MEB Onaylı Sertifika Ne İşe Yarar?

Katılmış olduğunuz bir eğitim sonunda başarılı olunduğu takdirde MEB tarafından verilen bir belgedir. Bu belge bazı kamu ve özel kuruluşlarda işe girme imkanı bulunabilmektedir.

MEB Onaylı Sertifika Nedir?

Öğrenilen bilginin bir nevi kanıtı niteliğinde olan belgedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan, açılmasına yetki verilen kurslarda eğitim gören kişilerin başarılı olmaları halinde alacakları belgedir.

meb onayli sertifika ne ise yarar

MEB Onaylı Sertifika Nasıl Alınır?

Başvuru yaptığınız kursun niteliğine bağlı olarak değişkenlik gösteren, kimi kurslarda katılım belgesi verilirken kimi kurslarda ise sertifika verilmektedir. Tercih ettiğiniz kurs MEB Onaylı Sertifika vermeye uygunsa kurs sonunda başarılı olunması durumunda sertifika almaya hak kazanılabilir.

Başvuru yaptığınız kurs için gerekli evrakların temin ve teslimi, eğitim süresi boyunca eğitimin toplam süresinin 1/5’ini geçmemek üzere devamsızlığı aşmamak, derslere katılım sağlamak gerekmektedir.

Kurs sonunda sınavı başarı ile tamamlayan kursiyerlere MEB Onaylı Sertifika verilmektedir.

MEB Onaylı Sertifika Programları

  • Bilgisayar İşletmenliği Kursu,
  • Pastacılık Kursu,
  • On Parmak F Klavye Kursu,
  • Sosyal Hayatta İletişim
  • Diksiyon Kursu,
  • Kişisel Gelişim
  • Okul Öncesi Eğitim Programı Etkinlikleri (3-6)

Ve daha bir çok kursta MEB Onaylı Sertifika verilmektedir. Alacağınız sertifikalı bir eğitim sonunda iş bulma olasılığınız da artmaktadır. Bir nevi eğitimin onaylanması anlamına gelen ve başarının taçlandırılmasıyla alınan sertifikalar iş başvurularında kişiyi bir adım öne çıkarmaktadır.

MEB Onaylı Sertifika Ne İşe Yarar?

Meb onaylı sertifika işe girme yolunda kişiye büyük kolaylık sağlamaktadır. MEB onaylı sertifikaları sadece MEB’in yetkilendirdiği kurumların vermesi nedeniyle güvenilir bir belge olmaktadır. Bu sebeple iş başvurularında CV’ye eklenen sertifikalar başvurunuzu daha değerli kılacaktır.

MEB Onaylı Sertifika Nasıl Anlaşılır?

Bir kurs hakkında bilgi alırken belge verilir mi, katılım belgesi mi yoksa MEB onaylı sertifika mı gibi sorular gelir aklımıza. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarda milli eğitim müdürlüğünün mührü ve imzası bulunmaktadır. Aşamalı sınavlar sonunda verilen bu belge başarılı olunduğu takdirde alınmaya hak kazanılır.

MEB Onaylı Sertifika Nereden Alınır?

MEB onaylı sertifikalar Halk Eğitim Merkezlerinden, Milli Eğitim Bakanlığının yetkilendirdiği bazı kurumlardan alınmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı kurslarda sadece katılım belgesi verilmektedir.

Katılım Belgesi ile Sertifika Arasında Ne Fark Var?

Katılım belgesi ile sertifika arasındaki fark şöyle ifade edilebilir. Katılım belgesi alacağınız bir kurs sonunda aldığınız belge; sadece kursa katılım gösterildiğine dair düzenlenmektedir. Meb onaylı olmadığından sertifika gibi geçerliliği olmamaktadır.

Sertifikalı Eğitimler Nerelerde Verilmektedir?

Halk eğitim merkezleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetki verilen belediye kurslarında sertifikalı eğitimler verilmektedir. İstanbul İsmek, Ankara Beltek, Konya Komek, Bursa Busmek gibi birçok il ve ilçede bulunan sertifikalı kurslar vardır.

Halk Eğitim Merkezleri kurslarına başvuru nasıl yapılır, kimler başvuru yapabilir bu soruların cevapları için ise bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.kursbilgisi.com/halk-egitim-merkezi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir