İSMEK Ekmek Kursu

En sevilen kokulardan biri olan ekmek; temel besin kaynaklarımızdan biridir. Çeşitli tahıllardan yapılan, un, maya, tuz ve suyun ile birleşimi enfes bir lezzet ortaya çıkmaktadır. Besleyici ve doyurucu bir gıda maddesidir. (1)

Ekmek yapmayı profesyonel hale getirmek ister misiniz? Bilgiyle, teknikle yoğrulacak ve eğitim sonunda bu sektörde rahatlıkla iş bulabileceksiniz. İsmek Temel Ekmekçilik Eğitimleri/Ekmek Üretimi kursu ile mesleğin inceliklerini öğrenin.

ismek ekmek yapim kursu

İsmek Ekmek Kursu

440 saat süreyle verilen bu kurs fırıncılık ve unlu mamuller alanında çalışmak isteyenler için ideal bir kurstur. Temel Ekmekçilik Eğitimlerinde verilen ekmek üretimi kursu sonunda başarılı olanlara MEB onaylı sertifika verilmektedir. Fırıncılık ve Pastacılık Okulunda birçok branşta eğitimler bulunmaktadır.

Profesyonel Ekmekçilik Eğitimleri

Temel Ekmek üretimi kursunu başarıyla tamamladıysanız, profesyonel ekmekçilik eğitimleri alanında yer alan kurslara da bakabilirsiniz.

Dekor Ekmek Yapımı; 64 saat süreyle verilmektedir, mesleki destekleyici eğitimdir.

Ekşi Maya Ekmeği Yapımı; 96 saat süreyle verilen bu kurs meslekte katkı sunacak bir eğitimdir.

Ekşi Maya Oluşturma Teknikleri; 2 saat süreyle verilen bu kursla kendi ekşi mayanızı oluşturmaya dönük maya yapım ve yöntem tekniklerini öğrenebilirsiniz. Uzaktan eğitimle verilmektedir.

Ekşi Mayalı Ekmek Yapım kursu; 24 saat süreyle verilmektedir. Uzaktan eğitimle de katılabileceğiniz ekşi mayalı ekmek yapımı kursunda başarılı olanlara katılım belgesi verilmektedir.

Evde Ekmek Yapımı Teknikleri Atölyesi; 52 saat süreyle verilmektedir. Kurs sonunda başarılı olanlara Katılım Belgesi verilmektedir.

Kahvaltılık Spesiyal Ekmek Çeşitleri; 96 saat süreyle verilmektedir.

Fırıncılık ve pastacılık ile ilgili kursları https://www.kursbilgisi.com/ismek-firincilik-ve-pastacilik-okulu/ görebilirsiniz.

Ekşi Mayanın Faydaları Nedir?

Günümüzde doğala dönüşün daha da önem kazandığı bir gerçek. Bunlardan biri de ekşi maya. Bilinen en eski maya çeşitlerinden olan ekşi maya ile sanayinin geliştirdiği yaş veya kuru mayalar arasında fark bulunmaktadır.

Ekşi mayalarda pek çok aktif bakteri, maya kültürleri bulunur. Probiyotik olan, içeriğindeki enzimler sayesinde sindirimi kolaylaştıran ekşi mayanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • B vitamini açısından zengin,
  • Tokluk verir,
  • Ekmeğin kokusunu, aromasını arttırır.
  • Doğaldır,
  • Kan şekerini kontrollü şekilde yükseltir.
1.KOTANCILAR, G., Çelik, İ., & Ertugay, Z. (1995). Ekmeğin besin değeri ve beslenmedeki önemi. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi, 26(3).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir