Esenler Belediyesi Kursları(ESEV,ESGEV)

Esenler İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Metris cezaevinin bulunduğu ilçede dijital kütüphane, Hünkar Kasrı, Davutpaşa Kışlası, Litros Aya Yorgi Kilisesi, Atışalanı su kemeri bulunmaktadır. İlçede eğitim faaliyetleri ise İSMEK, halk eğitim merkezleri ve belediyenin düzenlediği ücretsiz kurslarla devam etmektedir. Bu yazımızda Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen ücretsiz kurslara değineceğiz.

ESEV

Esenler Belediyesi Sanat Evi Kursları ile 7’den 70’e herkesin yararlanabileceği ücretsiz kurslardır. Yaş şartı sınırlaması olmaksızın herkesin başvuru yapabileceği kurslara 18 yaş altı bireylere veli iznine ihtiyaç duyulmadan kayıt yaptırabilir.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak yürütülen tüm hizmetlerin ücretsiz olduğu kurslarda, sadece kursiyerin ürettiği ürünlerde malzeme masrafını karşılamakla yükümlü kılınmıştır.

Kursa gelen öğrenciler derse giriş ve çıkışlarında kimlik kartını kart okuyuculara okutarak derse katılım gösterdiğini beyan etmeleri gerekmektedir. Okutulmadığında devamsız sayılır ve mazeretsiz olarak 3 dersten fazla devamsızlık yapan kursiyerlerin kaydı silinir. Bu sebeple takip eden eğitim öğretim döneminde de kurslara kayıt yaptıramayacağından bu hususu göz ardı etmemek gerekir.

ESEV’de eğitiminizi tamamladıysanız ve başarı gösterdiyseniz kurs bitirme veya katılım belgesi almayı da hak kazanırsınız. Ancak devamsızlık veya disiplinsizlik sebebiyle kaydınız silinmiş ise belge alma hakkınız olmaz.

ESEV’de farklı kurs merkezleri olsa bile sadece bir branşta eğitim alabileceğinizi unutmamanız gerekir. İstisnai durum ise şöyle; kontenjan dolmadıysa ikinci bir branşa başvuru yapabilirsiniz.

Hangi Alanlarda Kurs Verilir?

Sinemadan sanata, fotoğrafçılıktan diksiyon kursuna kadar birçok alanda kurs verilmektedir. Alüminyum kabartma, diksiyon, amigurumi, minyatür, tiyatro, ses eğitimi, drama, tezhip, kağıt rölyef, seramik gibi daha bir çok alanda kurslar vardır. Ayrıntılı bilgi için https://esenler.bel.tr/kultur-sanat/kurs-ve-atolyeler/ bakabilirsiniz.

ESGEV

Esenler Gençlik Bilgi ve Hikmet Evleri; gençlerimize geleceğimize hizmet eden belediyenin ücretsiz eğitim verdiği kurslardandır. Eğitimlerine katkı sunmak amacıyla verilen eğitimlerin başında Türkçe, matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler, İngilizce, değerler eğitimi ve çocukların zihin dünyasına yön verecek etkinlikler de var.

ESGEV’de; sanat ve spor okulu, sosyal ve kültürel etkinlikler, gezi programları, bilgi ve kültür yarışmaları, akıl ve zeka oyunları, geleneksel çocuk oyunları, bilimsel çalışmalar ile anne çalışmaları da bulunuyor.

Bilgisayar, ingilizce, okçuluk, basketbol, parkur oyunları, sunum becerileri, yaratıcı drama gibi kişisel gelişim, akademik, fizik ve bedeni gelişim eğitimleri, bilinçlendirme ve bilinç gelişim eğitimleri, yaşam becerileri, sosyal gelişim eğitimleri gibi farklı alanlarda eğitimler vardır.

Mihmandar Akademi; YKS’ye hazırlanan gençlerimize hitap eden bu kurslara lise mezunu olan herkes başvuru yapabilir.

Mihmandar Esgev Eğitsel ve Sosyal Faaliyetler; 4-6 yaştan 29 yaşa kadar herkesin kayıt yaptırabileceği kurslara başvuru yapmak ve online kayıt olmak için http://mihmandargenc.esenler.bel.tr/bilgieviegtsosyal/ tıklayabilirsiniz.

Hikmet Evleri

Mehmet Akif İnan Gençlik ve Hikmet Evi

Prof Dr. Ümit Meriç Kadın Aile ve Gençlik Merkezi

Erdem Beyazıt Gençlik Bilgi ve Hikmet Evi

Cahit Zarifoğlu Gençlik Bilgi ve Hikmet Evi

Prof. Dr. Fuat Sezgin Gençlik Bilgi ve Hikmet Evi

Nuri Pakdil Gençlik Bilgi ve Hikmet Evi

Rasim Özdenören Gençlik Bilgi ve Hikmet Evi

Hacı Lütfiye Gürses Gençlik Bilgi ve Hikmet Evi

Sezai Karakoç Gençlik Bilgi ve Hikmet Evlerinde sizleri eğitimler bekliyor.

Kayıt Nasıl Olunur?

Esgev ve ESEV kurslarına kayıt olmak için online başvuru yapabilirsiniz. Online başvuru yapabilmek için http://esevkayit.com/e/ ESEV kurslarına bu linkten kayıt olabilirken, ESGEV kurslarına http://mihmandargenc.esenler.bel.tr/bilgievi/onlinekayit.php kayıt olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir