Çilek Yetiştiriciliği Kursu

Çilek en sevilen meyvelerden biridir belki de. Reçeli ayrı sevilir, pastada ayrı, sade yemek ise bambaşka lezzetler sunar. Peki bu güzel lezzeti yetiştirmek istemez misiniz?

Ülkemizin her yerinde yetiştiriciliği yapılabilen çilek hem karlı bir iş hem de üretim safhası çok uzun zaman almayan bir üründür. Pazarlamasının kolay olması, çoğunlukla herkes tarafından tercih edilmesi çileğin popüler bir meyve olmasını sağlamıştır. Dolayısıyla çilek hem kazanç kapısı olacak, hem de bu karlı pazarda siz de yerinizi alacaksınız.

Peki ne yapabilirsiniz, hangi kursa gidebilirsiniz, ne kadar süre eğitim verilecek? Detaylar yazımızda.

Çilek Yetiştiriciliği Kursu

Toplamda 192 saat sürecek olan çilek yetiştiriciliği kursuna okuma yazma bilen herkes başvuru yapabilir. Ayrıca kursun gerektirdiği fiziksel ve yeterliliğe sahip olmak da diğer şartıdır.

çilek yetiştiriciliği kursu

Kursları Nerede Verilir?

Halk eğitim merkezleri, KOMEK ve ayrıca bulunduğunuz ilde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürlüklerini takip ederek bu kurslara başvuru yapabilirsiniz. Son

Halk Eğitim Merkezi

Ülkemizin her il ve ilçesinde bulunan halk eğitim merkezlerinden çilek yetiştiriciliği kursuna başvuru yapabilirsiniz. e-yaygın üzerinden e-devlet şifreniz giriş yaparak karşınıza gelecek seçenekler doğrultusunda başvurular’ı tıklayarak kursa ön başvuru yapı seçilir ve açılacak sayfada kurs adını girebilirsiniz ya da hangi il ve ilçede aratmak isterseniz bilgileri girerek kurs hakkında bilgi edinebilir ve kursa başvuru yapabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise bulunduğunuz yerde halk eğitim merkezlerine şahsen başvuru yaparak kursa başvuru yapabilirsiniz.

Halk eğitim merkezlerinde kurs açılması için 12 kişilik alt sınır sayısına ulaşılması gerekmektedir. Yeterli sayıya ne zaman ulaşılırsa kursun o zaman açılacağını belirtmekte fayda var.

alacam-halk-egitim-merkezi

KOMEK

Konya’da yaşıyorsanız ve meslek kurslarından faydalanmak istiyorsanız size en yakın KOMEK merkezinden bu hizmeti alabilirsiniz. KOMEK Meslek Edindirme Kurslarında birçok kursu bulabileceğiniz gibi konumuz olan Çilek Yetiştiriciliği Kursu sizleri bekliyor. Komek’te Çilek Yetiştiriciliği kursuna başvuru yapabilmek için zorunlu ilköğretim yaşını tamamlamış olmak ve okuryazar olma zorunluluğunuz var. http://www.komek.org.tr/sayfadetay.php?sayfaID=1362 Detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

Neler Öğreneceksiniz?

Toplamda 192 saat sürecek eğitimle çileğin üretim tekniklerini, gübrelemeyi, ekim dikim yerlerini hazırlamayı, hastalık, zararlılar ve yabancı otlarla mücadele etmeyi ve çilek yetiştirmeyi öğreneceksiniz.

Ekim dikim tekniklerinde; yabancı otların çıkmaması, temiz ve hızlı ürün elde edebilmek için ürün dikilecek yere siyah plastik, çam iğnesi gibi materyallerle örtülmesi gerekir. Bu ekim dikim aşamasında verilecek olan eğitimlerden biridir. Ayrıca fazla suya ihtiyaç duymayan çileğin sulama teknikleri de bilinmesi gereken unsurlardandır.

Hastalık, zararlılar ve yabancı otlarla mücadele; çilek hastalıkları kök, meyve ve yaprakta görülebilir. Bitkinin kökünden başlayan hastalıklar için yapılması gerekenler, daha verimli meyve toplanması için meyve tutumundan sonra yapılması gerekenler hakkında eğitim verilir.(1)

Referanslar

1.EĞİLİMLER, V. G. ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ.

https://ankara.tarimorman.gov.tr/Belgeler/liftet/cilekyetistiriciligi.pdf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir