Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi

Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi eğitim hayatına devam etmek isteyen ve aynı zamanda lise diploması yanı sıra imkanlar sunan bir eğitim kurumudur. Ustalık belgesi, çıraklık, kalfalık belgeleriyle iş dünyasına sizleri hazırlamaktadır.

Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi 2023-2024 Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

Esenyurt MEM’de kayıtlar 15 Ağustos’ta başlamış olup, kayıt için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Kuruma gitmeden önce başvuru sayfasından randevu oluşturarak gidilmelidir. Mesleki eğitim merkezinde eğitim almak istediğiniz alan ve branşı seçerek kayıt işlemlerini başlatabilirsiniz. Başvuru hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

esenyurt mesleki egitim merkezi

Mesleki Eğitim Merkezi Kayıtları Nasıl Yapılır?

Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezine kayıt yaptırmak için zaman ve süre sınırı bulunmadan istediğiniz zaman kayıt yaptırabilirsiniz. Genel olarak lise diplomasına sahip olmak isteyen ortaokul mezunlarına hitap eden mesleki eğitim merkezinde kayıtlar bizzat yapılmaktadır.

Öncelikle 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı İçin Başvuru Yapabileceğiniz Alanlar ve Bölümleri sıralayalım;

 • Elektrik-Elektronik Teknolojisi
  • Pano Montörlüğü
 • Makine Teknolojisi
  • Bilgisayarlı Makine İmalatı
  • Endüstriyel Kalıp
 • Motorlu Araçlar Teknolojisi
  • Elektromekanik
 • Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri
  • Erkek Kuaförlüğü
 • Yiyecek ve İçecek Hizmetleri
  • Aşçılık
  • Pasta Tatlı Yapımı

Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezine Nasıl Kayıt Olabilirim?

Mesleki Eğitim Merkezine kayıt olmak için öncelikle başvuruya açık olan bölümlerden hangisine başvuru yapmak istiyorsanız onunla ilgili iş bulmanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ise iş yerindeki ustanızın ustalık ve usta öğreticilik belgesini kuruma getirmelisiniz.

Daha sonra ise kurumdan alacağınız 2 adet sözleşmenin tüm sayfalarını işyerine kaşe imza yaptırarak mesleki eğitim merkezine getirmeniz gerekmektedir.

Ve son olarak veli ve öğrenci birlikte başvuru evrakları ile birlikte randevu alarak öğrenci kaydınızı yaptırabilirsiniz. https://esenyurtmeslekiegitim.meb.k12.tr/icerikler/ogrenci-kayit-ve-randevu-islemleri-2023-2024-egitim-ogretim-yili_14162979.html

İş yerinizle bu aşamalarda konuşmanız gereken bir husus ise derslerin cumartesi yapılacak olması olup, sözleşme esnasında bu bilgiyi işverene bildirmelisiniz.

Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezinde Hangi Bölümler Var?

Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri; insanlar her daim bakımına, görüntüsüne önem vermektedir. Bu yönde de hizmet veren kişilerin yetiştirildiği bölümlerden olan güzellik ve saç bakım hizmetlerinde berberlik, kuaförlük gibi alanlarda eğitim alabilirsiniz.

Motorlu Araçlar Teknolojisi; ülke ekonomisine önemli bir katkısı olan bu sektörde kaliteli, eğitimli bireyler yetiştirirken, aynı zamanda diploma sahibi de yapmaktadır. Bu alanda ise, otomotiv elektro-mekanik, otomotiv gövde, boya, iş makineleri ve tarım dalları yer almaktadır.

Makine Bölümü; teknolojinin gelişmesi, çağa ayak uydurma ve bunun yanı sıra yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik bir bölüm olan makine teknolojisi ülkemizde de hızla gelişmektedir. Bu alanda eğitim alabileceğiniz dallar ise şöyle; endüstriyel kalıpçılık, bilgisayar destekli endüstriyel modelleme, bilgisayar destekli makine ressamlığı, makine bakım onarımı, bilgisayarlı makine imalatı, mermer işleme kendinizi geliştirebilirsiniz.

Pazarlama ve perakende sektörü ayakta kalmaya yönelik etkin adımlar atmanızı sağlar. Tabii ki bu aynı zamanda eğitimli elemanlarla daha fazla fayda sağlayacağından bu alanda eğitim almak sizin lehinize olacaktır. Hangi meslekleri yapabilirsiniz? Satış danışmanlığı, sigortacılık, emlak komisyonculuğunu bu eğitim serüveninin ardından gerçekleştirebilirsiniz.

Elektrik-Elektronik Teknolojisi; her işin temelinde yatan önemli unsurdur. Bu alanda eğitim gören kişiler ise bobinaj, büro makineleri teknik servisi, elektrikli ev aletleri teknik servisi, endüstriyel bakım onarım, görüntü e ses sistemleri, güvenlik sistemleri, haberleşme sistemleri gibi birçok sektörde çalışabileceği gibi kendi işini de kurabilir.

2023-2024 yılı için ise açılması planlanan yeni bölümler bulunmaktadır. Bunlar ise kuyumculuk teknolojisi, ayakkabı saraciye teknolojisi, moda tasarım teknolojisi, giyim üretim teknolojisi ile mobilya ve dekorasyondur.

Esenyurt Ücretsiz Kurslar

Esenyurt İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biridir. Nüfus yoğunluğu da doğal olarak eğitim beklentisini de arttırmaktadır. Ücretli ya da ücretsiz birçok kursta eğitim fırsatı bulunan Esenyurt’ta İsmek, Esenyurt Belediyesi Kursları, halk eğitim merkezi kursları gibi kurumlar bulunmaktadır.

Esenyurt Belediyesi Kursları; çocuklardan yetişkinlere birçok kategoride mesleki, hobi, kişisel gelişim kursları bulunmaktadır. EMEĞİM, kültür merkezlerinde birçok branşta eğitim alabilirsiniz.

İsmek kursları yine İstanbul’un dört bir yanında bulunan kurslardan olup, ücretsiz olarak eğitim verilmektedir. Sizlerde Esenyurt İsmek kurslarında eğitim almak için yıl boyunca başvuru yapabileceğiniz ismek kurslarında yüz yüze ve uzaktan eğitim alabilirsiniz. https://www.kursbilgisi.com/esenyurt-ismek/

Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi Nerede?

Adres: İnönü Mahallesi, 410 Sokak, No:45 Esenyurt

Telefon:0212 672 46 73

Web sitesi:https://esenyurtmeslekiegitim.meb.k12.tr/

Yukarıda yer alan adrese 20 şubat itibariyle taşınan Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi halk eğitim merkezi binasının 3.katında eğitimlerine devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir