BİLSEM Nedir?

Genel zihinsel yetenek, resim ve müzik yetenekleri alanında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilerin yeteneklerini geliştirmeleri ve üst düzeyde kullanabilmeleri amacıyla Bilsem’de eğitimler verilmektedir. İlkokul1,2 ve 3. sınıf düzeylerinden her bir yetenek alanı için öğrenciler alınmaktadır.

Bilsem Nedir?

Her yetenek keşfedilmeyi bekler. Çocuklarımızın keşfedilmeyi bekleyen yetenekleriyle ilgili eğitim almalarını sağlamak amacıyla sınıf öğretmenleri tarafından Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim almaya aday gösterildiği ve yeterliliği test edilen aşamalı sınavlara denir. Türkiye’de özel yetenekli çocukların ihtiyaç duyduğu eğitimin verildiği kurumlar ise Bilim ve Sanat Merkezleridir. (1)

BİLSEM( Bilim ve Sanat Merkezleri) örgün eğitim kurumlarına devam eden, destekleyici eğitimlerle genel yetenek, resim, müzik gibi alanlarda öğrencilerin yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini verimli bir şekilde kullanmalarını sağlamak amacıyla örgün eğitim saatleri dışında Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitim verilen öğrencilerdir.

2022-2023 BİLSEM Başvuruları Ne Zaman?

Bilsem’e başvurular, değerlendirme işlemleri aralık ayı itibariyle başladı. Aşağıda yer alan listede bilsem takvimini görebilirsiniz.

BİLSEM Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Takvimi

 • 05-09 Aralık 2022- İl tanılama sınav komisyonlarının oluşturulması
 • 12-16 Aralık 2022 – Bilgilendirme toplantılarının yapılması
 • 19-30 Aralık 2022 – Gözlem formlarının doldurulması
 • 02-06 Ocak 2023 Ön değerlendirme randevularının oluşturulması
 • 10 Ocak – Ön değerlendirmeye alınacak öğrenicilerin giriş belgelerinin e-Okul yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yayımlanması,
 • 14 Ocak-09 Nisan – Öğrencilerin yetenek alanlarına göre ön değerlendirme uygulamalarının alınması,
 • 19 Nisan – Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin duyurulması,
 • 24-28 Nisan – itiraz başvurularının alınması,
 • 02-05 Mayıs – İtirazların değerlendirilmesi
 • 24 Nisan-05 Mayıs – Bireysel değerlendirme randevularının oluşturulması,
 • 9 Mayıs- Bireysel değerlendirmeye alınacak öğrencilerin e-Okul sistemi üzerinden yayımlaması,
 • 15 Mayıs-28 Temmuz – Bireysel değerlendirme uygulamalarının yapılması,
 • 04 Ağustos – Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin duyurulması,
 • 07-11 Ağustos – Bireysel değerlendirme sonuçlarına itiraz başvurularının alınması,
 • 14-31 Ağustos – Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt işlemlerinin alınmasıyla BİLSEM takvimi uygulanacaktır.
bilsem

BİLSEM Başvuruları Nasıl Yapılır?

Yetenekli çocuklar için keşfedilmek, içinde bulundukları dünyalarından bambaşka bir dünyaya kapı aralayacak olan Bilsem’e bireysel olarak başvuru yapılamamakla birlikte; aday gösterilme süreci okul yönlendirme komisyonları tarafından yapılmaktadır.

Her okulda ve her sınıf düzeyinden her bir yetenek alanı için öğrenci sayısının en fazla %20’si aday gösterilir. Ayrıca öğrenci en fazla iki yetenek alanından aday gösterilebilecektir.

Değerlendirme Süreci Nasıl Yapılır?

Genel zihinsel yetenek, resim, müzik alanlarında ön değerlendirmeleri uygulamaları hafta içi ve hafta sonu oturum şeklinde yapılırken, resim ve müzik yetenek alanları ön değerlendirmeleri ise sınıf öğretmenleri tarafından yapılmaktadır.

Ön değerlendirme sürecinde yer alan öğrencilerin “uygulama giriş belgeleri” e-okul yönetim bilgi sistemi/ilkokul ortaokul kurum işlemleri/sınav işlemleri modülünde yayımlanacak. Fotoğraflı giriş belgeleri ise okul müdürlükleri tarafından onaylanıp, imza ile velilere verilecek.

Bireysel Değerlendirme ise;

Ön değerlendirmenin tamamlanmasıyla yetenek alanlarına göre bakanlık tarafından belirlenen puanı geçen öğrenciler için yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirme sürecini kapsayan dönemdir.

Bireysel değerlendirme uygulamalarında başarılı olan öğrenciler ise bilim ve sanat merkezlerine kayıt hakkı elde edebilecek.

2022-2023 BİLSEM Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzuna ulaşmak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

https://orgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2022_12/06120245_2022-2023_BIYLIYM_VE_SANAT_MERKEZLERIY_OYGYRENCIY_TANILAMA_VE_YERLESYTIYRME_KILAVUZU.pdf

Bilsem Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Bilsem’in değerlendirme aşamasını geçen ve mülakatların tamamlanması ile merak edilen sınav sonucu ne zaman açıklanır sorusudur. Aşamaların tamamlanması ile birlikte Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim alacak öğrenciler kayıtlarını yaptırabilmektedir.

Genel zihinsel yetenek alanında 130 ve üzeri, resim yetenek alanında 85 ve üzeri, müzik yetenek alanında 70 ve üzeri puan alan öğrenciler kayıt hakkı kazanmaktadır.

Sonuçları öğrenebileceğiniz bağlantı ise; https://www.meb.gov.tr/sinavlar/sorgu/diger/Ss/2022/bilsem_19082022_dvutmzybc/Ss.asp

REFERANSLAR

1.GÜNEŞ, A. (2018). Türkiye’de Bilim Sanat Merkezleri. Avrasya Sosyal ve Ekonomi Araştırmaları Dergisi, 5(6), 185-193.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir