hayat kurtarma şansını yakalamış oluruz. Peki ilk yardım eğitimini nereden alabiliriz, kimler başvuru yapabilir? Detaylar yazıda.

ilk-yardım-kursu

İlk Yardım Eğitimine Kimler Başvuru Yapabilir?

Halk Eğitim Merkezi ilk yardım eğitim kurslarına 14 yaşını dolduran ve en az ilkokul mezunu olan herkes başvuru yapabilir. Temelde ise yaşam boyu çeşitli kazalar, yaralanmalar ile karşılaşabileceğimiz olasılığı düşünüldüğünde bu konuda bilinçli her bireyin başvuru yapması ilk yardım açısından önem kazanmaktadır.

Son zamanlarda daha da önem kazanan bu kurslara talep de artmaktadır. Ücretsiz ilk yardım kursunu halk eğitim merkezlerinden alabilirsiniz.

İlk Yardım Kurslarında Hangi Eğitimler Verilir, Neler Yapılır?

Halk eğitim merkezi ilk yardım kursları içeriğinde ilk yardım temel ilkeleri, acil durumlarda ilk yardım müdahalesi ile gereken önlemleri alma, temel yaşam desteği, kırık çıkıklarda ilk müdahale, sıcak çarpması, yanık ve donmalarda ilk yardım, zehirlenmelerde ilk yardım, vücuda yabancı cisim kaçmasında ilk yardım ve acil taşıma teknikleri olmak üzere toplamda 18 saat sürmektedir.

Ülkemizde 107 farklı Halk Eğitim Merkezinde verilen ücretsiz ilk yardım kursu; toplamda 18 saat süren eğitimlerin sonunda kurs bitirme belgesi almaya hak kazanılır.

İlk Yardım Kurslarını Kimler Verebilir, Eğitmen Nasıl Olunur?

Sağlık, sağlık hizmetleri, sağlık bilgisi alan öğretmeni olarak atananlar ile bu alanlarda hayat boyu öğrenme kurumlarındaki öğretmenler ve kadrolu usta öğreticiler; sağlık/sağlık hizmetleri, sağlık bilgisi alanlarında yüksek okul/fakülte mezunları eğitmen olabilir. Ayrıca bu alanlarda öğretim görevlisi, öğretim üyesi olarak görev yapan kişilerde bu eğitimi verebilir.

İlk Yardım Kursları Nerelerde Verilir?

İlk yardım kursları öncelikle halk eğitim merkezlerinden alabileceğiniz gibi bulunduğunuz şehirlerin belediye kurslarından da alabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezi: e-yaygın üzerinden başvuru yapabileceğiniz halk eğitim merkezlerine aynı zamanda kurumlara giderek de şahsen başvuru yapabilirsiniz. Yıl boyunca kayıtların alındığı ve en az 12 kişilik mevcuda ulaşıldığında kursların açıldığı halk eğitim merkezlerinde ilk yardım kursları verilmektedir.

İSMEK: İsmek İstanbul’da ilk yardım kursu eğitimi alabilirsiniz. Bu kurslardan faydalanabilmek için İstanbul’da yaşıyorsanız ve ilk yardım eğitimi almak istiyorsanız bu kurs size göre. Bu programdan yararlanabilmek için başvuru süresini kaçırmayın. Başvuru yapabilmek ve daha fazla bilgi almak için https://www.kursbilgisi.com/ismeke-nasil-basvuru-yapilir/ bakabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezi(uzaktan eğitim)

Günümüz koşullarında daha da önem kazanan uzaktan eğitimler kurslara gitme imkanı bulamayan, coğrafi koşullar, imkanlar, küçük bebeği olanlar vs. gibi birçok etkenle kurslardan faydalanamayanlar için bulunmaz bir nimet olmuştur.

Kurs ise Halk Eğitim Merkezi uzaktan eğitim platformu üzerinden uygulamaya konulacaktır. Şu an kayda açık olan uzaktan eğitim programları ise https://e-yaygin.meb.gov.tr/ yer almaktadır. Daha fazla bilgi almak için https://www.kursbilgisi.com/halk-egitim-merkezi-kayitlari/ tıklayın.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Halk eğitim merkezlerinde uygulamaya geçilen uzaktan eğitimle ilk yardım kursundan faydalanabilirsiniz. En az ilkokul mezunuysanız, 14 yaşını geçtiyseniz ve programın yürütüleceği medya araçlarını gerektirdiği şekilde kullanabilecek düzeyde bilgi ve beceriye sahipseniz bu programa başvuru yapabilirsiniz.

Kurs Sonunda Belge Verilir mi?

İlk yardım kursu sonunda modüler kurs olmadığı için sertifika verilmez. Ancak katılım belgesi verilir.

2 comments

  1. Medine Halıcı

    Halk egitime kayit nasil yaptira bilirim ilk yardim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir