Kat’ı Sanatı

Türk kültüründe önemli yeri olan süs ve süsleme sanatı; ilk çağlardan beri kullanılan birçok değişik malzemenin muhteşem dönüşüyle neticelenmiştir. Zamanla birçok kendine özgü sanatsal eserlere, kendilerine has süsleme sanatlarına sahip olmalarına vesile olmuştur.

Katı sanatı da bunlardan biridir. Kültürel birikimin bir mirası olan bu sanat aynı zamanda kağıt ve deri oymacılığı olarak da bilinmektedir. Peki bu kültürel mirası öğrenmek, nesilden nesile aktarmak istemez misiniz? (1)

Katı sanatı kursları ile bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Katı’ Nedir, Katı kursları nerelerde verilmektedir, kimler başvuru yapabilir?

kati sanati

Katı Nedir?

Sözlük anlamı kesmek olan katı’; kağıt veya deri üzerindeki yazıyı, motifi yahut şekli oyup çıkartarak başka bir kağıt ya da deriye yapıştırarak yapılan süsleme sanatıdır. Bu sanatla yapılan esere “kaatıa” veya “mukatta” denilirken; bu işin sanatkarına ise “kaatı veya kattaa” denilmektedir.

Deriyle yapılan ve Türk sanat tarihinde çok önemli yere sahip olan katı’ı sanatı(oyma tekniği) Kuran-ı Kerim ve kitap ciltlerinin süslenmesinde kullanılmıştır. Günümüzde de deri ve kağıt üzerinde uygulanarak bu sanat sürdürülmektedir.

Halk Eğitim Katı’ Sanatı

İlköğretim mezunu olan ve 2012 sonrası ortaokul mezunu olanlar ile 13 yaşını dolduranlar bu sanatı öğrenebilir. Kurs süresi 1564 saattir.

Kursu başarı ile tamamlayanlara MEB Onaylı Sertifika verilmektedir, Not Döküm Çizelgesi ve talep halinde de Europass Sertifika Eki verilmektedir.

Ko-mek Kat’ı Sanatı

Okuma yazma bilme, mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlilikleri yapacak özelliklere sahip olma şartı aranmaktadır. Eğitim süresi 248 saat olarak planlanan bu kurs sonunda başarılı olanlara sertifika verilmektedir.

Gasmek Kat’ı Sanatı

Gasmek’te temel seviyede verilecek olan bu eğitimle kat’ı sanatında kağıt kesme, oyma yapıştırma ve kompozisyon uygulamalarını öğrenebileceksiniz. Kurs süresi 248 saattir.

Esenyurt Belediyesi Kursları

Esenyurt İstanbul’un en kalabalık ilçesi olmasından ziyade belediyenin vermiş olduğu ücretsiz eğitimleriyle de dikkat çekmektedir. Kat’ı sanatının bir dalı olan kağıt kesme sanatı bu kursta verilen eğitimler arasında.

Kurs sonunda başarılı olanlara MEB onaylı sertifika verilmektedir.

Busmek Kat’ı Sanatı

Bursa meslek ve sanat edindirme kurslarında bir sanat dalı olan Kat’ı kursu verilmektedir. Temel seviyede verilen ve 248 saat süren bu kursa Bursa’da yaşayan herkes başvuru yapabilmektedir.

Kurs sonunda başarılı olunması halinde sertifika verilmektedir.

1.ÖZDEMİR, M. (2012). Türk Kitap Süsleme Sanatlarında Uygulanan Katı Tekniğinin Deri Ürünlerde Kullanımı. Akdeniz Sanat, 5(10).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir