Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi

Halk Eğitim Merkezi kurs başvurularına baktığımızda son yıllarda en çok eğitim verilen kursların başında gelen gıda ve su sektöründe hijyen eğitimi kursları ne kadar sürer, kimler başvuru yapabilir, hangi alanlarda eğitim verilir? Başvuru nasıl yapılır gibi soruların cevabını yazımızda bulacaksınız.

gıda-ve-su-sektöründe-çalışanlar-için-hijyen-eğitimi

Gıda ve Su Sektörü Hijyen Eğitimi Nedir?

Haziran 2004’de çıkartılan yasa ile birlikte gıda sektöründe yer alan her iş yeri AB standartları gereğince yasal zorunlulukları yerine getirmek zorundadır. Bu ise gıda sektöründe zorunluluk olan hijyenin, temiz üretimin ne kadar kıymetli olduğunu göstermektedir.

Hijyen Eğitimini Kimler Almalıdır?

Hijyen eğitimin gıda sektöründe çalışan veya çalışmayı düşünen herkesin alması gereken bir eğitimdir. Özellikle son yıllarda hayatımızda yer tutan covid-19 ile hijyene daha fazla önem verilmeye başlandı. Her iş yerinde önem verilmeye başlanan hijyen; gıda sektörü ve su sektöründe daha da önem arz etmektedir. Bu sebeple bu eğitimi gıda sektöründe çalışan herkesin alması gerekmektedir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde eğitim verilen hijyen eğitiminden faydalanabilmek için e-yaygın üzerinden, halk eğitim merkezi müdürlüklerinden ve halk eğitim merkezlerinin internet sitelerinden başvuru yapabilirsiniz.

Hangi Eğitimler Verilir, Kurs İçeriği Nedir?

Eğitim içeriğini oluşturan temel başlıklar ise şunlardır;

 1. Halk sağlığını tehlikeye sokan, risk oluşturan etkenlere karşı temel kavramları açıklamayı,
 2. Gıda ve su sektöründe bulaşıcı hastalıklara karşı korunmayı,
 3. Hijyen eğitimi ile ilgili kazanımları öğretmek yolunda eğitimler verilir.
 1. Halk sağlığını tehlikeye sokan etkenlere karşı şu eğitimler vardır.
  • Mikrobiyolojiyi tanımlama,
  • Enfeksiyon hastalıkları ile ilgili temel kavramları öğrenme,
  • Enfeksiyon etkenlerini açıklama,
  • Bulaşma yoluna göre sık görülen enfeksiyon hastalıkları hakkında bilgi edinme,
  • Enfeksiyon hastalıklarının bulaşma yolları ile ilgili temel bilgiyi edinme gibi bilgiler ile bu konuda donanım kazanır.
 2. Gıda ve su sektöründeki bulaşıcı hastalıklarla ilgi ilgili kazanımlar;
  • Ağız yoluyla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu önlemlerin neler olduğunu öğrenme
  • Temasla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu yaklaşımları öğrenme,
  • Hava yoluyla bulaşan hastalıklara koruyucu önlemleri öğrenirken bu konuda yapılabilecekler ilgili sunum hazırlayarak beceri kazanır.
 3. Hijyen eğitimi mevzuatına hakim olarak daha fazla bilgiye sahip olma,
  • Bu konuda yapılan çalışmalara dair yasal mevzuat hakkında bilgi edinme,
  • Hijyen ile ilgili iş yeri sahiplerine ya da işletenlere yönelik yasal mevzuat hakkında kazanım elde ederken; Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve Hijyen Mevzuatı hakkında sunum hazırlayarak bilgi ve becerilerini ortaya koyar.

Eğitim Süresi Ne Kadardır, Nasıl Başvuru Yapılır?

Ücretsiz gıda ve su sektöründe hijyen eğitiminin toplamda 8 saat sürmektedir. Bir gün gibi kısa bir süre içerisinde tamamlayarak belge almanız mümkün. Ancak farklı alanlarda verilen hijyen eğitimlerinde eğitim süresi değişebilmektedir. Örneğin gıda teknolojisi için başvuru yaptığınız hijyen eğitimi kursunda 74 saat eğitim verilmektedir. Hijyen eğitimi konusunda 12 farklı programda kurs verilmektedir. Gıda, sağlık, kimya teknolojisi, konaklama ve seyahat hizmetleri, hayvan yetiştiriciliği, ulaştırma hizmetleri, yiyecek ve içecek hizmetleri gibi farklı alanlarda verilen eğitimlerle ilgili daha fazla bilgi almak ve kurslara başvuru yapmak için https://e-yaygin.meb.gov.tr/ tıklayın. Ayrıca halk eğitim kurslarına nasıl başvuru yapılır, kurs verilen alanlar nelerdir? gibi sorularınız varsa şu sayfaya bakabilirsiniz. https://www.kursbilgisi.com/halk-egitim-merkezi-kayitlari/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir