İşaret Dili Öğretici ve Tercümanlığı

İşaret dili ile iletişim kurmak; işitme engelli bireyleri de anlamak demek. Bir lisan bir insan mantığıyla bile düşünüldüğünde yepyeni bir dünyanın içinde kendinizi bulabilirsiniz. Sözcüklerin havada uçuştuğu sohbetlerin ötesinde mimiklerin, ellerin konuştuğu sessiz dünyada bitmek bilmeyen sözcüklerin içinde nice güzellikleri yaşarsınız aynı zamanda.

İşaret dili aynı zamanda istihdamın parçası olarak da düşünülebilir. Eğitimini aldığınız bu programın ekmeğini de yemek istemez misiniz? O halde hem işitme engelli bireyleri anlamak, sorunlarına çözüm bulmak, dertlerine, sohbetlerine ortak olmak hem de sizi bekleyen iş fırsatlarından yararlanmak istemez misiniz? O halde işaret dili öğretici ve tercümanlığı kursu size göre.

işaret-dili-kursu

Kimler Başvuru Yapabilir?

Önlisans veya lisans mezunlarının başvurabileceği bu programa, işitme engelli bireylerle iletişim kurmasına engel olmayacak fiziksel yeterliliğe sahip olunması gerekir.

Bir diğer koşul ise; 18 Ocak 2011 tarihli ve 27919 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Türk İşaret Dili Sisteminin Oluşturulması ve Uygulamasına Yönelik Usul ve Esasların Belirlenmesine Yönelik Yönetmelik’ değişikliğinde belirtilen esaslar çerçevesinde bakanlıkça hazırlanan işaret dili kursuna katılarak belge almış olma şartı aranmaktadır.

İşaret Dili Eğitimi İSMEK

İsmek’te işaret dili öğretici ve tercüman eğitimi, Türk İşaret Dili, Türk İşaret Dili ile Masal ve Hikaye Anlatımı, Türk İşaret Dili Pratik Eğitimi verilmektedir.

İsmek kurslarında alacağınız kurs sonunda kursun durumuna göre MEB sertifikası ya da Katılım Belgesi verilmektedir.

İşaret dili eğitimi sertifikalı kursları arasında Türk İşaret Dili Pratik Eğitim yer alır. İşaret dili meb onaylı sertifika ise; Türk İşaret Dili, İşaret Dili Öğretici ve Tercüman Eğitimi kursları sonunda verilmektedir.

İşaret Dili Eğitimi Halk Eğitim

Halk Eğitim Merkezlerinde 3 farklı programda bu eğitimi alabilirsiniz. İşaret Dili Öğretici ve Tercüman Eğitimi 200 saat, Türk İşaret Dili ile Dini Kavramlar Öğreticiliği 64 saat, Türk İşaret Dili Kurs Programı ise 120 saat olarak halk eğitim merkezlerinde verilmektedir.

Kursun Kazanımları Nelerdir?

Halk eğitim merkezlerinde, belediyelerin ücretsiz kurslarında alabileceğiniz eğitimlerle bambaşka bir dünyanın içinde büyük adımlar atacaksınız. İşaret dili eğitimi ismek gibi birçok belediye kurslarında verilmektedir

200 saat eğitim süreci olan bu programdan, işaret dili genel özellikleri, işaret ve beden dili arasındaki bağ, iletişim ve günlük konuşma dili, TİD özelliklerine göre cümleler, TİD cümlelerinde ekler ve zamanlar, TİD cümlelerinde öğeler, TİD’e göre hazırlıklı ve hazırlıksız konuşma, TİD kurallarına göre çevirmenlik, gerektiğinde TİD’le yorum ve tercümanlık yapabileceklerdir. En önemli kazanımı ise işitme engelli bireylerle iletişim kurulması olacaktır.

İstihdam Alanları Nelerdir?

Mesleklerinin gerektirdiği kazanımları elde eden kursiyerler, Türk İşaret Dilini doğru kullanılmasıyla; İşaret dili öğreticiliği ve tercümanlığı yapabilirler.

Ücretsiz İşaret Dili Öğreticiliği ve Tercümanlığı kursları Halk Eğitim Merkezleri yanı sıra İSMEK’te de eğitim verilmektedir.

Türk İşaret Dili

Türk İşaret Dili eğitiminin verildiği bu kurslarda temel düzeyde verilen eğitimlerle işitme engelli bireylerle doğru iletişimi kurmayı sağlayacak el ve yüz hareketleri öğretilecektir. Okuryazar olmanın tek şart olarak konulduğu bu programdan yararlanmak için kurslara başvuru yapmanız yeterli.

Türk İşaret Dili kursuna katıldığınızda günlük hayatta kullanılan kelimeler, kavramların öğretilmesinin amaçlandığı, aynı zamanda kursiyerlerin değerler eğitimi de alması amaçlanmaktadır. Toplamda 120 saat olarak belirlenen bu kurs sonunda ‘Kurs Bitirme Belgesi’ verilmektedir.

Bu kurslardan ücretsiz faydalanabilmek için halk eğitim merkezleri, ilinizde ya da ilçenizde bulunan belediyelerin ücretsiz kurslarından faydalanabilirsiniz. İSMEK, BUSMEK, GASMEK gibi belediyelerin düzenlediği kurslarla hem Türk İşaret Dili eğitimi, hem de İşaret Dili Öğreticiliği ve Tercümanlığı alanlarında eğitim alarak istihdama da dahil olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir