Yaz Kuran Kursu Kayıtları Başladı.

Her yıl yaz tatilinin gelmesiyle birlikte çocukların heyecanla beklediği kurslardan biri olan Yaz Kuran Kursları için beklenen kayıt tarihleri geldi. 20 Haziran’da başlayan kayıtların ardından eğitimlerse 27 Haziranda başlıyor.

Yaz Kuran Kursu Kayitlari

Diyanet Yaz Kur’an Kurslarına Kimler Başvurabilir?

Diyanet Yaz Kur’an Kurslarına 4-22 yaş arasındaki çocuklar ve gençler başvuru yapabilir. Kayıt olmak isteyenler cami, kurs ya da il-ilçe Müftülüklerine başvurularını yapabilir.

Çocuklarının Kur’an eğitimi almasını isteyen anne babalar çocukları için başvuruda bulunabilmektedir.

Yaz Kur’an Kursu Kayıtları Nasıl Yapılır?

Çocuklarımızın Kur’an-ı Kerimi öğrenebilmesi için düzenlenen yaz kuran kursları için kayıtların başlamasıyla birlikte kayıtlar nasıl yapılır, kimler yapabilir sorularının cevapları merak ediliyor.

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere kayıtlar cami, kurs veya il/ilçe müftülüklerince 4 Temmuz’a kadar yapılabilir. 4-9 yaş arasındaki çocukların anne ya da babası bulundukları yerdeki en yakın Kur’an kursuna başvuru yapabiliyor.

Ayrıca diyanet gov tr kuran kursu kayıtları için https://dibbys.diyanet.gov.tr/ehys/OgrenciKursBasvuru.aspx adresinden yapabilirsiniz.

Kurslar ise 27 Haziran ve 26 Ağustos tarihleri arasında verilecek.

Ümraniye Belediyesi Yaz Kur’an Kursu

Ümraniye Belediyesi ve Ümraniye Müftülüğünce düzenlenen Yaz Kur’an kursları için kayıtlar başladı. Eğitimler ise 27 Haziranda başlayacak.

Yaz Kur’an Kurslarında Kur’an-ı Kerim, elifba, adab-ı Muaşeret, akıl ve zeka oyunları eğitimi verilecek olup, en az 1.sınıfı bitiren çocuklarla 8. sınıfa başlamamış olan çocuklar kurslara kabul edilecek. Kayıt için https://docs.google.com/forms/d/12tX84K9ytSzOC3hAHH99lI7avXTbnfP_tvtEvN-5dpE/viewform?edit_requested=true

Adab-ı Muaşeret: TDK’ya göre görgü kuralları manasına gelen, tutum ve davranışların güzelleştirilmesini amaçlayan kurallardır denilebilir. Görgü, nezaket kuralları, ahlaki davranışların tümünü kapsar. Örnek verecek olursak; biri konuşurken lafı kesilmemesi, kalabalık ortamlarda yüksek sesle konuşulmaması gibi.

ElifBa: Arapça alfabeyi ifade eden ve Kur’an-ı Keriminde alfabesi olan harflerdir. Elif, be, te, se diye sıralanan alfabeyi Yaz Kuran Kursunda öğrenebileceksiniz.

Online Kur’an Kursu

Kur’anı Kerim öğrenmek isteyenler için bir diğer alternatif ise online Kur’an kurslarıdır. Çevrimiçi eğitimlerle Kur’an-ı Kerimi öğrenebilir ya da geliştirebilirsiniz. En güzel örneklerinden biri de Genç Komek, Komek uzaktan eğitim programlarıyla Kur’an-ı Kerim eğitimleri verilmektedir.

Çocuklar ve Kur’an Eğitimi

Kur’an-ı Kerim bizlere doğruyu göstermek amacıyla peygamber efendimiz aracılığıyla gönderilmiş son kutsal kitaptır. Onu öğrenmek, anlamak ve hayatımıza uygulamak ise yapılması gerekenler arasındadır.

Biz ailelerin de çocuklarımız için yapabileceği en güzel, en anlamlı hediye temel dini değerlerin farkında olarak yetiştirmek olmalıdır. Çocuklarımıza Kur’an-ı Kerimi öğretmek, öğrenmeleri için çaba göstermek bizim için güzel ve kutlu bir vazife.

Öğrenmeyi açık olan çocuklarımızı sıkmadan, bunaltmadan eğitimler verilebilir. En ideal yaş 4-5 yaş olsa da her yaşta Kur’anı- Kerimi öğrenilebilir.

Öğrenmenin esasında yer alan sevgi ve aynı zamanda öğretecek olan kişinin de bir o kadar önem arzettiği unutulmamalıdır. Zorlamadan, teşvik ederek ve eğitimcinin bu konudaki sevgiyle yaklaşımı önemlidir. Kur’an öğrenim sürecini keyifle, severek ve isteyerek öğrenmelerine olanak sağlayacaktır.

2 comments

  1. fatma hanım merhabalar ben mantar yeiştiriciliği bölümüyle ilgili sıfırdan başlamak istiyorum şuanda bildiğiniz sertifika yada belediye kursu varmı teşekkürler

    • Merhaba Kerem Bey; e-yaygın üzerinden mantar yetiştiriciliği açılan halk eğitim kurs merkezlerini görebilirsiniz. Ayrıca nerede yaşıyorsunuz? Ona göre yardımcı olsam, Örneğin İsmek Yaz Atölyelerinde istiridye mantarı yetiştiriciliği kursu var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir