İSMEK’e Nasıl Başvuru Yapılır?

İsmek kurslarına katılmak istiyorsunuz fakat nasıl başvuru yapacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman ne duruyorsunuz. Bu yazı tam size göre.

Kayıt Tarihleri Önemli

Önceliğimiz kayıt tarihleri hakkında bilgimizin olması. Eğer ki tarihi kaçırdıysak ya da kursların kontenjanlarını gözönüne alırsak dolma ihtimalini düşünürsek bizim için tarihler çok önemli faktör. Öncelikle bilmemiz gereken kayıt tarihlerinin ne zaman olduğu. 3 dönem esasında kayıt alan İsmek; güz, bahar ve yaz dönemi olmak üzere kursiyerlerin başvuru taleplerini değerlendirir.

Yeni Dönem Kayıtları 24 Eylül 2021’de Başladı.

Eylül ayının gelmesiyle birlikte kurs başvuruları başlayan İSMEK yeni döneme 140 eğitim merkezi 4 farklı alanda ve birçok farklı branşta eğitim vermeye devam etmektedir. 24 Eylül 2021 tarihinde kayıtlar başladı. 4 ekimde ise yüzyüze eğitimler başlayacak.

Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Online başvuru için https://enstitu.ibb.istanbul/portal/default.aspx adresine giderek sitenin üst sağ kısmında yer alan kayıt ol sekmesine tıkladığınızda https://kursiyer.ibb.istanbul/ açılacak kayıt sayfasında sizlerden istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Karşınıza gelecek olan aşağıdaki sayfadan TC No ve doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak doldurduktan sonra giriş butonuna tıklayarak ilk aşamayı geçmiş oluyorsunuz.

Yabancı uyruklu kursiyerler için ismek’te kurs imkanları vardır. İstanbul’da yaşayan eğitim gören yabancı öğrenciler aşağıdaki giriş ekranından yabancı kursiyerler için geçici T.C. Kimlik numarası ile yapılmaktadır.

enstitü ismek başvuru görseli

Yabancı ülke vatandaşları emniyet müdürlüklerinden 99 ile başlayan 11 haneli geçici T.C. Kimlik numarasını alabilirler. Emniyet müdürlüğünün verdiği kartta ayrıca doğum tarihi bilgisi yer almaktadır. Bu iki bilgiyi doğru girdiğinizde sizde kayıt sayfasına ulaşırsınız.

Daha sonraki aşamada; eğer ilk defa giriyorsanız sizleri öğrenci şartnamesi karşılayacaktır. Bu sözleşmeyi okuyup onaylamanız gerekmektedir.

Onay işlemlerinden sonra açılacak sayfada, ilk defa giriş yapıyorsanız eksik bilgilerinizin doldurulması istenecektir. Bu sayfadaki bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Hak kaybına uğramak istemiyorsanız telefon numaranızın hatasız ve güncel olması sizler iyi olacaktır. Çünkü kurs başvuruları ile ilgili sizi arayabilirler ya da kısa mesaj gönderebilirler. Arama ya da kısa mesajla ulaşılamamanız halinde başvurunuz iptal edilir ve yedek kursiyere geçecektir. Doldurduktan sonra sayfanın alt kısmında yer alan güncelle ve kurs botununa tıklayarak artık kayıt işlemine geçebiliriz.

Artık sıra kurs tercihinde

Filtre paneliyle karşı karşıyayız değil mi? Burada karşımıza iki seçenek çıkacaktır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere; ister programlar sekmesi, isterseniz ilçe ve eğitim merkezi sekmesi.

İstediğiniz programı, istediğiniz ilçede alabilirsiniz. Eğer çalışıyorsanız kursunuzun saatini, gününü ona göre tercih edebilirsiniz. İstemek sizden, eğitiminiz İSMEK’ten.

Ayrıca kaydınızı oluşturdunuz, fakat gitmek istemiyorsunuz bunun için de yapmanız gereken eğitimlerim sekmesinden iptal etmek olacaktır.

Kaydınızın kesinleşmesi için; online başvuru ile ön kayıt yaptıktan sonra herhangi bir ismek merkezine kimlik fotokopinizle giderek kaydınızı tamamlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz tamamlanmamış kabul edilecek ve kaydınız kesinleşmeyecektir.

Asli ve yedek kayıt ayrımı; online kayıt ile birlikte hızla dolan kontenjanlardan dolayı, sonraya kalan adayların da hak kaybına uğramaması adına asli listedeki kursiyerlerden başvurusunu kesin kayda dönüştürmediler ise, kurs merkezinden aranması durumunda telefonun güncel olmaması ya da herhangi bir sebepten ötürü SMS ulaşmamasından dolayı kursiyere ulaşılamadıysa kayıtları geçersiz sayılır ve ilk sıradaki yedeğe verilir. Ayrıca kursiyerlerin kimlik fotokopileriyle herhangi bir merkeze giderek, ön kayıtlarını kesin kayda dönüştürmemesi durumunda ilk sıradaki yedekten başlayarak hak verilir.

ve son olarak; online kaydınızı tamamladınız ve hak kaybına uğramamak için ilk fırsatta herhangi bir ismek merkezine kimlik fotokopinizle giderek kaydınızı kesinleştirmeniz gerekiyor.

Kimler Başvuru Yapabilir?

İSMEK kurslarına İstanbul’da yaşayan herkes başvurabilir. 16 yaşını doldurduysanız, üst yaş sınırı olmaksızın herkesin faydalanabileceği bu kurslardan ev hanımı, çalışan, öğrenci herkes faydalanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir