Yüzme Kursu

Yüzme spor olmasından öte vücudumuz için birçok faydası vardır. Kalp sağlığını destekler, vücuda esneklik kazandırır, kasları güçlendirir, kolesterol seviyesini dengeler. Kısacası sağlığımıza büyük oranda katkı sunar. Aynı zamanda eğlenceli bir spor.

Tüm vücut kaslarını çalıştıran bu spor; suyun direncine karşı yapıldığı için vücudu güçlendirir. Fizik tedavide kullanılan nadir sporlardan biri olan yüzme kasların simetrik ve dengeli gelişimini de sağlar. (1) Yüzmenin faydaları için https://www.tiklaogren.net/yuzmenin-faydalari/ bakabilirsiniz.

Kendi kendinize öğrenebileceğiniz gibi, alacağınız eğitimle de yüzmeyi öğrenebilirsiniz. Bu eğlenceli, sağlıklı ve faydalı sporu ücretsiz olarak nerelerde öğrenebilirsiniz? Bu yazımızda ücretsiz yüzme kursları nerelerde verilir? Kimler başvuru yapabilir? Kaç saat sürer? bulabilirsiniz.

yuzme-kursu

Halk Eğitim Merkezi Yüzme Kursu

Okur yazar olan, 5 yaşını dolduran ve kursun gerektirdiği hareketleri yapabilecek zihinsel, bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olan kişiler kursa başvuru yapabilir.

Yüzme kursunda; yüzme sporu ile ilgili terimler, yüzme yarışı kurallarını sıralamayı, yüzme çalışmalarında koordinasyonu, temel kuvvet tekniklerini geliştirmeyi, hareketlilik becerisini kazanmayı, esneklik gelişimini öğreneceksiniz.

Ayrıca serbest yüzme tekniği uygulaması, sırtüstü yüzme tekniği, kurbağalama, kelebek yüzme tekniği de öğrenebileceksiniz.

Halk Eğitimi Merkezi Yüzme Kursu Ne Kadar Sürer?

Ücretsiz yüzme kursu 164 saat sürmektedir. Eğitim boyunca; terimler bilgisi, havuzda sağlık ve güvenlik önlemleri, serbest stil teknikleri, sırtüstü stil teknikleri, kurbağalama, kelebek ve dril teknikleri olmak üzere 164 saat eğitim verilmektedir.

Kursu başarı ile bitirenlere kurs bitirme belgesi verilmektedir.

Halk Eğitimi Merkezi Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi

2021 yılında dahil olan yüzme bilmeyen kalmasın projesi ile hayat kurtaran bir sporu öğrenirken, sağlık açısından bakıldığında da doğru bir seçim olacaktır.

Toplamda 40 saat sürecek eğitime 7 yaşını dolduran, okur yazar olan ve bu sporu yapabilecek yeterliliğe sahip olan herkes başvuru yapabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Tesisleri

51 spor tesisi ve spor kompleksi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün tesis işletmeciliği modeli ile yürütülen spor hizmetleri İstanbullulara hizmet vermeye devam ediyor.

Sporla iç içe bir İstanbul için haftanın 7 günü 08.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz ve ücretli olarak hizmet veren spor tesislerinden faydalanabilmek için www.spor.istanbul adresi üzerinden kayıt yaptırmak gerekmektedir.

Tesislerde sadece yüzme kursu bulunmamaktadır. Futbol, voleybol, basketbol, tenis, fitness, step aerobik, plates gibi daha birçok spor branşında hizmet verilmektedir.

Kayıt esnasında 15 TL katılım ücreti alınmaktadır. 8 haftalık periyotlar halinde eğitim verilen spor tesislerinde eğitim alabilirsiniz.

Başlıca spor tesisleri; Avcılar Spor Kompleksi, Bahçelievler Spor Kompleksi, Bayrampaşa Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi, Beykoz Spor Kompleksi, Beyoğlu Yüzme Havuzu, Çekmeköy Spor Kompleksi, Esenler Spor Kompleksi, Eyüp Yeşilpınar Yüzme Havuzu, Fatih Spor Kompleksi, Kağıthane Cemal Kamacı Spor Kompleksi, Kartal Hasan Doğan Spor Kompleksi, Küçükçekmece Halkalı Yüzme Havuzu, Küçükçekmece Sefaköy, Sancaktepe Yenidoğan Yüzme Havuzu, Şile Spor Kompleksi, Sultangazi 75. Yıl Yüzme Havuzu, Sultangazi Hamza Yerlikaya Spor Kompleksi, Ümraniye Çakmak Yüzme Havuzu, Ümraniye Yeşilvadi Spor Tesisi Engelli Bireyler Spor Merkezinde yüzme kursları bulunmaktadır.

Beşiktaş Belediyesi Yaz Okulları

Beşiktaş Belediyesi, Beşiktaş Halk Eğitimi Merkezi iş birliğiyle yaz tatillerini aktif ve öğrenerek geçirmeyi hedefleyen ücretsiz yaz okullarını her yaz düzenliyor. Uzman antrenör ve eğitimcilerin gözetiminde yüzme öğrenirken, futbol, basketbol, voleybol, tenis, yüzme, drama, bale, İngilizce, resim gitar ve piyano gibi pek çok farklı branşta eğitim verilmektedir. Yaz okulları her yıl Haziran ayında başlayıp, Ağustos ayına kadar devam etmektedir.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Ücretsiz Yüzme Kursları

Denizli’de il merkezi ve ilçelerinde bulunan kapalı yüzme havuzları ile yüzme sporu daha da önem kazanmaktadır. 8 tane bulunan kapalı yüzme havuzlarından Denizliler yararlanabilir.

BUSMEK, Komek, Gasmek Yüzme Kursları

Yüzme kursuna okuma yazma bilen, ilkokul mezunu olan kişiler başvuru yapabilmektedir.

Kursta yüzme, serbest, kelebek, sırtüstü ve kurbağalama tekniklerini öğrenecek, el ayak nefes koordinasyonu sağlama bilgi ve becerisine sahip olabileceksiniz.

Referanslar

1.Gökhan, İ., Kürkçü, R., & Devecioğlu, S. (2011). Yüzme egzersizinin solunum fonksiyonları, kan basıncı ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi. Journal of Clinical and Experimental Investigations, 2(1), 35-41.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir