Emlak Danışmanlığı Kursu

Emlak alım satımı kolay gibi gözükse de belirli şartları taşıyor olmayı gerektirmektedir. Günümüzde popüler meslek gruplarından biri haline gelmesi, cezbediciliğinin olması ise bu işi düşünenler için daha da ilgi çekici hale gelmektedir. Peki bu mesleği icra eden, etmek isteyenler için emlak danışmanlığı kurs süreci nasıl işler, hangi eğitimler verilir, kaç saat sürer, belge verilir mi?

emlak-danişmanligi-kursu

Emlak Danışmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Emlak danışmanı; gayrimenkul alım-satımı, kiralama, konut, arsa alım satımı gibi iş ve işlemleri yapan kişilere verilen meslek unvanıdır. Emlak danışmanı ne iş yapar sorusunun cevabı ise; müşterilerin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda konut bulmalarına yardımcı olmak, sektörün gelişmelerini takip etmek, alım-satım sürecinde müşterilerine yardımcı olmak gibi birçok sorumluluğu vardır.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Nasıl emlak danışmanı olunur derseniz işte cevabı burada; lise mezunu olan, 18 yaşını dolduran herkes başvuru yapabildiği bu kursun eğitimleri ise; Halk eğitim merkezleri, belediyelerin düzenlediği ücretsiz kurslarda bu eğitimi almanız mümkün. İSMEK’te kayıtları devam eden ve talep gören kurslar arasında olan Emlak Danışmanlığı kursuna İstanbul’da yaşayan ve bu işi yapmayı düşünen 18 yaş üstü ve lise mezunu herkes katılım sağlayabilir.

Emlak Danışmanı Kurs İçeriği Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Emlak danışmanlığı kursu toplamda 120 saat süreyle verilmektedir. Kurs içeriğini ise;

  • İş sağlığı ve güvenliği eğitimini içeren toplamda 8 saat süren eğitim sonunda iş sağlığı ve güvenliği kurallarını uygulamayı amaçlar.
  • Müşteri ile iletişimde eğitimini içeren toplamda 22 saat süren eğitim sonunda müşteri ile etkin iletişim kurmasını sağlayarak, müşteri memnuniyetini sağlamayı ve müşteri özelliklerini tespit etmeyi amaçlar.
  • Emlak işlemleri eğitimini içeren toplamda 30 saat süren eğitim sonunda müşteri taleplerini toplamayı, sözleşme yapmayı, müşterinin karar sürecinde yardımcı olmayı ve sözleşme sonrası işlemleri yapmayı öğrenmeyi amaçlar.
  • Tapudaki işlemler ile ilgili eğitimde 30 saat sürmekte ve bu eğitimle birlikte tapu sicil işlemleri ve tapudaki işlemlerle ilgili eğitimi amaçlar.
  • Emlak gündemini takibi içeren eğitimin son parçası da 30 saat süreyle devam etmektedir. Bu eğitimle birlikte resmi açılış işlemlerini takip eden, piyasayı takip eden ve franchasing işlemlerini yapmayı hedeflemektedir.

Emlak Danışmanlığı Kursuna Nasıl Başvuru Yapılır?

Emlak danışmanlığı kursu İSMEK’ten başvuru yapabilmek için https://kursiyer.ibb.istanbul/ linkine tıklayabilirsiniz. Halk eğitim merkezlerinde verilen emlak danışmanlığı kursu ve emlak komisyonculuğu kursuna başvuru yapabilmek için ise https://e-yaygin.meb.gov.tr/login.aspx linkine tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

Emlak Danışmanlığı Sertifikası Verilir mi?

Emlak danışmanlığı kursu neticesinde yapılan değerlendirmelerde en az %50 başarı gösterildiği takdirde kurs bitirme belgesi, talebe göre Europass Sertifika Eki verilir. Alacağınız belge ile emlak ofislerinde rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Emlak Alım-Satımı ve Franchising

Yönetim ve hizmet sektöründe alabileceğiniz diğer bir meslek edinme kursu emlak alım satımı ve franchising’dir. Bu programda alacağınız eğitimin içeriğini oluşturan; bir markanın isim hakkını almak, franchise bedelleri, franchise veren firmalar özellikleri, fırsatları, sözleşme kapsamındaki kurumlarla ilgili bilgilendirmeleri içeren bir kurs programıdır.

Emlak danışmanlığı kursunda 2018 yılı itibariyle lise mezuniyeti şartı aranırken, bu alanda kurs görmek isteyen kişiler için herhangi bir mezuniyet şartı aranmaz.

Toplamda 56 saat sürecek eğitim sonucunda emlak alımı satımı, kiralama gibi işlemler ile ilgili bilgi edinmek, kazanım elde etmek isteyen kişiler için güzel bir tercih olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir