BELMEK Kursları Ne Zaman Başlayacak?

BELMEK; Ankara’da yaşayan vatandaşlarımıza sunduğu eğitim imkanlarıyla göz dolduruyor. Toplumun temel taşlarını oluşturan kültür, sanat ve kültürel zenginliklerimizin korunup geliştirilmesine katkı sağlayacak ve aynı zamanda kadınlara yönelik kurslarıyla bilgi ve beceriyle donatarak meslek sahibi olmalarına olanak sağlayarak aile ekonomilerine katkı sunma amacıyla 1994 yılında “Her ev bir atölye olacak” sloganıyla açılmış olup, 31 branşta el becerileri kazandırma ve meslek edindirme (BELMEK) kurslarında eğitim verilmektedir.

AdresKültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı
Meslek Edinme Şube Müdürlüğü, Hipodrom Caddesi, No:5 B Blok Kat:11 Yenimahalle/ ANKARA
Telefon
(0312)  507 24 05, (0312) 507 2438 
İnternet sitesikultur.sosyal@ankara.bel.tr

BELMEK Kursları Ne Zaman Başlayacak?

Ankara Büyükşehir Belediyesinin kadınlara yönelik kursları olan BELMEK ne zaman açılacak? En son başvurularını 14 Haziran 2021 tarihinde alan BELMEK’te yeni dönem kayıtları belli olduğunda sitemizden de ulaşabilirsiniz.

Başvuru İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Vardır?

Belmek kurslarına kayıt olmak ve katılım sağlayabilmek için şu belgelere ihtiyaç vardır.

  1. Kimlik fotokopisi
  2. 1 tane fotoğraf
  3. İkametinizi gösterir belge( elektrik, su faturası gibi)
  4. En son eğitim gördüğünüz okulu gösterir öğrenim belgesi ile belediye meslek edindirme kurslarına başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru ve Kurs Merkezleri İletişim Bilgileri

  • Çankaya (0312) 433 82 71
  • Çayyolu (0312) 235 78 69
  • Keçiören (0312) 352 44 52
  • Mamak (0312) 320 56 17
  • Sincan (0312) 271 03 42
  • Yenimahalle (0312) 507 37 70 telefon numaralarından ulaşabilirsiniz. Bu numaralardan BELMEK kursları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Branşlar

Makina Nakışı

Makina nakışı adından da anlaşılacağı üzere Türk Osmanlı motiflerinin ve birbirinden güzel el işlemelerinin aslına uygun olarak makinada işlenmesine denir. Makina nakışının öğrenilmesi aynı zamanda teknik bilginin de öğrenilmesi demektir.

El Nakışı
Kültürümüzün önemli öğelerinin nakış nakış işlendiği önemli el sanatlarından birisidir. İğne ve tezgah kullanılarak kumaş üzerine nakşedilen ipliklerle yapılan motiflerdir. Tel kırma ve Antep işi teknikler olup öğrenilen tekniklere ve özelliklere uygun işler ortaya çıkartılması hedeflenmektedir. Uygulanan teknikler, kursiyerlerin hayal dünyasında geliştirdiği birbirinden güzel motiflerle de ortaya konan nakışlar olabilmektedir. 

Sim Sırma
Sim sırma işlemeciliği ülkemizin kültürel bakımdan zengin illerinden biri olan Kahramanmaraş’a özgü işleme sanatıdır. Birbirinden güzel kadife elbiseler, yastıklar, seccadeler, masa örtüleri gibi birçok ürüne uygulanan el işlemeciliğidir.

İğne Oyası
Ülkemizde severek yapılan, başörtü kenarları, takı gibi detaylarda kullanılan el işidir. Küçük iğnelerle düğümleme tekniği ile yapılan oyalar genç kızların çeyizlerini süsleyen en güzel parçaları oluşturmaktadır.


Tel Kırma – Tel Sarma
Ülkemizde el işi her zaman önemli yer tutar. 200 yıllık geçmişi ile Tel Kırma işlemeciliği de gözde el sanatları arasındadır.

Kilim

İnce halı tipi olarak adlandırılan, dokuma tezgahlarında en güzel nakışların nakşedildiği bir sanat dalıdır.

Gümüş İşlemeciliği

Gümüş kullanılarak; süs eşyaları, takı, ayna gibi dekoratif ürünlerin işlenmesine verilen isimdir. Tellerin ve levhaların şekil verilip kaynak yapılması yöntemiyle yapılır.

Takı Tasarımı

Taş, boncuk ya da farklı malzemelerin kullanılmasıyla yapılan bir sanattır.

Mozaik

İç ve dış mekanlarda, duvarda, zeminlerde uygulanan sanatsal bir yöntemdir. Dekoratif mazlemeler, cam veya ahşap gibi farklı alanlarda da uygulanabilen bir sanat dalıdır.

Mefruşat

Genç kızların çeyizlerinin gözdesi ev tekstili ürünlerini oluşturan nevresim, yatak örtüsü gibi ürünlerin dikilmesi sanatıdır.

Ve bunlarından dışında birçok sanat dalı vardır. Başlıcaları el örgücülüğü, resim, turistik el sanatları, ev ekonomisi, taş bebek, seramik, çini, ebru, minyatür, hat, tezhip, kumaş boyama gibi çok farklı alanlarda BELMEK’te kurs alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir