Usta Öğretici Nedir, Nasıl Olunur?

Biliyorsunuz ki eğitim sadece okullarda olmuyor, yetişkin eğitimlerinin yanı sıra meslek, hobi, sanat gibi eğitimler için başvuru yaptığımız kurumlarda eğitmen olarak görev yapan kişilerin meslek grubu usta öğreticidir. Diyebiliriz ki usta öğretici aynı zamanda öğretmendir.

usta ogretici nedir, nasil olunur

Usta Öğretici Nedir?

Yaygın eğitim kurumlarında ( Halk eğitim merkezleri, belediyelerin düzenlemiş olduğu meslek kursları; örneğin İSMEK, KOMEK, KAYMEK, GASMEK gibi) eğitimini aldığı alanda yarım gün ya da tam gün yahut saat aralığında geçici veya kadrolu olarak eğitim veren kişiye usta öğretici denilmektedir.

Usta öğretici ve uzman farkı ise; kişinin mezuniyet durumu ile alakalı olup, ilk öğretim ve lise mezunları usta öğretici olarak anılırken, lisans ve üstü mezuniyet durumunda olanlara ise “uzman” unvanı verilmektedir.

Buradan anlaşılan sonuç şu ki; mezuniyet durumunuz ne olursa olsun siz de bir eğitimci olabilirsiniz.

Usta Öğretici Nasıl Olunur? Kimler Usta Öğretici Olabilir?

İlk olarak kimler usta öğretici olabileceğinden bahsetmek istiyorum. Değerli arkadaşlar İlköğretim mezunu dahil herkes bu kutlu görevi icra edebilir. Bunun için içinizde eğitim verme isteği olması yeterlidir. Şimdi dilerseniz nasıl usta öğretici olabileceğine dair detaylara geçelim.

Usta öğreticilik kursu diğer adıyla iş pedagojisi kursu ile alınan bir belgedir. Usta öğretici olmak isteyen kişilerde aranan genel şart Usta öğretici belgesidir.

Bazı branşlarda eğitim şartı aranmazken bazı şartlarda belirli seviyede eğitim zorunlu tutulmaktadır. İlkokul ve ortaokul mezunu birinin usta öğretici olarak çalışabildiği branşların var olduğu gibi 4 yıllık ya da 2 yıllık üniversite mezunu olma şartı aranan bölümlerde vardır. Örneğin kuaför-berber olmak isteyen biri için üniversite mezuniyeti aranmazken, dil eğitimi kurslarında aranmaktadır.

Usta öğretici olmak için Halk Eğitim Merkezleri ya da Mesleki Eğitim Merkezlerince belge alabilirler.

Usta öğretici olmak için yukarıda da bahsettiğimiz üzere usta öğretici oryantasyon kurs programını ya da iş pedagojisi kursu alınması gerekmektedir.

Usta Öğretici Belgesi Nasıl Alınır?

Halk eğitim merkezlerinden usta öğretici belgesi almak istiyorsanız; Usta öğretici oryantasyon kursuna katılmanız gerekmektedir. Halk eğitim merkezlerinde çalışan ya da çalışmak isteyen kadrolu usta öğreticiler, ücretli uzman ve usta öğreticiler için 2018 yılında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile zorunlu hale getirilmiştir. Bu kursa katılım sağlamaları ve başarılı olmaları halinde Usta Öğretici belgesi almaya hak kazanırlar.

Mesleki Eğitim Merkezlerinden usta öğretici belgesi almak istiyorsanız; iş pedagojisi kursuna katılmanız gerekmektedir. Ustalık belgeniz varsa ya da işyeri açma belgeniz usta öğreticiliğe başvuru yapabilirsiniz. İşyeri açma belgesi ile ustalık belgesi aynı özelliklere sahiptir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için https://www.kursbilgisi.com/mesleki-egitim-merkezi linke tıklayabilirsiniz.

Ustalık belgesi olanlar için Mesleki Eğitim Merkezlerinde açılacak olan “İş Pedagojisi Kursunu” başarı ile tamamlamaları halinde “Usta Öğreticilik Belgesi ” almaya hak kazanırlar.

Usta Öğreticiler Nerelerde Çalışabilir?

Usta öğretici belgesi olanlar halk eğitim merkezlerinde, belediyeler tarafından açılan kurslarda görev alabilir. Bazı kurslarda sadece usta öğretici belgesi yeterli olurken, bazı kurslarda ise lisans mezunu şartı aranmaktadır.

2022-2023 Yılı Usta Öğretici Başvuruları Ne Zaman?

Usta öğretici başvuruları her yıl ağustos ayının gelmesiyle birlikte alınmaya başlıyor. Şu an için ise 2022-2023 eğitim öğretim yılı usta öğretici ilanı Kilis Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce verildi.

Başvuru işlemleri e-yaygın üzerinden e-devlet şifresi ile yapılacaktır. 1 ağustos ve 15 ağustos tarihleri arasında başvurular alınacak olup, değerlendirme ise 16 ağustos ve 31 ağustos tarihleri arasında olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.