Ücretsiz Arapça Kursu

Arapça ülkemizde yaşayan göçmenlerle son yıllarda daha çok duymaya başladığımız bir dil olsa da, aslında yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in dili olmasıyla hep bizimle var olan bir dildir.

Kur’an-ı Kerimi öğrenmek, anlamak; Arapça dilinin bize ne anlattığını öğrenmekle mümkündür. Ayrıca Arapça dili sadece Kur’an dili değil aynı zamanda birçok ülkenin konuştuğu resmi bir dildir. Birleşmiş Milletler de 1974 yılında Arapçayı altıncı resmi dil olarak kabul etmiştir. Tüm lehçeleri ile birlikte dünyada 420 milyondan fazla kişinin Arapça konuşulduğu tahmin edilmektedir. (1)

Ücretsiz Arapca Kursu

Arapça Neden Öğrenilmeli?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Arapça müslümanların ortak ibadet dilidir. Kur’an-ı Kerim Arapça yazılmıştır. Bu iki sebep bile öğrenmek için yeterli sebeplerdendir. Ayrıca yeni bir dil öğrenme, yeni bir tecrübe, iş fırsatları da oluşturmaktadır.

Peki nasıl ve nerede öğrenebiliriz? Kursu nerelerde verilmektedir? Detaylar yazımızda.

Halk Eğitim Arapça Kursu

Halk eğitimde 3 farklı seviyede ücretsiz Arapça kursu verilmektedir. A1, A2 ve B1 seviyesinde Arapça kursları vardır.

Kurslara ise okur yazar olan, 10 yaş ve üzerinde olan herkes başvuru yapabilir.

Arapça A1; her tema için 24 saat olmak üzere 120 saat olmasına karşılık, Arap alfabesinin öğretilmesi amacıyla 16 saatlik bir süre daha eklenerek 136 saatlik kurs süresi bulunmaktadır. Halk Eğitim Arapça A1 kursunu almak için size en yakın kurs merkezine başvuru yapabilirsiniz.

Arapça A2; 160 saat kurs süresi olan A2 Arapça kursuna katılmak için ise yukarıdaki giriş koşullarına ek olarak A1 seviyesindeki bir kursa katılan ve başarılı olduğunu belgelendirilenlerle belgeye sahip olmayanlardan yapılacak seviye tespit sınavında Arapça A1 seviyesinde bilgiye sahip olanlar başvuru yapabilir.

Arapça B1; Arapça A2 seviyesinde kurs bitirme belgeniz varsa B1 seviyesindeki bu kursu alabilirsiniz. 320 ders saatlik planlanan bu kursu başarı ile bitirmeniz halinde Kurs Bitirme Belgesi verilmektedir.

İsmek Arapça Kursu

Arapça eğitimlerini ücretsiz olarak İsmek’te alabilirsiniz. Arap alfabesi atölyesi, A1 Arapça, A1 Arapça Genel Tekrar Atölyesi, A1-A2 Konuşma Kulübü, A2 Arapça ve A2 seviyesi genel tekrar atölyesi, B1, B2, C1 ile Arapça YDS hazırlık kursları bulunmaktadır. 10 farklı programda Arapça eğitimi alabileceğiniz İSMEK’te hangi kurslar kaçar saat süreyle verilmektedir? Birlikte bakalım.

Arap Alfabesi Atölyesi; 40 saatlik bir kurs ile Arapça A1 seviyesine hazırlamaya yönelik bir kurs programıdır.

A1 Arapça seviyesinde uygun kelime ve gramer, konuşma, telaffuz, dinleme, okuduğunu anlama gibi bilgi ve becerileriniz kazanabilirsiniz. 136 saat süren bu eğitim sonunda sertifika verilmektedir.

Arapça A1 Seviyesi Genel Tekrar Atölyesi; 36 saatlik bir kurs ile genel tekrar yapılmaktadır.

A1-A2 Seviyesi Konuşma Kulübü; öğrendiklerinizi pratiğe dökeceğiniz konuşma ve dinleme becerilerinizi geliştirmeye yönelik bir kurstur. Kurs sonunda katılım belgesi verilmektedir.

Arapça A2; 120 saatlik bir kurs programıdır, kurs sonunda sertifika verilmektedir.

Arapça A2 seviyesi genel tekrar atölyesi ile de pekiştirme yapılmaktadır. Bu programda 60 saat sürmektedir. Kurs sonunda katılım belgesi verilmektedir.

Arapça B1 ve B2; 120’şer saatlik bir programdır. Bu programları başarıyla bitirenler Arapçayı akıcı bir şekilde kullanmaya başlar.

Arapça C1; ileri seviye programlardan biri olup, 120 saatlik bir kurstur.

Arapça YDS Hazırlık Kursları; Arapça YDS hazırlık kursları ile yabancı dil sınavına hazırlanan öğrencilere destek olmaya yönelik bir kurstur. Bu kurs, kursiyerlerin başarılarını arttırmaya yönelik eğitimdir. 100 saatlik bir programdır.

Enstitü İstanbul İSMEK kursları hakkında daha fazla bilgi almak ve kayıtlar için https://www.kursbilgisi.com/ismek-kayit-tarihleri/

Arapça dil öğrenmek zor mu?

Dil öğrenmek sanıldığı kadar zor değildir, tabii ki emek vermek gerekmektedir. Alacağınız eğitimler, göstereceğiniz çaba ile birlikte orantılı olarak bu süreç uzar ya da kısalır.

Bu süreçte başlangıç, orta ve ileri seviye kurslarla kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz Arapça Kursuna Nasıl Başvuru Yapılır?

Arapça kursuna başvuru yapmak için halk eğitim merkezlerinden, belediyelerin ücretsiz kurslarından yararlanabilirsiniz. Halk eğitim merkezi kurs başvurusu hakkında bilgi almak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.kursbilgisi.com/halk-egitim-merkezi-kurslari/

İsmek’te Arapça kursu almak isterseniz, başvuruda yol haritasını merak ediyorsanız linke tıklayın. https://www.kursbilgisi.com/ismek-kayit-tarihleri/

Tabii ki yukarıda yer alan halk eğitim merkezi ve İsmek dışında birçok kurumda Arapça eğitimi alabilirsiniz. Bu yazımızda sadece ikisine yer vermiş olsak da Komek, Ko-mek Gasmek, Kaymek gibi birçok kurumda bu eğitimler verilmektedir. Ücretsiz eğitimin yanı sıra ücretli kurslar ile de Arapça dilini öğrenebilirsiniz.

1. 6 mayıs 2022 https://tr.wikipedia.org/wiki/Arap%C3%A7a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir