Hasta ve Yaşlı Hizmetleri Kursu

Ortalama yaşam süresinin uzamasıyla birlikte yaşlı nüfusu da dolaylı olarak artmaktadır. Bu durumda yaşlılık döneminde aktif ve sağlıklı yaşamın, yaşlı hizmetlerinin önemi artmaktadır. Bu doğrultuda ise yaşlıların hizmetine yönelik olarak kurslar verilmekte, eğitim programları bulunmaktadır. (1)

hasta ve yasli bakim kursu

Halk Eğitim Hasta ve Yaşlı Bakımı Kursu

Bu program 02/06/2016 tarihli Talim ve Terbiye kurulunun kararı ile hasta ve yaşlı öz bakımına destek olacakların eğitimi kursu açılmış olup, evde bakıma ihtiyacı olan hasta veya yaşlı kişilerin bakım süreci ile ilgili eğitim almayı amaçlamaktadır.

Halk Eğitim Hasta Bakım Kursuna Kimler Başvuru Yapabilir?

En az okur yazar olan, 17 yaşını tamamlayan kişiler başvuru yapabilir. Ayrıca bu programı almak için bedensel ve ruhsal bir engeli olmadığını belgelendirme şartı da aranmaktadır.

Hasta Bakım Kursunu Kimler Verebilir?

Hasta bakımı ve yaşlı hizmetleri kursunda eğitim vermek isteyen kişilerin sağlık hizmetleri öğretmenleri, hasta ve yaşlı hizmetleri öğretmenleri olması aranan ilk şarttır. Eğer bu alanda eğitimci bulunamazsa evde bakım hizmetleri alanında eğitim almış, sektör deneyimi olan meslek elemanları tercih edilir.

Son olarak ise yaygın eğitim kurumlarınca usta öğretici olarak görevlendirilecek kişilerden Hasta ve yaşlı Hizmetleri alanında en az 4. seviye eğitim aldığını belgelendirenler bu programda eğitimci olarak görev alabilir.

Hasta Bakımı ve Yaşlı Hizmetleri Kursu Kaç Saat Sürer?

Günde en fazla 8 ders saati şeklinde uygulanan ve toplamda 160 saat süreyle verilen eğitim programıdır. Kurs içeriğinde etik, kişisel bakım ,beslenme, vücut mekaniği, aktivite ve egzersiz, engelli bireylere bakım hizmetleri, akıl ve ruh sağlığı, ilkyardım, akılcı ilaç kullanımı, ev kazaları ve alınacak önlemlerle ağır hastalık ve vefat durumuyla ilgili eğitimler verilmektedir.

Kursu başarıyla bitiren ve devamsızlık sınırını aşmayan kursiyerlere Kurs Bitirme Belgesi verilmektedir.

Ücretsiz Hasta Bakım Kursları

Yukarıda yer alan halk eğitim merkezi hasta bakımı kursu dışında da ücretsiz hasta bakım kursu bulunmaktadır. Beltek bunlardan birisi. Ankara Beltek Kurslarında sadece hasta bakımı kursu değil ilginizi çeken birçok kurs bulabilirsiniz.

Beltek Hasta Bakımı Kursu: Hasta ve yaşlı hizmetleri kursu ile hasta ve yaşlılık sürecinin kaliteli bir şekilde geçirilmesini amaçlayan eğitimler verilmektedir. Beltek Sağlık Kurslarından olan bu program 3 ay sürmekte ve toplamda 108 saat süreyle verilmektedir.

Ayrıca birçok belediyede sosyal belediyecilik anlayışı ile hizmet verdiği ücretsiz kurslarında bu eğitimi bulabilirsiniz. Dismek, Komek-KO-MEK gibi kurumlardan ücretsiz olarak bu eğitimi alabilirsiniz.

Hasta Bakım Kursunu Bitirenler Nerelerde Çalışabilir?

Bakım evleri, hastaneler, huzurevlerinde çalışabilecekleri gibi evde bakım hizmetlerinde de görev alabilir.

İsmek Hasta Kabul Kursu

İsmek bildiğiniz gibi İstanbul’da yaşayanlar için birçok programda eğitim vermekte olup, sağlık hizmetleri alanında da Hasta Kabul İşlemleri kursunu vermektedir. Yukarıda yer alan Hasta ve yaşlı hizmetleri kursu dışında yönetim ve hizmet alanında yer alan bir programdır.

Bu eğitim 240 saat süreyle verilmekte olup, kurs sonunda başarılı olanlara sertifika verilmektedir. Sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlarda hasta giriş çıkış işlemleri, tedavi ve poliklinik hizmetleri gibi bilgi, becerinin kazandırıldığı eğitim programıdır.

1.Müftüler, H. G. (2018). YAŞLILAR AÇISINDAN YAŞLILIK GERÇEĞİ. Türkiye Sosyal Hizmet Araştırmaları Dergisi, 2(1), 93-129.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir