El Sanatları Teknolojileri Kursları

El sanatları kursları kültürümüzün yansıması, kimliklerini yansıtırken aynı zamanda ortaya koydukları geleneksel el sanatları bulunmaktadır. Geleneksel el sanatlarını ise nesilden nesile aktaran ustalar, kursiyerler ile bu döngü yüzyıllardır devam etmektedir.

Geleneğimizi yansıttığımız kurslarda eğitim almak, birbirinden güzel motifleri öğrenmek, üretmek ve mutlu olmak bu kurslarla mümkün olmakta. (1)

el sanatları

BUSMEK El Sanatları Teknolojileri kurslarında yer alan kurslara yer vereceğimiz bu yazıda birçok branşta eğitim verilmektedir. Başlıklar halinde değerlendirecek olursak;

Turistik ve Hediyelik Eşya Yapımı

128saat süren bu eğitimle Turistik ve Hediyelik Eşya Yapımı kursunda turistik ve hediyelik eşya yapmayı öğrenirken, hediyelik eşya ambalajı yapmayı da öğreneceksiniz.

Tığ Örücülüğü

344 saat süren bu kurs ile tığ ile harikalar yaratacaksınız. Tığ örücülüğünde temel teknikleri, birleştirme, desen oluşturma ve sonucunda şapkalar, çantalar, para kesesi yapabileceksiniz.

Tığ Örgü Şapka 184 saat

Tığ Örgü Çanta Yapımı 141 saat

Teraryum Yapma

Kapalı bir cam kap içinde hayal bahçenizi oluşturmak istemez misiniz? Aksesuar, hediyelik eşya yapabilirsiniz. Bu kurs ile teraryumun temel tekniklerini ve farklı aksesuarları kullanarak süsleme yapabileceksiniz.

Takı Yapım Teknikleri

240 saatlik bu branşta tarihsel ve kültürel takıları, renk ve takı tasarımını, örme ve düğümlü takıları öğrenebileceksiniz.

Mandala Takı Yapma

Mandala ile rahatlamak, rahatlarken ortaya çıkan eseri görmek bizi mutlu eder. 88 saatlik kurs ile mandala takı yapabilir, renk ve tasarımıyla birbirinden güzel takılar yapabileceksiniz.

Makrome Sarkaç Yapma

176 saatlik bir kurs olan ve son zamanlarda epey popüler hale gelmeye başlayan makrome örgü teknikleriyle sarkaç örebilir, evinizin baş köşesinde yer alacak tasarımlar yapabilirsiniz.

Makrome Örgü Yapma

392 saatlik kurs ile makrome nazarlık, çanta, gazetelik, abajur, sarkaç el sanatları ürünlerinin bakımı ve korunması gibi hususları da öğrenebileceksiniz.

 • Makrome Nazarlık Yapma (136)
 • Makrome Çanta Yapma (176)
 • Makrome Abajur Yapma(176)

Yatak Odası Tekstili Hazırlama

398 saatlik eğitim ile yatak odasında kullanılan tüm ürünler ile ilgili fikir sahibi olabileceği, kumaşları tanıyabileceği, mesleki hesaplamaları yapabileceği eğitimlerin verildiği programdır. Nevresim takımları, pikeler, yatak odası örtüleri, ev tekstili ürünleri yapabilmeyi öğreneceksiniz.

Kumaş Boyama

176 saatlik eğitimle kumaşa hareket katabilirsiniz. Kumaşlara fırça yardımıyla yapacağınız resimler, desenler çizerek bilgi ve becerinin kazandırıldığı bir programdır.

Elde Antep İşi

138 saatlik eğitimle geleneksel Türk işleme sanatlarının her daim yaşatıldığı bir program olan elde Antep işi kursu ile tekniklerini öğrenerek uygulayabilme ve becerisini kazandırmaya yöneliktir.

Takı ve Aksesuar Yapımı

Takıyı sevmeyenimiz yoktur. Birbirinden güzel takıları yapmak ise alacağınız kurs ile mümkün olmaktadır. 280 saatlik eğitimle takının gelişimi, tarihsel ve kültürel süreçte takılar, takı tasarımı gibi birçok eğitimi alabileceksiniz.

Örme ve Düğümlü Takı Yapımı 136 saat

Amigurumi

Şiş ve Tığ Örücülüğü ile Oyuncak Bebek Yapımı kursu ile oyuncak bebek, hayvanlar yaparak aile ekonominize katkıda bulunabilirsiniz. Bu kursun süresi 320 saattir.

Kokulu Taş ve Sabun Yapımı

280 saatlik süren kurs ile model tasarlama, kokulu taş karışımını hazırlama, sabun süsleme teknikleri, sabun hamuru hazırlama gibi konu başlıkları bulunmaktadır.

Deri Aksesuar Yapımı

El sanatları alanında 280 saatlik eğitim süreciyle deri takı ve aksesuar yapma, deri halı yapma, deri çiçek yapma gibi konu başlıklarını kurs programında öğrenebilirsiniz.

Tilda Bebek 56 saat

Şiş Örücülüğü Şiş ile yapacağınız hırka, eldiven, şal örmek için bilmeniz gereken teknikleri bu kurslarda öğrenebilirsiniz.

 • Şal Örme160 saat
 • Hırka Örme 240 saat
 • Eldiven örme 96 saat
 • Bebek hırkası örme 272 saat
 • Şapka örme 160 saat
 • Çanta örme 192 saat

Çiçek Yapımı Çiçek yapımı kursu ile dekoratif çiçek yapmayı öğreneceğiniz kurslar bulunmaktadır.

 • Çuval Çiçek Yapımı 88 Saat
 • Boncuk Çiçek Yapımı 130 Saat
 • Kağıt Çiçek Yapımı 100 saat
 • Deri Çiçek Yapımı 104 saat
 • Çorap Çiçek 120 saat
 • Fantezi Yaka Çiçeği Yapma 152 saat

İpek Kozası El Ürünleri

Bursa’nın ipek böceği ile özdeşleşen ipek kozası ile ürünler yapmayı öğrenebilecekler. Bu kursun süresi 128 saattir.

Kanaviçe Yapımı 143 saatlik kurs ile Geleneksel Türk İşleme Sanatlarında işlemeye hazırlık, desen panosu, desen tasarımı gibi birçok eğitim alabileceksiniz.

 • Elde Beyaz İş 224 Saat
 • Elde Aplike Yapımı 125 Saat
 • Elde Türk İşlemeleri 360 Saat
 • Elde Maraş İşi 156 saat
 • Dantel Anglez Yapımı 146 saat
 • Elde Kurdele İşi 165 saat

Keçe Aksesuarları Yapımı 172 saat

Dolgu Oyuncak Bebek Yapımı 81 saat

Hesap İşi 232 saat

Hurç Dikimi 61 saat

Hazır Gereçlerle Yapılan Nakışlar 143 saat

Dekoratif Ev Aksesuarları Hazırlama 226 saat

Bebek Odası Hazırlama 256 saat

Özel Gün ve Nikah Şekeri Hazırlama 160 saat

Kumaş Abajur Yapma 208 saat

Kağıt Rölyef Yapımı 245 saat

Gümüş Kazaz Örücülüğü 183 saat

Salon Takımları Dikimi 296 saat

Pul Boncuk Dikişleri 119 saat

Pike Dikimi 117 saat

Nevresim Takımları dikimi 123 saat

Mutfak Takımları Hazırlama 285 saat

Kösele Kemer Yapımı 139 saat

Deri Tablo Yapımı 280 saat

Dekoratif Örtü Dikimi 144 saat

Basit Nakış İğne Teknikleri 176 saat

Banyo Takımları Dikimi 217 saat

Elde Suzeni 200 Saat

Yatak Örtüleri Dikimi 141 saat

Kösele Çanta Yapımı 139 saat

Çeyiz Ürünleri Hazırlama 312 saat

Tel Kırma Yapımı143 Saat

Dekoratif Ahşap Süsleme 200 saat

Kırkyama 307 saat

Geleneksel El Nakışı 361 saat

İğne Oyası 128 saat

Yukarıda listelenen kursların Busmek’te eğitimini alabilirsiniz. El sanatları teknolojileri geleneksel Türk işlemelerini öğrenebileceğiniz kurslardandır. BUSMEK kurslarına başvuru hakkında detaylı bilgi almak için aşağıda yer alan linke tıklayabilirsiniz.

https://www.kursbilgisi.com/busmek/

REFERANSLAR

1.Arioğlu, I. E., & Aydoğdu Atasoy, Ö. (2015). SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS KAPSAMINDA GELENEKSEL EL SANATLARI VE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI. Electronic Turkish Studies, 10(16).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir