Komek Kursları

Komek 2024 Yaz Dönemi Kayıtları için geri sayım başladı. Uzaktan ve yüz yüze eğitimleriyle dolu dolu bir eğitim dönemi bizleri bekliyor. 4 Haziran’dan itibaren başlayacak olan Komek kayıtları 11 Haziran’da sona erecek. Komek kursları kayıt takvimi ise aşağıda yer alan tabloda görebilirsiniz.

GüzBaharYaz
Kayıt26 Eylül 2023-9 Ekim 202323 Ocak-5 Şubat 202404-11 Haziran
Dersler16 Ekim 2023-4 Şubat 2024 17 Şubat-14 Haziran 202422 Haziran’da itibaren.
Komek akademik takvim.

Komek’e Kimler Başvuru Yapabilir?

KOMEK kurslarına başvuru yapabilmek için üst yaş sınırı olmaksızın herkes başvuru yapabilir. Alt yaş sınırı ise zorunlu ilköğretim yaşını tamamlamış herkesi kapsar. Konya’da yaşayan herkesin başvurabileceği bu kurslara; ister ev hanımı, ister çalışan; ister öğrenci herkes katılım sağlayabilir.

Ayrıca Komek UZEM sayesinde artık sadece Konya’da yaşayanlar değil, ülkemiz geneli ve yurt dışından da katılım sağlanmaktadır. Komek uzaktan eğitim hakkında daha fazla bilgi almak ve branşlarını görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.kursbilgisi.com/uzaktan-egitim-komek/

KOMEK Kaydı Nasıl Yapılır?

KOMEK online kayıt için, öncelikle başvuru tarihlerinin başlamasını beklemelisiniz. Komek kayıtlarının başlamasıyla birlikte ise aşağıda yer alan linke tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

https://www.komek.org.tr/ linkine giderek hangi alanda başvuru yapmak isterseniz onu seçerek devam edebilirsiniz.

komek-konya-kayit-ekrani

Örneğin meslek dersleri ile ilgili bir kursa kayıt olmak istiyorsunuz; o sekmeyi tıklayarak sizden istenen bilgileri doldurarak kurs seçimi ekranına ulaşabilirsiniz.

T.C kimlik numaranız, adınız, soyadınız, doğum tarihinizi doldurarak ve aydınlatma metni ile açık rıza beyan metnini kabul ederek kayıt olabilirsiniz. Telefonunuza gelecek doğrulama kodunu doldurarak ister kurs merkezi seçimiyle isterseniz branş seçimiyle kurs seçebilirsiniz.

Ayrıca imkanı olmayanlar için bulunmaz bir fırsat olan uzaktan eğitim kursları KOMEK UZEM’de sizleri bekliyor. Yine aynı şekilde yukarıdaki adresten girerek uzaktan eğitimden yararlanabilirsiniz. Konya’da ikamet şartı olmadan, Konya dışından da katılım sağlanabiliyor.

Komek Kayıt Silme işlemleri Nasıl Yapılır?

Komek iptal işlemi, kayıt silme işlemini yaptırmak gerekmektedir. Hatalı başvuru sonucu ya da katılmaktan vazgeçtiğiniz durumlarda hem diğer kişilerin hakkına girmemek adına hem de başvuru yapıp derse devam etmediğiniz durumda bir yıl süreyle kayıt yaptıramayacağınızı göz önünde bulundurarak kayıt iptali, kayıt silme işlemini yapmalısınız. Eğitimler başlamadan önce bu işlemleri halletmeniz gerekmektedir.

Komek kayıt silme işlemi için de kurs başvuru sekmesinden kurs seçiminden önce formun alt kısmında yer alan “kayıt sil” linkine tıklayın. Sonrasında ise yönlendirilecek olan sayfada gerekli olan bilgileri doldurarak silmek istediğiniz kursu seçip silebilirsiniz.

Komek Usta Öğretici Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOMEK usta öğretici alımlarında Halk Eğitim Merkezleri usta öğretici başvurusu gibi KOMEK usta öğretici başvuruları da e-Yaygın sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Komek kursları usta öğretici başvuruları genellikle her yıl ağustos ayında yapılmaktadır. Bu yıl da başvurular 31 Ağustos’a kadar devam etmiş olup, e-yaygın sistemi üzerinden e-devlet şifresi ile yapılabilmektedir .

Sık Sorulan Sorular

Elkart neden gereklidir?

Elkart Konya’da ulaşım için kullanılan ve elektronik bir karttır. Bu kart toplu taşımada kullanıldığı gibi KOMEK kurslarında da devamsızlık takibi için kartınızın tanımlanması gerekmektedir. Bu kartın kullanımı ile elkartınızdan ücret kesilmediğini de belirtmekte fayda var.

Birden Fazla Kurs Seçilebilir mi?

Komek kurslarına kayıt olmak istiyorsunuz ve aynı anda birden fazla kurstan eğitim almak istiyorsanız KOMEK’te bunun da çözümü var. Tercih ettiğiniz kursların, saatleri ve günleri denk gelmediği sürece; KOMEK’te 2, ASEM’ler de 3 branşa kadar kursa gidebilirsiniz.

Kurslara devam zorunluluğu var mı?

KOMEK kurslarından birine katıldıysanız ve eğitim aldığınız programın modülün toplamının 5/1’i kadar devamsızlık yaptıysanız, KOMEK kurslarından bir yıl süreyle yararlanmanız mümkün değildir. Modülsüz olan programlarda da devamsızlık yapıldığı takdirde o kurstan başarısız sayılır.

Komek Katılım Belgenizi E-Devletten Alabilirsiniz.

Kurs sonunda MEB onaylı sertifika verilmektedir. Bu sertifikalar ülkemizin her yerinde ve anlaşmalı ülkelerde geçerlidir. Ayrıca Konya Büyükşehir Belediyesi Komek Katılım Belgeleri artık e-devlette. Siz de yetişkin eğitimlerini başarıyla tamamladıysanız katılım belgenizi e-devlet üzerinden alabilirsiniz.

E-devlete giriş yaparak eğitim kurs bilgisi sorgulama/Konya Büyükşehir Belediyesi/Görüntüle belgenize ulaşabilirsiniz.

Komek kursları ücretli mi?

Spor ve yüzme kursları dışında verilen her kurs ücretsizdir. Sizlerde KOMEK ve ASEM kurslarından dilediğinize başvuru yapabilirsiniz.

Kurs başvurusu için yaş sınırlaması var mı?

Üst yaş sınırı olmaksızın herkesin başvuru yapabileceği kurslarda alt yaş sınırı ise zorunlu ilköğretim yaşını doldurmuş olmaktır.

1.1.Sevinç, İ. (2015). Sosyal Belediyecilik Uygulamalarında Kent Bilgi Sistemlerinin Kullanımı: Konya Büyükşehir Belediyesi Örneği. Yönetim Ve Ekonomi Dergisi, 22(1), 201-218.

2.2.Başkonak, M. Kur’an Kursu Öğreticilerine Göre Uzaktan Hafızlık Eğitimi. Marife Dini Araştırmalar Dergisi, 22(1), 193-223.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir