Çolpan İlhan Moda Okulu

Günümüzde moda çok büyük bir sektörü de temsil etmektedir. Rekabetin yoğun olduğu, tasarımlarıyla kendinden söz ettiren modacılardan biri olmak ister misiniz? Bu alanda eğitim görerek mesleki ve teknik alanda alacağınız birbirinden değerli kurslarla kendinize bu sektörde yer edinebilirsiniz. (1)

AdresMecidiye Caddesi, No:2 Kat; 6 Mecidiyeköy/Şişli
Telefon0212 266 68 64

Yukarıda adres bilgileri yer alan Çolpan İlhan Moda Okulu 33 program, 10 derslik ve 12 öğretmeniyle eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

3 Boyutlu Moda Tasarımı (Clo3d, Adobe Photoshop, Adobe İllustrator)

Bu kurs ile CLO3D, Adobe Phatoshop ve Illustrator programlarını öğrenme, özelliklerini kullanabilme, 3D moda tasarımı, kalıp ve teknik çalışmaları, animasyon işlemleriyle sanal ortamda defile oluşturma gibi eğitimler verilmektedir.

128 saat kurs neticesinde sertifika alabileceksiniz. İstihdam hedefli mesleki eğitim sunan bu kurslara katılım için ön koşul bulunmamaktadır.

Abiye Giysi Kalıpları Hazırlama

240 saatlik eğitimle sertifika sahibi olabileceğiniz gibi istihdam hedefleri doğrultusunda verilen mesleki eğitimle sektörde yerinizi alabilirsiniz. Özel günler vazgeçilmezi kıyafetler arasında yer alan abiye giysiler için kalıp hazırlama teknikleri ve drapaj tekniği kullanarak kalıp hazırlama teknikleri bilgi ve becerisinin kazandırıldığı kurslardır.

Bilgisayar Destekli Moda Tasarımı

120 saat sürecek kurs ile photoshop, Illustrator, Coreldraw programlarının moda tasarımı alanında kullanabilme bilgi ve becerisinin öğretildiği, tasarım prensipleri, tasarlama yöntemleri, artistik çizim ilkelerini öğrenme ve bilgi ve becerisinin kazandırıldığı kurslardır. Kurs neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilmektedir.

Bilgisayarda Giysi Kalıbı Hazırlama (GERBER)

184 saatlik kurs ile bilgisayarda kalıp hazırlama programı olan GERBER ile standart ölçüler dahilinde temel kalıp hazırlama ve model uygulamalı kalıp hazırlama ve şablon bilgi ve becerisinin kazanabileceksiniz.

Bilgisayarda Kumaş ve Baskı Deseni Tasarımı

COreldraw, Adobe Photoshop ve Adobe İllustrator programlarını kullanarak dijital ortamda kumaş ve baskı deseni tasarımı çalışmaları hazırlama eğitimlerini verildiği ve toplamda 120 saat süren kurstur.

Bilgisayarda Seri ve Pastal Planı Hazırlama

72 saatlik bir kurs olan ve eğitim sonunda sertifika verilen bu kursla; bilgisayarda kalıp hazırlama sistemleri kullanarak, bilgisayar ortamında aktif serileme yapabilme, hızlı ve verimli şekilde seri ve pastal planı hazırlama bilgi ve becerisinin kazandırıldığı kurstur.

BBilgisayarlı Modelistlik (Assyst)

128 saatlik kursla modelistlikte kullanılan Assyst programı kullanılmasını gösteren bir kurstur. Kurs sonunda sertifika verilmektedir.

Deneysel Kalıp ve Model Geliştirme

200 saatlik kurs sonunda sertifika verilmektedir. Mesleği destekleyici olarak sunulan bu eğitimle sıra dışı malzemelerden, sanatsal, yapısal özellikler taşıyan giysilerin kalıplarını hazırlama bilgi ve becerisini kazanabileceğiniz eğitimler verilmektedir.

Dış Giysi Kalıpları Hazırlama

Standart ölçüler kullanılarak dış giyim kalıplarının hazırlamanın bilgi ve becerisinin öğretildiği bu kurs 120 saat süreyle verilmektedir.

Erkek Gömlek Dikimi Atölyesi

Mesleği destekleyici eğitim olarak alabileceğiniz bu eğitim 48 saat sürmektedir ve kurs sonunda katılım belgesi verilmektedir.

Gepiyer Dikimi Atölyesi

32 saatlik kurs ile gepiyer kalıp, kesim ve dikim öncesi işlemlerin hazır edilerek dikim sürecine dahil edilmesinin bilgi ve becerisi kazandırıldığı kurstur. Kurs sonunda katılım belgesi verilmektedir.

Giyim Üretiminde Temel İşlemler

Düz dikiş, overlok, giyimde ölçülendirme, kesim, ütü, reçme, ilik açma gibi bilgi ve becerilerin kazandırıldığı kurs sonunda MEB onaylı sertifika verilmektedir. 140 saatlik kurs; MEB sertifikalı giyim programına katılım sağlamak için bu kurs ön koşul sayılmaktadır.

Giysi Teknik Çizimi

80 saatlik kurs ile tekniğe uygun çizim, ölçü, teknik çizim aşamaları, çizgi çeşitlerini doğru alma gibi birçok konuda eğitim verilen bir kurstur.

Haute Couture Dikiş Teknikleri

208 saatlik kurs ile kişiye özel dikilen bir elbisenin kalıp, kesim ve dikim öncesi işlemlerinin hazırlanıp, ürüne uygun malzeme tespitinin öğretildiği bir süreçtir.

Kadın Dış Giysileri Dikimi

532 saatlik bu kursa katılım sağlayabilmek için Giyim Üretiminde Temel İşlemler programı sertifikası sahibi olma şartı aranmaktadır.

Kadın Elbise Dikimi

163 saatlik bu kursa katılım sağlayabilmek için Giyim Üretiminde Temel İşlemler programı sertifikası sahibi olma şartı aranmaktadır. Kurs konunda MEB onaylı sertifika verilmektedir.

Kadın Fantezi Elbise Dikimi

126 saat sürecek bu kurs sonunda MEB onaylı sertifika verilmektedir. Bu kursa katılmak için de Giyim Üretiminde Temel İşlemler programı sertifikası sahibi olma şartı aranmaktadır.

Kadın Giysileri Artistik Çizim

Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifikalı ve 266 süreli bu kursta temel sanat bilgisi, mesleki terminoloji bilgisi, moda figürü çizimi ve renklendirme gibi birçok konuda eğitim verilmektedir.

Kadın Giysileri Kalıp Hazırlama

296 saatlik kurs ile standartlar ölçüler kullanarak kadın giysisine dair temel kalıp hazırlama tekniklerinin öğretildiği kurs programıdır. Kurs sonunda sertifika verilmektedir.

Kadın Üst Giysileri Dikimi (Drapaj Tekniği)

Etek, bluz ve elbise dikimi kursu toplamda 253 saat, gelinlik dikimi ise 581 saat sürmektedir. İki kurs neticesinde de Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilmektedir.

Kolan Dokuma (Çarpana ) 1.Seviye

48 saatlik verilen bu kurs sonunda sertifika verilmektedir.

Stil Danışmanlığı

48 saatlik verilen ileri seviye stil danışmanlığı kursu sonunda sertifika verilmektedir.

Başlangıç seviyesi ise 80 saat olarak verilmektedir.

Pratik Giysi Kalıpları Hazırlama

72 saatlik bir kurs olan pratik giysi kalıpları hazırlama kursu temel etek kalıpları, pantolon kalıpları gibi kalıp hazırlama teknikleri öğretilmektedir.

Pratik Giysi Dikimi

120 saatlik bir kurs ile pratikte ihtiyaç duyduğunuz etek, bluz, elbise kalıp kesim ve dikim öncesi işlemlerinin öğrenebileceksiniz.

Model Uygulamalı Serileme Teknikleri

96 saatlik eğitimle mesleğin gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip olurken kurs sonunda sertifika verilmektedir.

Moda Tasarım

Moda Tasarımı 1. seviye 480 saat süreyle verilmektedir. 2. seviye ise 420 saat süreyle verilmektedir. Kurs sonunda katılımcılara sertifika verilmektedir.

Moda Tarihi ve Kültürü

Modaya dair fikir edinmek, modanın tarihine bir yolculuk yapmak isteyenler için 48 saatlik bir eğitim sizi bekliyor.

Moda Fotoğrafçılığı

96 saatlik kurs ile stüdyo ortamında ve dış mekanlarda yapay ışık, doğal ışık eşliğinde modelli portre ve çeşitli moda ürünlerinin fotoğraflarının çekildiği, çekim öncesi tasarımının yapıldığı bir eğitim programıdır.

Konfeksiyon Kalıpları Hazırlama

128 saat süreyle verilen bu eğitim sonunda sertifika verilmektedir.

Koleksiyon Planlama ve Hazırlama

6 saatlik bir kurs sonunda sektörde yer edinebileceğiniz bir eğitim alabilirsiniz. Pazar araştırmasının yapmayı öğrenebilecek, moda eğilimleri, yaş, cinsiyet, vücut özellikleri, kumaş ve mevsim gibi faktörler göz önünde bulundurularak giysi tasarlama gibi birçok konuda eğitim alabileceksiniz.

Referanslar

1.YALÇINKAYA, B. (2017). MESLEKİ EĞİTİMDE UYGULAMALI DERSLERİN ÖNEMİ (GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ VE MODA TASARIMI EĞİTİMİ UYGULAMALARI ÖRNEĞİ). UMTEB-I, 696.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir