Çocuk Bakım Elemanı Kursu

Çocuğun günlük bakımı, beslenmesi, fiziksel güvenliği ile çocuğun yaşına uygun basit etkinlik malzemelerini öğretmenin gözetim ve denetiminde hazırlama ve yeterliliklerini kazanmış kişilerin meslek tanımıdır.

cocuk bakim elemani kursu

Çocuk Bakım Elemanı Nedir?

Özel eğitim kurumları veya devlet kurumlarında öğrencilerin beslenme, temizlik ve tuvalet ihtiyaçlarının karşılamaya, eğitim için gerekli materyali hazırlamaya ve çocukların fiziki güvenliğini sağlayamaya yönelik öğretmene yardımcı olan kişidir.

Halk Eğitim Çocuk Bakım Elemanı Kursu

Halk eğitim çocuk bakım elemanı kursuna okuma yazma bilen ya da ilkokul mezunu olanlar başvuru yapabilir. Ayrıca mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlilikleri yapabilecek fiziksel özelliklere sahip olanlar başvuru yapabilir.

Çocuk Bakım Elemanı Kursu Ne Kadar Sürer?

936 saat süreyle verilmektedir. 3.seviye kurs programıdır. Başlıca modüller arasında birey gelişimi, fiziksel gelişim, psiko-motor gelişim, dil gelişimi, bilişsel, sosyal, duygusal, ahlak, cinsel gelişim, aile planlaması, beslenme, çocuk hastalıkları, oyun albümü, aile ve çocuk, okul ve çocuk, çocukları tanıma etkinlikleri gibi birçok modülde eğitimler verilmektedir.

İsmek Çocuk Gelişimi ve Bakımı Kursu

Enstitü İstanbul İsmek’te çocuklar için gelişimsel özelliklerle ilgili gelişimsel etkinlikler, temel ihtiyaçların karşılanmasını, davranış yönetimi, etkili iletişim, okul öncesi eğitim programına uygun etkinlik düzenleme ile ilgili temel bilgi ve becerilerin kazandırıldığı programdır.

574 saat süren bu kurs sonunda başarılı olanlara MEB onaylı sertifika verilmektedir. Kurs sonunda aldığınız sertifikayla çocuk gelişimi ve eğitimi alanında öğretmen ya da öğretmen yardımcısının gözetim ve denetiminde erken çocukluk eğitimi veren kurumlarda çalışabilmektedirler.

KO-MEK Çocuk Bakım Elemanı

Kocaeli Ko-mek’te açılan çocuk bakım elemanı branşına mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlilikleri yapacak bedensel ve fiziksel özellikleri sahip olan kişiler başvuru yapabilir. Kurs sonunda mesleğin seviyesine ve yeterliliğine sahip olan kişiler başarılı oldukları takdirde sertifika almaya hak kazanır.

Kapadokya Eğitim Merkezi (KAPEM)

KAPEM Çocuk Bakım Elemanı kursuyla anaokulu, kreş, özel rehabilitasyon merkezleri gibi çocuk bakımı ve eğitimi yapılan her yerde çalışma imkanı bulabileceğiniz eğitimler sunmaktadır. 936 saatlik bir kurs programıdır.

Esenyurt Belediyesi Kursları

Esenyurt Belediyesinde yüzlerce branşta kurslar verilmektedir. Aklınıza gelen birçok kursta eğitim alarak meslek edinebilirsiniz. Bunlardan biri de çocuk bakım elemanı kursu olup, 936 saat süreyle verilmektedir.

Gasmek Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Programı

Gaziantep’te birçok branşta eğitim hizmeti sunan Gasmek çocuk gelişimi ve eğitimi alanında 30 branşta eğitim vermektedir. Çocuk gelişiminden eğitimine, aile eğitiminden montessori eğitimine kadar dilediğiniz branşta eğitim alabilirsiniz.

İŞKUR Çocuk Bakım Elemanı Kursu

İşkur ile ülkemizin her ilinde bulunan şubelerinden başvuru yapabileceğiniz kurum olup, birçok branşta kurslar düzenlenmektedir. Aynı zamanda kursa giderken para kazanabileceksiniz. Şu an için çocuk bakım elemanı kursu bulunmasa da işkur’da açılan diğer kurslardan yararlanabilirsiniz.

Ataşehir Belediyesi İstihdam Merkezi

Ataşehir Belediyesi İstihdam Merkezi(ABİM)’de Çocuk Bakım Elemanı Meslek Eğitim Kurslarıyla istihdama katkı sunmaktadır. 17-45 yaş arasındaki kişiler başvuru yapabilir.

MEB Onaylı Bakıcı Sertifikası Nasıl Alınır?

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikanızla iş bulma olanağınız artmaktadır. Halk eğitim kurslarına, belediyelerin düzenlemiş olduğu kurslara başvuru yaparak ücretsiz olarak MEB onaylı Bakıcı sertifikası alabilirsiniz. Yine ücretli kurslardan da sertifika alabilirsiniz.

2 comments

  1. Bilgilendirmeler için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir