BELMEK Kurslarında Yaz Dönemi Kayıtları Devam Ediyor. 3 Haziran Son Gün

Belmek Yaz Kursları Kayıtları İçin Son Gün 3 Haziran

31 branşta eğitim verilecek olan yaz kurslarında Makine Nakışı, El Nakışı, Sim Sırma, İğne Oyası, Şiş Dantel, Tel Kırma, Giyim, Taş Bebek, Takı Tasarımı gibi birçok branşta eğitimler verilecektir. Başvuru detayları için yazımızı okumaya devam edin.

Yaz kış devam eden Belmek Kurslarına katılmak isteyenler Çankaya, Mamak, Yenimahalle, Çayyolu, Keçiören ve Sincan’daki ana merkezlere Nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvuru yapabilir.

AdresKültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı
Meslek Edinme Şube Müdürlüğü, Hipodrom Caddesi, No:5 B Blok Kat:11 Yenimahalle/ ANKARA
Telefon
(0312)  507 24 05, (0312) 507 2438 
İnternet sitesikultur.sosyal@ankara.bel.tr
ankara-belmek

BELMEK Kursları Başladı.

    Normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte yeni eğitim öğretim dönemi de artık başladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen kurslar neticesinde kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veriliyor.

      BELMEK kurslarıyla pandemi etkisiyle durağanlaşan hayatlara canlılık katan kurslarla hem sosyalleşme sağlanıyor, hem de meslek edinmelerine de katkı sunuyor. Kurulan Başkent Kadın Kooperatif sayesinde kurs öğretmenleri ve öğrencileri el emeği göz nuru ürünleri satma imkanı bulacaklar.

Başvuru İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Vardır?

Belmek kurslarına kayıt olmak ve katılım sağlayabilmek için şu belgelere ihtiyaç vardır.

  1. Kimlik fotokopisi
  2. 1 tane fotoğraf
  3. İkametinizi gösterir belge( elektrik, su faturası gibi)
  4. En son eğitim gördüğünüz okulu gösterir öğrenim belgesi ile belediye meslek edindirme kurslarına başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru ve Kurs Merkezleri İletişim Bilgileri

  • Çankaya (0312) 433 82 71
  • Çayyolu (0312) 235 78 69
  • Keçiören (0312) 352 44 52
  • Mamak (0312) 320 56 17
  • Sincan (0312) 271 03 42
  • Yenimahalle (0312) 507 37 70 telefon numaralarından ulaşabilirsiniz. Bu numaralardan BELMEK kursları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

BELMEK; Ankara’da yaşayan vatandaşlarımıza sunduğu eğitim imkanlarıyla göz dolduruyor. Toplumun temel taşlarını oluşturan kültür, sanat ve kültürel zenginliklerimizin korunup geliştirilmesine katkı sağlayacak ve aynı zamanda kadınlara yönelik kurslarıyla bilgi ve beceriyle donatarak meslek sahibi olmalarına olanak sağlayarak aile ekonomilerine katkı sunma amacıyla 1994 yılında “Her ev bir atölye olacak” sloganıyla açılmış olup, 6 bölgede 59 kurs şubesinde ve 31 branşta el becerileri kazandırma ve meslek edindirme (BELMEK) kurslarında eğitim verilmektedir.

Branşlar

     Kadınlar hayatın her alanında yer alan, emek veren ve ürettikleriyle aynı zamanda ev ekonomisine katkı sunmayı da amaçlarlar. BELMEK’de birçok branşta kurs verilmektedir. Makine Nakışı, El Nakışı, Sim Sırma, İğne Oyası, Şiş Dantel, Tel Kırma, Dantel Anglez, Giyim,  Ebru, Mefruşat, Patchwork, Trikotaj, Yorganlama, Kumaş Boyama, Ahşap Boyama, İpek Pentur, Minyatür, Mozaik, Çini, Seramik, Rölyef, Ahşap, Taş Bebek, Rölyef, Takı Tasarımı, Gümüş İşlemeciliği, Turistik El Sanatları, Ev Ekonomisi (Yemek), Resim, Kilim, El Örgücülüğü ve Hat-Tezhip alanlarında ilgi duyduğunuz, kendinizi geliştirmek istediğiniz birçok alan bulunmaktadır. Ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları kaçırmayın.

Makina Nakışı

Makina nakışı adından da anlaşılacağı üzere Türk Osmanlı motiflerinin ve birbirinden güzel el işlemelerinin aslına uygun olarak makinada işlenmesine denir. Makina nakışının öğrenilmesi aynı zamanda teknik bilginin de öğrenilmesi demektir.

El Nakışı
Kültürümüzün önemli öğelerinin nakış nakış işlendiği önemli el sanatlarından birisidir. İğne ve tezgah kullanılarak kumaş üzerine nakşedilen ipliklerle yapılan motiflerdir. Tel kırma ve Antep işi teknikler olup öğrenilen tekniklere ve özelliklere uygun işler ortaya çıkartılması hedeflenmektedir. Uygulanan teknikler, kursiyerlerin hayal dünyasında geliştirdiği birbirinden güzel motiflerle de ortaya konan nakışlar olabilmektedir. 

Sim Sırma
Sim sırma işlemeciliği ülkemizin kültürel bakımdan zengin illerinden biri olan Kahramanmaraş’a özgü işleme sanatıdır. Birbirinden güzel kadife elbiseler, yastıklar, seccadeler, masa örtüleri gibi birçok ürüne uygulanan el işlemeciliğidir.

İğne Oyası
Ülkemizde severek yapılan, başörtü kenarları, takı gibi detaylarda kullanılan el işidir. Küçük iğnelerle düğümleme tekniği ile yapılan oyalar genç kızların çeyizlerini süsleyen en güzel parçaları oluşturmaktadır.


Tel Kırma – Tel Sarma
Ülkemizde el işi her zaman önemli yer tutar. 200 yıllık geçmişi ile Tel Kırma işlemeciliği de gözde el sanatları arasındadır.

Kilim

İnce halı tipi olarak adlandırılan, dokuma tezgahlarında en güzel nakışların nakşedildiği bir sanat dalıdır.

Gümüş İşlemeciliği

Gümüş kullanılarak; süs eşyaları, takı, ayna gibi dekoratif ürünlerin işlenmesine verilen isimdir. Tellerin ve levhaların şekil verilip kaynak yapılması yöntemiyle yapılır.

Takı Tasarımı

Taş, boncuk ya da farklı malzemelerin kullanılmasıyla yapılan bir sanattır.

Mozaik

İç ve dış mekanlarda, duvarda, zeminlerde uygulanan sanatsal bir yöntemdir. Dekoratif mazlemeler, cam veya ahşap gibi farklı alanlarda da uygulanabilen bir sanat dalıdır.

Mefruşat

Genç kızların çeyizlerinin gözdesi ev tekstili ürünlerini oluşturan nevresim, yatak örtüsü gibi ürünlerin dikilmesi sanatıdır.

Ve bunlarından dışında birçok sanat dalı vardır. Başlıcaları el örgücülüğü, resim, turistik el sanatları, ev ekonomisi, taş bebek, seramik, çini, ebru, minyatür, hat, tezhip, kumaş boyama gibi çok farklı alanlarda BELMEK’te kurs alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.