Kur’an-ı Kerim (Elifba, Tecvidli) Kursları

Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenmek mü’minler için en güzel meşguliyetlerden birisidir. Kur’an öğrenmek ise hangi yaşta olursak olalım öğrenme çabası ile aşkla şevkle okumayı öğrenmek ister. Bu için ise hangi yaşta olursak olalım Kur’an-ı kerim (Elifba, Tecvidli) kurslarıyla öğrenmek mümkün olmaktadır.

Yüce kitabımızın ilk emri “Oku”dur. Okumak ise sadece konuşma dilimizi değil, Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerimi de okumayı öğrenmektir. Öğrendiklerimizi uygulamak ise imanın gereğidir. Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenmek için ise küçüklükten itibaren çocuklarımızla birlikte biz de çabalarız. Peki bu fırsatı yakalamayanlar için ne yapılabilir, kursları nerelerde verilir?

Halk eğitimi merkezleri, İSMEK gibi belediyelerin düzenlediği kurslarda da Kur’an-ı Kerim eğitimi verilmektedir. Kaç saat süreyle verilmektedir, kimler verebilir? Detaylar yazımızda.

kuran kursu

Yaz Kur’an Kursları 3 Temmuz’da Başlıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl düzenlenen Yaz Kur’an Kursları özellikle çocuklarımız için bulunmaz bir fırsat oluyor. Başvurular 19 Haziran ve 3 Temmuz tarihleri arasında cima ya da Kur’an kurslarına yapılması gerekmektedir.

Yaz Kur’an kurslarında öğrencilerin yaş gruplarına göre öğretim programları hazırlanarak üç farklı kategoride yaz kursları verilecektir.

 • 4- 6 yaş,
 • 48-72 ay arasındaki çocuklar ve gençlere,
 • 14-22 yaş arası gençlere yönelik öğretim programları uygulanacaktır.

Bu yıl henüz için kurs tarihleri belli olmasa da her yıl okulların kapanmasıyla birlikte camiler cıvıl cıvıl olmakta. 3 Temmuz ve 25 Ağustos tarihleri arasında Yaz Kuran kursları eğitimleri verilecektir. Hem din eğitimi, hem de yüce kitabımız Kur’an-ı Kerimi öğrenmek isteyen çocuklar ve gençler için yaz boyunca eğitim verilmektedir.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Halk Eğitimi Merkezi Kur’an kurslarından okur yazar olan, 6 yaşını doldurmuş herkes Kur’an-ı Kerim eğitimi alabilir. Din eğitimi alanında verilmekte olan Kur’an-ı Kerim eğitimleri 15 farklı programda verilmektedir. Yetişkinler için Kur’an eğitimi, çocuklar için Kur’an eğitimi, hafızlık eğitimi, tecvidli okuma gibi birçok programı bulabilirsiniz.

Kur’an-ı kerim (elif ba) okuma kursu 64 saat süreyle verilmektedir. Alacağınız eğitimle; Kur’anı kerim harflerini, kelime içindeki yazılış biçimlerini tanımayı, mahrece uygun şekilde telaffuz etmeyi, harekeleri, okunuşla ilgili dikkat edilmesi gereken harf ve işaretlere dikkat etmeyi öğrenirken kısa sureler, Ayet’el-kürsi gibi sureleri usulüne uygun şekilde okumayı öğrenebileceksiniz.

Kur’an-ı Kerim Tecvidli Okuma; okur yazar olmak, 6 yaş ve üzeri olmak şartları aranır ve kurs süresi 64 saattir. Alacağınız tecvid eğitimiyle mahrece uygun, tecvidin anlamını kavramayı amaçlayan kurs programıdır. Ayrıca namazda okunan kısa surelerin de tecvid kurallarını uygulamayı ve ezberden okumayı amaçlamaktadır.

Kimler Kuran Eğitimi Verebilir?

Kur’an eğitimini veren eğitimciler İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri öğretmenleri, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri, ilahiyat fakültesi mezunları, imam hatip lisesi mezunu olup ilahiyat ön lisans bitirenler, imam hatip lisesi mezunları, hafızlık belgesi olanlar eğitim verebilir.

İSMEK Kur’an-ı Kerim Tecvidli Okuma

İSMEK’te Kur’an-ı Kerimi eğitimi alabilirsiniz. Her Müslümanın temel sorumluluklarından biri olan Kur’an-ı Kerimi anlayarak okuma ile huzur bulur. Bütün insanlık için rehber olan Kur’an Kerim insanları doğru yola iletir. İSMEK’te de verilen Kur’an-ı Kerim eğitimleri şöyle;

 • Kur’an-ı Kerim (elifba) Okuma Temel Seviye (64 saat)
 • Kur’an Okumaya Giriş (64 saat)
 • Kur’an Okumayı Geliştirme Atölyesi 1 (36 saat) ve 2 (72 saat)
 • Kur’an-ı Kerim Tecvidli Okuma orta seviye (64 saat)
 • Kur’an-ı Kerim Tecvidli Okuma 2 İleri Seviye (100 saat)
 • Kur’anı Kurallarıyla Okuma (64 saat)

BUSMEK, GASMEK, KOMEK Birçok Merkezde eğitimi Kur’an-ı Kerim Eğitimi Alabilirsiniz.

Ülkemizde birçok ilde verilen meslek ve sanat edindirme kurslarında din eğitimin destekleyen kurslar bulunmaktadır. Kişisel gelişim alanında da görebileceğimiz Kur’an kurslarından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Evde Kuran Öğrenilir mi?

Ücretsiz Kur’an-ı Kerim kurslarıyla öğrenebileceğiniz gibi dijitalleşen dünyada Kur’an öğrenmek de internetin olduğu her yerde mümkün olmaktadır. Online eğitimlerle, videolarla öğrenebilirsiniz.

Kur’an-ı Kerim Hakkında Bilgiler

 • Kur’an-ı Kerimin ayet sayısında ihtilaflar olsa da 6236 ayetten oluşmaktadır. (1)
 • En uzun suresi 286 ayetle Bakara suresidir, en kısa suresi Kevser suresidir.
 • Kur’an-ı Kerim Peygamber efendimize indirildiği 610 yılından beri hiç bozulmadan günümüze kadar ulaşan kutsal kitabımızdır.
 • Kur’an-ı Kerim 23 senede indirilmiştir.
 • 30 cüzden oluşur ve her cüz 20 sayfadan oluşmaktadır.
 • H.z Ebubekir döneminde kitap haline getirildi, H.z Osman döneminde çoğaltılmıştır.

Yaz Kur’an Kursları hakkında bilgi için https://www.kursbilgisi.com/yaz-kuran-kursu/

e-yaygından kursları görmek için ise https://e-yaygin.meb.gov.tr/pagePrograms.aspx

1.KESKiN, H. (2009). Âyetlerin Sayısı Hakkındaki İhtilaf Nedenleri. Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, 13(2), 49-67.

2 comments

 1. Kuranda 6666 değil 6236 ayet vardır.

  • Betül Hanım; teşekkür ederim, açıkçası 6666 olarak öğrenilen bir bilginin doğruluğunu araştırmamak diyebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir