Piyano Kursu

İtalya’da 1700’lü yıllarda icat edilen piyanoda ses teller vasıtasıyla elde edilmektedir. Peki piyano öğrenmek, piyano gibi bir müzik aletini çalmak neden önemli? Müzik eğitiminde temel becerilerin kazandırılması, bu süreçte eğitimin doğru bir programla ve uygulamayla öğretilmesi önemlidir.

Bir müzik aleti çalmayı öğrenmek istiyorsanız irade, dikkat, duyu düşünme, hafıza, algı gibi birçok fiziksel ve zihinsel olgunun da birlikte işlemesi son derece önem arz etmektedir. (1)

piyano kursu

Piyano Kursu İSMEK

İSMEK’te piyano kursları 4 farklı seviyede verilmektedir.

Piyano 1.seviye; Piyanonun temel seviyede genel müzik tekniklerini öğretilmesini amaçlanmaktadır.128 saat süreyle verilmektedir ve kurs sonunda başarılı olanlara sertifika verilmektedir.

Piyano 1.seviye temel egzersizleri; 32 saat süreyle verilmektedir, kurs sonunda başarılı olanlara ‘Katılım Belgesi’ verilmektedir. Bu programa katılım sağlamak için ise Piyano 1.seviye eğitimin almış olan ya da bu yeterliliklere sahip olanlar başvuru yapabilmektedir.

Piyano 2.seviye; 128 saat süreyle verilmekte ve kurs sonunda başarılı olanlar sertifika almaya hak kazanmaktadır.

Piyano 3.seviye; ileri seviye genel müzik tekniklerinin öğretildiği bilgi ve becerisinin kazandırıldığı programdır. 128 saat süreyle verilmekte ve kus sonunda başarılı olanlara sertifika verilmektedir.

Halk Eğitim Piyano Kursu

Halk eğitim merkezleri bildiğiniz üzere birçok programda ücretsiz eğitim vermektedir. Ücretsiz piyano kursu halk eğitim merkezlerinde bulunmaktadır. 8 farklı seviyede ve her seviye 232 saat olmak üzere piyano eğitimi verilmektedir.

Piyano 1; okur yazar olan, el, kol, parmaklar ile ayaklarının eksiksiz ve sağlam olması şartı aranmaktadır. Kursu başarı ile tamamlayanlara kurs bitirme belgesi düzenlenmektedir.

Piyano 2; ilk seviyeyi başarı ile tamamlayarak aldığınız sertifikanızla başvuru yapabilirsiniz. Sertifikanız yoksa yapılacak seviye tespit sınavları sonunda kursa girmeye hak kazananlar da alınmaktadır.

Esenler Piyano Kursu

Batı müziğinde piyanoyu temel, ikinci seviye ve ileri seviyede eğitim verilmektedir. Genel müzik tekniklerine uygun olarak öğrenmelerini bilgi ve becerisinin kazandırılması hedeflenmektedir. 6-15 yaş grubunda eğitimler verilmektedir. 36 saatlik bir eğitimdir.

1.GASIMOVA, T. (2010). Piyano öğrenme ve öğretme teknikleri. Güzel Sanatlar Enstitüsü Dergisi, (25), 99-106.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir