İSMEK Nedir, Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Yeni adıyla Enstitü İstanbul İSMEK; 2021-2022 eğitim-öğretim yılına hızlı bir giriş yaptı. 17 uzmanlık okulu, 124 eğitim merkezi ile kurulduğu günden beri 3 milyonun üzerinde kursiyeriyle buluştu. (1)

İSMEK açılımı ise; İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları demektir. İSMEK merkezlerinde kişisel gelişim, meslek edindirme, yabancı dil, el sanatları ve zanaat, güzel sanatlar alanlarında eğitim alabilirsiniz.

Peki İSMEK nedir, kurs başvurusu nasıl yapılır? Kimler başvuru yapabilir?

ismek-online-basvuru

Kimler Başvuru Yapabilir?

İSMEK kurslarına İstanbul’da yaşayan herkes başvurabilir. 16 yaşını doldurduysanız, üst yaş sınırı olmaksızın herkesin faydalanabileceği bu kurslardan ev hanımı, çalışan, öğrenci herkes faydalanabilir.(2)

İstanbul’da 39 ilçede 124 eğitim merkezinde aradığınız kursu bulmanız mümkün. Ya da uzaktan eğitim ile zaman ve mekan sınırlaması olmadan ister evinizden ister parkta ne zaman isterseniz bu kurslara katılabilirsiniz.

Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Online başvuru için https://enstitu.ibb.istanbul/portal/default.aspx adresine giderek sitenin üst sağ kısmında yer alan kayıt ol sekmesine tıkladığınızda https://kursiyer.ibb.istanbul/ açılacak kayıt sayfasında sizlerden istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Karşınıza gelecek olan aşağıdaki sayfadan TC No ve doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak doldurduktan sonra giriş butonuna tıklayarak ilk aşamayı geçmiş oluyorsunuz.

Yabancı uyruklu kursiyerler için ismek’te kurs imkanları vardır. İstanbul’da yaşayan eğitim gören yabancı öğrenciler aşağıdaki giriş ekranından yabancı kursiyerler için geçici T.C. Kimlik numarası ile yapılmaktadır.

Yabancı ülke vatandaşları emniyet müdürlüklerinden 99 ile başlayan 11 haneli geçici T.C. Kimlik numarasını alabilirler. Emniyet müdürlüğünün verdiği kartta ayrıca doğum tarihi bilgisi yer almaktadır. Bu iki bilgiyi doğru girdiğinizde sizde kayıt sayfasına ulaşırsınız.

Daha sonraki aşamada; eğer ilk defa giriyorsanız sizleri öğrenci şartnamesi karşılayacaktır. Bu sözleşmeyi okuyup onaylamanız gerekmektedir.

Onay işlemlerinden sonra açılacak sayfada, ilk defa giriş yapıyorsanız eksik bilgilerinizin doldurulması istenecektir. Bu sayfadaki bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Hak kaybına uğramak istemiyorsanız telefon numaranızın hatasız ve güncel olması sizler iyi olacaktır. Çünkü kurs başvuruları ile ilgili sizi arayabilirler ya da kısa mesaj gönderebilirler. Arama ya da kısa mesajla ulaşılamamanız halinde başvurunuz iptal edilir ve yedek kursiyere geçecektir. Doldurduktan sonra sayfanın alt kısmında yer alan güncelle ve kurs botununa tıklayarak artık kayıt işlemine geçebiliriz.

Artık sıra kurs tercihinde

Filtre paneliyle karşı karşıyayız değil mi? Burada karşımıza iki seçenek çıkacaktır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere; ister programlar sekmesi, isterseniz ilçe ve eğitim merkezi sekmesi.

İstediğiniz programı, istediğiniz ilçede alabilirsiniz. Eğer çalışıyorsanız kursunuzun saatini, gününü ona göre tercih edebilirsiniz. İstemek sizden, eğitiminiz İSMEK’ten.

Ayrıca kaydınızı oluşturdunuz, fakat gitmek istemiyorsunuz bunun için de yapmanız gereken eğitimlerim sekmesinden iptal etmek olacaktır.

Kaydınızın kesinleşmesi için; online başvuru ile ön kayıt yaptıktan sonra herhangi bir ismek merkezine kimlik fotokopinizle giderek kaydınızı tamamlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz tamamlanmamış kabul edilecek ve kaydınız kesinleşmeyecektir.

Asli ve yedek kayıt ayrımı; online kayıt ile birlikte hızla dolan kontenjanlardan dolayı, sonraya kalan adayların da hak kaybına uğramaması adına asli listedeki kursiyerlerden başvurusunu kesin kayda dönüştürmediler ise, kurs merkezinden aranması durumunda telefonun güncel olmaması ya da herhangi bir sebepten ötürü SMS ulaşmamasından dolayı kursiyere ulaşılamadıysa kayıtları geçersiz sayılır ve ilk sıradaki yedeğe verilir. Ayrıca kursiyerlerin kimlik fotokopileriyle herhangi bir merkeze giderek, ön kayıtlarını kesin kayda dönüştürmemesi durumunda ilk sıradaki yedekten başlayarak hak verilir.

ve son olarak; online kaydınızı tamamladınız ve hak kaybına uğramamak için ilk fırsatta herhangi bir ismek merkezine kimlik fotokopinizle giderek kaydınızı kesinleştirmeniz gerekiyor.

İSMEK Uzaktan Eğitim Başvuru Nasıl Yapılır?

Uzaktan eğitimle ihtiyaç duyduğumuz eğitime ulaşmamız daha kolay oluyor. Nasıl mı? Bazen hayatın getirdiği zorluklar, bazen çoluk çocukla gidilemeyen kurslar ayağımıza kadar geliyor. Özellikle pandemi ile dahil olan uzaktan eğitim İSMEK Enstitü İstanbul ile 87 farklı programda bizlere uzaktan kurs imkanı veriyor.

Peki bu kurslara nasıl başvuru yapılır, kurslara giriş yapabilmek için ne yapmalıyız?

Yapmamız gereken ilk işlem yukarıda yer alan kursa başvuru aşamalarından yüz yüze eğitim sekmesini kaldırarak sadece uzaktan eğitim kurslarının sekmesini açık hale getirmek. Başvuru yapabileceğimiz uzaktan eğitim programlarına https://enstitu.ibb.istanbul/portal/uzaktanegitim.aspx bu linkten ulaşabilirsiniz.

İsmek uzaktan eğitim giriş ekranı için ise https://uzaktanegitim.ibb.istanbul/lms/login/index.php bu linki tıklamanız yeterli olacaktır. T.C kimlik numaranız ve doğum tarihinizi yıl olarak girdiğinizde artık kurslarına katılım sağlayabiliyorsunuz.

Uzaktan eğitim giriş hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıda yer alan butonu tıklayın.

Sık Sorulan Sorular

İSMEK kursları hakkında cevabı en çok merak edilen sorulara değinecek olursak;

Sertifika verilir mi?

İsmek kurslarına katılıp devamsızlık yapmayan ve başarı gösteren katılımcılara; Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü “MEB Sertifikası” ile Enstitü İstanbul İSMEK tarafından belirlenen ders saatini dolduran ve başarılı olan kursiyerler ise “Katılım Belgesi – Sertifika” verilmektedir. Devamsızlık ve disiplinsizlik sebebiyle kaydı silinen kursiyer belge alma hakkını kaybeder.

Yaş sınırı var mı?

Üst yaş sınırı bulunmayan ancak 16 yaşını dolduran herkesin başvuru yapabilir. 18 yaş altı için ayrıca veli muvafakatnamesi gerekmektedir.

Duyurular

  • PCR testi zorunluluğu veya aşı kartı artık zorunluluklar arasında. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre etkinlik, kültür sanat ve spor salonu gibi alanların girişlerinde aşı veya PCR test zorunluluğu getirilmiştir. Eğitimin devamlılığı ve aksamaması için Enstitü İstanbul İSMEK’te eğitim almak isteyen kişilerin de aşı veya PCR zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Kişisel gelişim alanında bir kurs daha açıldı. İstanbul’un tarihi; Şehir ve Mekan Kültürü kursu sizleri bekleyen kurslar arasında. Başvuruların devam ettiği bu kursta eğitimler 13 aralıkta başlıyor.

REFERANSLAR

1.Enstitü İstanbul İSMEK. (t.y.). Ensititü İstanbul İSMEK. Erişim adresi:https://enstitu.ibb.istanbul/portal/IBB-enstitu-istanbul.aspx

2.Eser, A. (2010). Belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolü: İsmek örneği (Doctoral dissertation, Marmara Universitesi (Turkey)).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir