Klavye Kursları

Katiplik mesleğinin en önemli unsurlarından biri olan hızlı yazma sizi bir adım öne çıkarmaktadır. Tabii ki sadece katip olmak için öğrenilmiyor hızlı yazma. Birçok meslekte de avantajları sayılmakla bitmez.

Klavye kullanımı için on parmak tekniği önerilir. Bu teknik ile hem hızlı yazmak hem de doğru bir şekilde veri girişi mümkün olmaktadır. Kamu ya da özel sektörde sizi bir adım öne çıkaracak hızlı klavye kullanımı, on parmak bilmek istemez misiniz? O halde Halk Eğitim Merkezleri, belediyelerin düzenlediği sanat ve meslek edindirme kurslarından ücretsiz olarak bu eğitimi alabilirsiniz.

klavye-kursu

Halk Eğitim F Klavye Kursu

Halk eğitim merkezinde 108 saatlik süreyle verilen standart Türk Klâvyesi kurs programına 13 yaş üzerinde olan ve okuryazar olan herkes başvuru yapabilmekte.

Temel F Klavye Kursu 60 saat süreyle verilmektedir. Bu kursa 6 yaşını tamamlayan ve 14 yaşından gün almayanlar başvuru yapabilir.

Adalet Bakanlığı Personeline Yönelik Klavye Kullanımı Geliştirme Eğitimi ise 70 saat süreyle verilmektedir. Bu kursa da Adalet Bakanlığınca belirlenen personeller başvuru yapabilir.

Klavye Kursu İsmek

İsmek’te klavye kursu 1 ve 2. seviye olmak üzere verilmektedir. Standart Türk Klavyesi ve Bilgisayarda Hızlı Klavye Kullanımı kursları bulunmaktadır.

Standart Türk Klavyesi Kursu: 108 saat süreyle verilen ve kurs sonunda MEB onaylı sertifika verilmektedir. Bu programın amacı F klavyenin tekniğine uygun olarak kullanımını öğrenmek, on parmak yazma bilgi ve becerisini kazandırmayı amaçlamaktadır.

Bilgisayarda Hızlı Klavye Kullanımı; 72 saatlik bir eğitim olan hızlı klavye kullanımı ile on parmak yazmayı daha hızlı hale getirebilirsiniz. Kurs sonunda başarılı olanlara MEB onaylı sertifika verilmektedir.

F klavye 2.seviye bilgisayarda hızlı klavye kullanımı kursunda doğru duruş, oturuş, parmakların konumlandırılması, on parmak hızlı metin yazma yöntem ve tekniklerini kullanılmasını amaçlayan bir programdır.

Yukarıda yer alan halk eğitim ve ismek dışında ülkemiz genelinde birçok belediyenin düzenlemiş olduğu sanat ve meslek edindirme kurslarından da klavye kursundan yararlanabilirsiniz. Örneğin Ko-mek, Komek, Busmek, Gasmek gibi birçok kurs merkezinde bu eğitimler bulunmaktadır.

Klavye öğrenmek zor mu?

F klavye harflerin dizilimi ile öğrenimi daha kolay ve hızlı olabilmekte. Tabii ki bunun için düzenli ve istikrarlı çalışmayla ortalama 1-2 ay içinde on parmak yazmayı öğrenilebilir.

On parmak yazmayı öğrendikten sonra ise yapılacak sürat testleri ile hızlı klavye kullanımına geçiş yapmanız çok zaman almaz. Yapılacak fedakarlıkla sadece on parmak yazmayı öğrenmeyeceksiniz aynı zamanda kısa zamanda yazmanız gereken yazıları yazabilecek, belki hayatınıza yön verecek seçimlerden biri olan katiplik mesleğine adım atabileceksiniz.

Nasıl Hızlı Yazabilirim?

Hızlı yazmanın ilk kurallarından biri olan öğrenme sürecinde ve öğrendikten sonra ellerinize bakarak yazmaya çalışmamak olmalıdır. Ellerinize bakarak yazmayı alışkanlık haline getirmek süreci uzatır. Öğrenmeniz gecikebilir.

Klavye seçimi de öğrenme sürecinde önemlidir. Çok sert tuşlu olmaması, ne çok yüksek, ne de çok alçak olmaması hızlı yazmayı öğrenmenizde etkendir.

Yazarken parmaklarınızı çok havalandırmadan, mümkünse tuşların üzerinde sürtünür gibi hareket etmesi yazma açısından önemlidir.

Halk Eğitim Merkezi kurs başvuruları nasıl yapılır? Detaylı bilgi için https://www.kursbilgisi.com/halk-egitim-merkezi-kayitlari-nasil-yapilir/

e-yaygın kursları için https://e-yaygin.meb.gov.tr/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir