Beltek 2021-2022 Kurs Kayıtları 20 Eylül’de Başlıyor.

Ankara 1920 yılından beri ülkemizin başkenti ve Türkiye’nin en kalabalık 2. ilidir. Ankara’da ise ücretsiz eğitim imkanları nedir diye sorulunca ilk akla gelen kurumların başında BELTEK gelir. BELTEK; Gazi Üniversitesi- Ankara Büyükşehir Belediyesi Teknik Eğitim Kursları olarak geçer. Bu kurslardan eğitim almak, aynı zamanda Gazi Üniversitesi iş birliği ile verilen eğitimlerde çağın sunduğu bilim ve teknoloji ışığında, üniversitenin olanakları ile en güzel eğitimi verme çabası içinde olan bir ücretsiz eğitim kurumudur.

beltek-2021-2022-kayıtları

BELTEK’de Yeni Dönem Kurs Kayıtları 20 Eylül’de Başlıyor…

Ankara’da teknik eğitim kursu denilince ilk akla gelen kurslardan biri olan BELTEK’te yeni dönem kayıtları başlıyor. 2 ve 3 aylık periyotlar şeklinde eğitim sunan BELTEK’te 20 Eylül 2021 tarihi itibariyle hem 2 aylık hem de 3 aylık kursların başvuru süreci başlıyor.

2 aylık kursların başvuru süresi 20 Eylül 2021 tarihinde başlayacak olup, 27 Eylül 2021 tarihinde sona eriyor. Eğitimler ise 4 Ekim 2021 ve 03 Aralık 2021 tarihleri arasında verilecektir.

3 aylık kursların başvuru süresi ise; 20 Eylül 2021 tarihinde başlayacak olup, 27 Eylül 2021 tarihinde sona eriyor. Eğitimler ise 4 Ekim 2021 ve 31 Aralık 2021 tarihleri arasında verilecektir.

Sizlerde bu kurslara nasıl başvuru yapılır, nereden başvuru yapılır, merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Öncelikle Ankara’da yaşayan herkese hitap eden bu kurslara katılım için belirli şartlar uygulanmaktadır. Öncelikle yaş şartı, bazı branşlarda mezuniyet şartı gerekmektedir.

Beltek; sanat ve meslek kursları olması nedeniyle alt yaş sınırı uygulanmaktadır. Beltek kurslarından yararlanabilmek için en az 17 yaşında olmak zorunluluğu vardır. Bazı branşlarda mezuniyet şartı aranmakta olup, en az lise mezunu olmak gerekebilir.

Kurs Başvuruları Nasıl Yapılır?

BELTEK’te eğitim almak için öncelikle kaydınızı doğru bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. İki aşamadan oluşan kayıt sistemi olan kurslara başvuru için ilk olarak Gazi Üniversitesi İnternet sitesinden ön kaydınızı oluşturmanız gerekiyor. Daha sonra aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ön kayıt sayfasına ulaşabilirsiniz.

https://beltek.gazi.edu.tr/PreRegistration/Home  Sadece kayıt döneminde aktif olan bu sayfada yapacağınız başvuru ön kayıt niteliği taşıdığından, ön kayıt işleminden sonra aşağıda vereceğimiz adrese giderek kesin kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.

Kesin Kaydınızı 3 gün İçinde Yaptırmayı Unutmayın!

Ön kayıt için başvurunuzu tamamladınız, ancak 3 gün içerisinde kesin kayıt için gitmediğiniz takdirde başvurunuz sistem tarafından iptal edilecektir. Bu hususu göz önünde bulundurarak kesin kayıt için aşağıdaki kurs adresine giderek kaydınızı tamamlamanız gerekir.

Kesin Kayıt Bürosunun Adresi 
Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi, B Blok, Giriş Kat,
Ankara
0312 202 34 78

Beltek Nedir?

Ankara’da yaşayanların meslek sahibi ve istihdamına yönelik olarak geliştirilen proje ile eğitimleri Gazi Üniversitesi (1). akademisyen kadrosuyla eğitimler verilmekte olup, eğitim yeri ise Gazi Üniversitesi yerleşkesi olarak görülmektedir. 2 ve 3 aylık eğitimler şeklinde gerçekleşen kurslara sadece 17 yaş ve üzeri bireyler katılabilmektedir.

3’er aylık periyotlarla eğitim verilen kurslar; İnşaat teknolojileri, bilişim teknolojileri, makina teknolojileri, ağaç işleri teknolojileri,endüstriyel tasarım kursları, kişisel gelişim kursları, sağlık kursları, elektrik-elektronik kursları başlıkları altında toplanan kurslardır.

2’şer aylık periyotlarla eğitim verilen kurslar; elektrik-elektronik teknolojileri, bilişim teknolojileri, inşaat teknolojileri, metal kursları, kişisel gelişim kursları, endüstriyel tasarım kursları, enerji sistemleri kursları, bilgisayar teknolojileri kursları, makine teknolojisi kursları, sağlık kursları, ağaç işleri kursları kategorilerdir.

Sık Sorulan Sorular

Kurs sonunda MEB onaylı sertifika veriliyor mu?

Bu kurslardan sonra başarı göstermeniz halinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı alacağınız sertifikaya hak kazanabilmek için, eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı not almanız gerekir. Sınav sonucunda yeterli başarıya ulaşılamaması durumunda ise Gazi Üniversitesi tarafından katılım belgesi verilmektedir.

Ücretsiz yabancı dil eğitim fırsatı yakalayabilirsiniz

Eğitim sonunda yapılacak sınavda 81 ve üzeri not almanız halinde ise ücretsiz yabancı dil eğitimi kazanma fırsatı doğabilir. Gazi Üniversitesinin sunduğu bu fırsatı yakalayabilirsiniz. (1).

Kurslar ücretli mi?

Kurslar aslında ücretsiz olup, ancak kayıt esnasında bir defaya mahsus olarak sembolik de olsa bir ücret alınmaktadır. Bunun dışında herhangi bir ücret alınmayan BELTEK kurslarında devamsızlık sınırını aşan kişilere bir yaptırım uygulanır. Bunu da gözden kaçırmayın.

%10 ve üzeri devamsızlık sınırını aştıysanız ceza ile karşılaşabilirsiniz.

Evet her kursta olduğu gibi bu kurslarda da devamsızlık sınırı aşıldığında belirli yaptırımlar uygulanır. Bu kurslarda ise; kursiyerlerin devamsızlık yapması durumunda yaptırımı para cezası olabiliyor. Kayıt olurken imzaladığınız belgede eğitimlerin %10 ve daha fazlasına devamsızlık nedeniyle katılmamanız halinde belirlenen para cezasını ödemeyi kabul etmiş oluyorsunuz. Bu sebeple devamsızlık yaptığınızda bir kez daha düşünmekte fayda var.

Ücretsiz Servis İmkanı BELTEK’de

Beltek eğitimleri genelde hafta içi akşam ve hafta sonu grupları şeklinde gerçekleşir. Beltek haftaiçi akşam grupları için ücretsiz servis imkanı bulunmaktadır. Bu imkan Gazi Üniversitesi öğrencilerine yönelik olsa da; Beltek kursiyerleri Ulus ve Kızılay yönüne doğru gidecekse bu ücretsiz servis imkanından yararlanabilir.

Mesleki ve teknik kurslara nasıl başvuru yapacağımızı, hangi kursların olduğunu gördük. Peki kültür ve sanata ilgi duyuyorsak, becerilerimizi bilgi ve birikimle donatmak istiyorsak hangi kurslara gidelim. Bunun için de Ankara’da BELMEK kurslarını tercih edebilirsiniz.

Referanslar

1.Erdem, İ., & Deniz, K. (2008). Güzel Konuşma Kurslarında Verimliliği Artırmaya Yönelik Bir Alan Araştırması/A Scope Research on Related to Improve Prolificness in Eloquence Courses. Mustafa Kemal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 5(10), 75-90.

2.EMİR, S. E., & BORAN, G. (2011). Beltek İngilizce Kursu Öğrencilerinin Güdülenme Biçimleri. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Dergisi, 31(1).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir