Ücretsiz Aşçı Yardımcısı Kursu

Aşçı yardımcılığı genel olarak yemeklik malzemelerin hazırlanmasında, çeşitlerinin hazırlanmasında, mutfağın temizlik ve düzeninde aşçıya yardımcı olan kişidir.

asci-yardimciligi-kursu

Halk Eğitim Merkezi Aşçı Yardımcısı Kursu

Halk eğitim merkezi kurslarından herkes yararlanabilir. Ancak bazı kurslarda şartlar değişkenlik gösterebilir. Bu kurs için başvuru şartları arasında 18 yaşını doldurmuş olmak, okur yazar olmak ve kurs programı için temel becerileri gerçekleştirebilecek yeterliliğe sahip olma aranmaktadır.

Aşçı Yardımcılığı Kursu Kaç Saat Sürer?

Toplamda 450 saat sürecek olan aşçı yardımcılığı kursunun günde en fazla 8 ders saati olacak şekilde planlanması önerilmektedir.

Aşçı yardımcısı kursu modülleri ise; iş sağlığı ve güvenliği, besin öğeleri ve besin grupları, hijyen ve sanitasyon, bulaşık yıkama ve çöp atımı, sebzeleri pişirmeye hazırlama, sebze garnitürleri, fond ve temel çorbalar, yumurta pişirme, kolay hamur teknikleri, uluslararası özel çorbalar, temel sos ve türeyenleri, patates garnitürleri, etlerin hazırlanması, et pişirme, balıklar ve su ürünleri, salata ve salata sosları, pilavlar ile makarna ve makarna sosları olmak üzere toplamda 450 saat planlanmıştır.

Puanlama Nasıl Yapılır, Sertifika Verilir mi?

Yaygın eğitim kurumları yönetmeliği esaslarına göre yapılan değerlendirme 100 puan üzerinden yapılmaktadır. Teorik kısım %40 etkiliyken uygulamalı kısım ise %60 olarak belirlenir.

Kurs sonunda başarılı olanlara kurs bitirme belgesi ve not döküm çizelgesi verilmektedir. Ayrıca talep halinde Europass Sertifika Eki verilmektedir.

İSMEK Aşçı Yardımcılığı Kursu

İstanbul’da yaşayanlar için aşçı yardımcılığı eğitimi alabileceğiniz diğer bir eğitim kurumu İSMEK’tir.

Aşçı yardımcılığı kursu 450 saat süreyle verilecek olup, ön koşulu ise programa katılım için ön yeterlilikleri mülakatta değerlendirilecektir. Ayrıca mülakatı başarı ile tamamlayan adaylar arasından kursa öğrenci kabul edilecektir. (Yeterlilikleri ise; aşçılık alanında benzer programlardan eğitimini tamamlayan ya da sektörel deneyime sahip kişiler arasından bu alanda çalışmak isteyen kişiler arasında sözlü mülakat ile alım yapılacaktır)

Kurs sonunda başarılı olanlara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilecektir.

KO-MEK Aşçı Yardımcısı Kursu

Kocaeli’de yaşayanlara hitap eden KOMEK’te aşçı yardımcısı kursu verilmektedir. Okur yazar olan, 13 yaşını dolduran kişilerin başvuru yapabileceği bu kursun toplam eğitim süresi 450 saattir.

GASMEK Aşçı Yardımcısı Kursu

Hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun olarak yiyecek üretimi ve servise hazır hale getirme işlemlerinde aşçıya yardımcı olma bilgi ve becerisine sahip kişilerin yetiştirilmesi amacıyla açılan kurslardır. Ücretsiz aşçı yardımcılığı kursları 450 saat süreyle verilmektedir. 13 yaşını dolduranlar başvuru yapabilir.

DİSMEK aşçı yardımcılığı kursu; 450 saat süreyle verilmekte ve 13 yaşını dolduran herkes başvuru yapabilir. Ayrıca DİSMEK’te pastacı çırağı, aşçı çırağı, yaş pasta yapımı kurslarına da başvuru yapabilirsiniz. DİSMEK’le ilgili daha fazla bilgi için https://www.kursbilgisi.com/dismek/ tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir