Ücretsiz İngilizce Kursu

İletişimin temelinde yer alan konuşmak, konuşmak için ise dil bilmek gerekir. Doğumdan itibaren öğrenmeye başladığımız ana dilimizle birlikte yeni dil öğrenme çabalarımız da bitmez. Dünya genelinde konuşulan binlerce dil olduğu düşünüldüğünde iletişim kurmak için ise uluslararası en çok kullanılan dilleri öğrenmek gerekmektedir.(1)

Ülkemizde ise en çok öğrenilen dillerin başında İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Arapça, Rusça gibi diller gelmektedir. Dil eğitimi için ise; okullarda verilen eğitim dışında alacağınız kurslarla, kimi zaman ücretli kimi zaman ücretsiz kurslarla dil eğitimimize katkı sunabiliriz.

ucretsiz ingilizce kurslari

Peki İngilizceyi nasıl öğrenebiliriz? Okullarda verilen eğitimin yetersiz olduğu düşünüldüğünde temel düzeyde kalan yabancı dil seviyemizi nasıl geliştirebiliriz? Hangi kurslara gidebiliriz? Ücretsiz İngilizce kursu verilen yerler nerelerdir? Bu soruların cevabı ise yazımızın devamında olacak. (2)

İSMEK İngilizce Kursu

İstanbul’da yaşayan herkese hitap eden İSMEK; ücretsiz dil eğitimleriyle de İstanbulluların yanında olmaya devam ediyor.

İSMEK İngilizce Kursunda; İngilizce A1, A2, B1, B2, İngilizce YDS hazırlık, mesleki İngilizce(konaklama) olmak üzere 6 farklı kurs verilmektedir. Ülkemizin en kalabalık ve metropol şehri olan İstanbul’da verilen İngilizce dil eğitimlerine biraz ayrıntılı bakalım.

İngilizce A1: İngilizce A1 seviyesinde eğitim verilen kurs neticesinde temel düzeyde alacağınız eğitimle birlikte kelime, okuma, yazma, konuşma ve iletişim kurma gibi bilgi ve beceri kazandırmayı amaçlayan ilk seviye kurslardandır. 120 saat süreyle verilen eğitim sonunda kişilerin kendini tanıtmaları, nerede yaşadıkları sorusunun cevabını vermeleri, sayılar, miktarlar, fiyat ve zaman birimlerini öğrenmeleri, nezaket kalıplarını kullanmaları gibi temel bilgileri öğrenmeleri amaçlanmaktadır.

İngilizce A2: İngilizce A2 seviyesinde eğitim alabilmek için A1 seviyesinde bir kursa katılmış olmak ve kurs neticesinde başarılı olduğunu belgelendirenlerin katılabileceği bu kursun süresi 120 saattir.

İngilizce A2 seviyesinde alacağınız eğitimle birlikte günlük hayatımızın öyküsü, ailemiz ile ilgili bilgiler, arkadaş çevresi, işimiz ile ilgili cümleler ve sıklıkla kullanılan deyimleri anlama ve anlatabilme gibi temel iletişimin unsurlarını oluşturur.

İngilizce B1: İngilizce B1 seviyesinde verilen İSMEK kurslarına katılabilmek için İngilizce A2 seviyesindeki bir kursa katılmış ve başarılı olmuş kişilerin başvuru yapabileceği bu kurs 120 saat süreyle verilecektir. B1 seviyesinde alacağınız eğitimle birlikte günlük yaşantımızın parçası olan diyalogları anlama, tanışma, sosyal etkileşim, yaşam tarzı ve tercihlerimiz, duygularımız, ev ve ev dışındaki yaşantımız, moda gibi günlük hayatımıza konu olacak her alanda donanıma sahip olmayı hedeflemektedir.

İngilizce B2: İngilizce B2 seviyesinin kurs süresi de 120 saat olup, B1 seviyesinde başarılı olmuş olmak veya yapılacak seviye belirleme sınavında da başarmış olmaları gerekmektedir. Bu eğitimle birlikte ana dili İngilizce olan kişilerle iletişim kurarken doğal ve akıcı bir şekilde kendini ifade edebilme, güncel olaylar, akışlar ile ilgili fikir beyan edebilmeyi amaçlamaktadır.

Mesleki İngilizce(Konaklama): Turizm sektöründe, konaklama hizmetlerinde çalışanlar için güzel bir kurs daha var. Konukları en güzel şekilde karşılamak, ihtiyaçları ve sorunları ile ilgilenmeye yeterlilik kazandıracak bir kurs olan Mesleki İngilizce Kursu 40 saat süreyle verilmektedir. İngilizce A2 seviyesinde eğitim alanlar ve seviye belirleme sınavında başarılı olan kişiler bu kursa başvuru yapabilir.

İngilizce YDS Hazırlık: Kariyer hedefleyen herkesin geçeceği yollardan birisi olan yabancı dil sınavları lisans, lisansüstü ve doktora öğrencilerinin Yabancı Dil Sınavına hazırlanma süreçlerinde başvurdukları kurslardan biri olan ücretsiz YDS hazırlık kursları İSMEK kurs merkezlerinde verilmektedir.

Ön lisans mezuniyetinin yeterli görüldüğü YDS kurslarına başvuru yapabilmek için B2 dil yetkinliğinde olmaları ve seviye belirleme sınavında başarılı olmaları gerekmektedir.

ingilizce kursu

İsmek Online Başvuru Yapılır?

İsmek İngilizce kursu kayıtları için yapmanız gereken şey ise; https://giris.ibb.istanbul/ linkine tıklayarak istenen bilgileri doldurmanız ve kurslara başvuru yapmaktır. Ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz bu kurslara başvuru yapmak, İSMEK kayıt tarihleri hakkında bilgi almak ve detaylı bilgi almak için https://www.kursbilgisi.com/ismeke-nasil-basvuru-yapilir/ tıklayabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezi İngilizce Kursu

Yıl boyunca başvuruların yapıldığı halk eğitim merkezlerinde 42 farklı İngilizce kursu verilmektedir. Bunların başında A1, A2, B1, Mesleki İngilizce, Teknik İngilizce( Raylı Sistemler Teknolojisi, Uçak Bakımı, Metal Teknolojisi, Metalurji Teknolojisi, Gemi Yapımı, Motorlu Araçlar Teknolojisi) gibi birçok kurs verilmektedir.

Halk Eğitim Merkezlerinden ücretsiz İngilizce eğitimi almak istiyorsanız e-yaygın üzerinden ya da halk eğitim merkezlerine şahsen giderek başvuru yapabilirsiniz. Ya da halk eğitim merkezi müdürlüklerinin internet sitesi üzerinden de başvuru yapmanız mümkün olmaktadır.

Ücretsiz İngilizce Eğitim Alabileceğiniz Diğer Kurs Merkezleri İse Şunlardır:

İstanbul’da İSMEK’te alabileceğiniz İngilizce kursları dile getirdikten sonra sıra geldi diğer kurslara. Ülkemizde her il ve ilçede yer alan halk eğitim merkezlerinde İngilizce kursları verilmektedir. Ayrıca birçok belediyede de İngilizce kursları verilmektedir.

BUSMEK: Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları Bursa’da yaşayan ve İngilizce eğitimi almak isteyen kişileri bekliyor. Pratik İngilizce, İngilizce çeviri kursu, YDS hazırlık kursu(ingilizce), temel İngilizce, İngilizce(açıköğretimde okuyan öğrencilerin derslerine katkı sunmak ve başarılı olmalarını sağlamak amacıyla verilen 120 saatlik eğitim), İngilizce A1, A2, B1, B2 olmak üzere ücretsiz İngilizce eğitimleri verilmektedir.

ESMEK: Eskişehir’de eğitim faaliyetlerini sürdüren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kurslarında yabancı dil eğitimi alabilirsiniz. İngilizce A1, A2 ve İngilizce konuşma kulübünde dil eğitimi almanız mümkün. https://www.kursbilgisi.com/esmekeskisehir/ detaylı bilgi ve başvuru hakkında bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

KOMEK: Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında yabancı dil alanında birçok branşta eğitim alabilirsiniz. Mesleki İngilizce(konaklama), Mesleki İngilizce(Pazarlama ve Perakende), İngilizce A1 ve A2 seviyelerinde eğitim alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için https://www.kursbilgisi.com/komek/ tıklayabilirsiniz.

GASMEK:Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında ücretsiz dil eğitimi alabileceğiniz 27 farklı branşın içinde alacağınız İngilizce eğitimleri ise; İngilizce A1, A2, İngilizce B1, İngilizce Speaikng, Mesleki İngilizce(Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri) alabilirsiniz. https://www.kursbilgisi.com/gasmek/ daha fazla bilgi için tıklayın.

KAYMEK: Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mesleki Eğitim ve Kültür Merkezi Kayseri’de yaşayan kişilere hitap ediyor. Bu kurslarda yabancı dil alanlarında eğitim almanız mümkün.

İzmir İngilizce Kursu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası ücretsiz yabancı dil eğitimleriyle sizlerin yanında olmaya devam ediyor. İngilizce A1, A2 ve B1 seviyesinde eğitimler verilmektedir. Ayrıca İzmir halk eğitim kursları ile de ücretsiz İngilizce kursundan yararlanabilirsiniz. İBB Meslek Fabrikası eğitimleri hakkında detaylı bilgi için; https://www.kursbilgisi.com/izmir-buyuksehir-belediyesi-meslek-fabrikasi/

Ankara İngilizce Kursu

Ankara ücretsiz kurslar arasında Keçmek, Yenimek, etiSEM gibi belediye kursları bulunmaktadır. Buralarda bulunan ücretsiz eğitimlerden yararlanmak için online başvuru yapabilir ve kurslardan ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Beltek ve Belmek kursları da Ankara’da ücretsiz eğitim veren kurumlar olup, birçok branşta eğitim alabilirsiniz.

Online İngilizce Kursu

Pandemi ile hayatımıza giren online eğitim ile artık birçok branşta eğitimler verilmektedir. Bunlardan biri de online İngilizce kursudur. Ücretli kursların yanı sıra KOMEK, KAYMEK gibi kurumların uzaktan eğitim programlarında online ücretsiz İngilizce kursu bulunmaktadır.

Kurs Sonunda Başarılı Olanlara MEB Onaylı Sertifika Veriliyor.

MEB onaylı sertifika kurs neticesinde değerlendirme ölçütlerinde istenilen başarıya ulaştığınız takdirde verilir. Modüler kurs programları sonunda alacağınız sertifika ile Türkiye’nin her yerinde iş bulabilirsiniz, iş başvurularında bulunabilirsiniz. Modüler olmayan programlarda ise katılım belgesi verilir.

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

Yabancı dil öğrenmek için neden ilk tercihimiz İngilizce olmaktadır, düşündünüz mü? Dünyada yaklaşık 2 milyar insanın konuştuğu, birçok ülkede ana dilin İngilizce olduğu ve gittikçe küreselleşen dünyada ticaretin de İngilizce ile yapıldığını düşündüğümüzde İngilizceyi öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

İş başvurularında sizi bir adım öne çıkaran, bazı sektörlerde zorunluluk arz eden İngilizce biliyor olmak kişisel gelişiminize katkı sunacak öğelerde de önemlidir.

Yönetici asistanlığı, tercümanlık, turizm sektörü, akademisyenler gibi birçok meslek dalında da İngilizceyi biliyor olmak gerekmektedir. (3)

Özel kurumlarda da ücretli olarak İngilizce eğitimi alabilirsiniz. İngilizce kursu fiyatları ise kurs merkezine göre değişkenlik gösterebilir. Bunun için başvuru yapmak istediğiniz kursun kampanyalarından, fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

1.Özdemir, E. A. (2006). Türkiye’de İngilizce öğreniminin yaygınlaşmasının nedenleri. Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, 2(1).

2.Koru, S., & Akesson, J. (2011). Türkiye’nin İngilizce açığı. Ankara: Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı, 1(19), 1329722803-6.

3.Bilgin, F. (2006). Mesleki ve teknik lise öğrencilerinin ingilizce derslerine yönelik tutumları (Doctoral dissertation, Bursa Uludag University (Turkey)).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir