Usta Öğretici Nedir, Nasıl Olunur?

Biliyorsunuz ki eğitim sadece okullarda olmuyor, yetişkin eğitimlerinin yanı sıra meslek, hobi, sanat gibi eğitimler için başvuru yaptığımız kurumlarda eğitmen olarak görev yapan kişilerin meslek grubu usta öğreticidir. Diyebiliriz ki usta öğretici aynı zamanda öğretmendir.

usta-ogretici-belgesi

Usta Öğretici Başvurusu Nasıl Yapılır?

Usta öğretici belgesi almak için e-yaygın üzerinden başvuru yapabilirsiniz. https://e-yaygin.meb.gov.tr/ linke tıkladığınızda Halk Eğitim Merkezi ile ilgili yapmak istediğiniz her işlemi yapabileceğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz. Kurs başvurusu, kurslara ön başvuru, eğitici görev onayı ve bu yazımıza konu olan usta öğretici başvurusu sizleri karşılayacak olan sekmeler olacak. Burada yapmanız gereken iş ve işlemler sırasıyla şöyle;

usta-ogretici-basvuru

Usta Öğretici Başvurusu seçtiğinizde karşınıza gelecek sayfada doldurmanız gereken bilgileri adım adım ve doğru şekilde girmeniz gerekmektedir.

Mezuniyet Belgeleri: Mezuniyet türü (eğitim gördüğünüz ve mezun olduğunuz okul, bölüm; İlkokul, ortaokul, lise, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu, ön lisans, lisans, Eğitim fakültesi mezunları, pedagojik formasyon, yüksek lisans ve doktora) en son eğitim gördüğünüz ve mezuniyete konu olan okulu girmeniz gerekmektedir. Sonra mezuniyet alanı, mezuniyet bölümü ve mezuniyet belgenizi yükleyerek kaydetme işleminden sonra bir sonraki aşamaya geçilmesi gerekmektedir.

Mesleki Kurs Bitirme Belgesi: Bu kısımda doldurmanız gereken bilgiler belge türü, belge alanı, belge bölümü ve son olarak belge örneğini sisteme yüklemeniz sizden istenen bilgiler arasındadır.

İş Deneyimi: Çalışma sürenizin ve puanınızın istediği bu kısımda en fazla 3600 gün ve maksimum 10 puan girebilirsiniz.

Diğer Belgeler: Bu aşamada ise başarınızı taçlandırdığınız belgeleriniz varsa usta öğreticilik belgesi, antrenörlük belgesi, icazet belgesi gibi belgelerinizi sisteme yükleyebilirsiniz.

Kurum ve Kurs Seçimi: Bu aşama sizin nerede çalışmak istediğiniz ve hangi alanlarda eğitim vermek isterseniz bu ekran size bu konuda size yol gösterecektir.

Başvuru Onayı: Telefon numaranız, mail adresiniz ve hangi alanda görev yapmak isterseniz oluşturduğunuz talebinizle birlikte bilgilerinizi kaydetmenizle başvurunuzu yapmış olacaksınız.

Usta Öğretici Başvuru Belgesi ve Şartları

Ustalık belgeniz varsa ya da işyeri açma belgeniz usta öğreticiliğe başvuru yapabilirsiniz. İşyeri açma belgesi ile ustalık belgesi aynı özelliklere sahiptir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için https://www.kursbilgisi.com/mesleki-egitim-merkezi linke tıklayabilirsiniz.

Ustalık belgesi olanlar için Mesleki Eğitim Merkezlerinde açılacak olan “İş Pedagojisi Kursunu” başarı ile tamamlamaları halinde “Usta Öğreticilik Belgesi ” almaya hak kazanırlar.

İş Pedagojisi Kursu: Kurslar hafta içi akşam ya da hafta sonları düzenlenmekte ve toplamda 40 saat sürmektedir. Usta öğretici olmak isteyen ve ustalık belgesi sahibi olan herkes dilediği zaman bu kurslara başvuru yapabilir. Yeterli sayıya ulaşıldığında ise Merkezi Eğitim Merkezlerince kurslar açılır.

Bu kursta alacağınız eğitimin içeriğini ise şu başlıklar oluşturur;

 • Çıraklık ve Mesleki Eğitim İlkeleri
 • Eğitim Psikolojisi
 • Eğitimde İletişim ve İletişim Araçları
 • Meslek Analizi ve Öğretim Programları Hazırlığı
 • Atölye ve Meslek Dersleri Öğretim Yöntemleri
 • İş Güvenliği
 • İş Kalitesi ve Maliyet İlişkileri
 • Öğrenme, Ölçme, Değerlendirme
 • Son olarak sınav yapılarak kurs bitirilir.

Başvuru için gerekli belgeler:

 • Dilekçe(Matbu)
 • Ustalık Belgesi aslı ve fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf

Usta Öğretici Oryantasyon Kursu Nedir, Kimler Yararlanabilir?

Usta öğretici oryantasyon kursu halk eğitim merkezlerinde çalışan ya da çalışmak isteyen kadrolu usta öğreticiler, ücretli uzman ve usta öğreticiler için 2018 yılında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile zorunlu hale getirilmiştir.

18 yaşını dolduran ve halk eğitim merkezlerinde çalışan kadrolu usta öğreticiler, uzman ve usta öğreticilerin başvuru yapabileceği bu kursla mesleklerinde bilgi ve becerilerini arttırarak, tecrübelerine katkı sağlamak amaçlanmaktadır.

Oryantasyon Kursu Ne Kadar Sürer?

Toplamda 30 saat sürecek kurs için eğitim günde en fazla 6 saat olarak uygulanmaktadır. Eğitim süresince görevin gerektirdiği mevzuat, usta öğreticinin tanımı, görev ve sorumlulukları, yetişkin eğitimi, yaygın eğitimi, mevzuat ve sistem uygulamaları gibi konu başlıklarında eğitimler verilmektedir.

Kurs sonunda başarılı olanlara Kurs Bitirme Belgesi verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir