Modelistlik Kursları

Mağaza yada pazardan alıp, giydiğiniz kıyafetler aslında o kadar çok aşamadan geçiyor ki hatta bazen 50-100 kişinin emeği bulunmaktadır. İlk başta Stilist ve Modelist tarafından projelendirilen ürünler devamında kesim, dikim, ütü, paket, ilik, düğme vs şeklinde tekstil firmalarının bir çok bantından geçmektedir. Ülkemizde oldukça gelişmiş bir sektör haline gelen Tekstil alanında çalışmak isteyenlerin yapabileceği işlerden biride Modelist ve Modelist yardımcılığı olup, modaya gönül verenler bu işi ücretsiz kurslardan yararlanarak öğrenebilir ve iş hayatına atılabilir. Sayfada size en yakın modelist kurslarını tanıyacaksınız.

Modelistlik kursu

Modelist Nedir, Görevi Nedir?
Gelişmiş konfeksiyon firmaları ürünü baştan sona yapmaktadır. Bunların içinde modelin tasarımı olup, bunun için genelde bir yada birden fazla Stilist çalıştırılır. Hayalinde yer alan modeli önce kağıda çizim şeklinde hazırlayan Stilist hazırladığı modelin onay alması halinde onu kıyafet haline getirmek için modelist ile birlikte insan ölçülerine uygun olarak kalıp çıkarılması ve bu kalıp ile kumaş kesimi yapılmaktadır. Evet değerli arkadaşlar Modelist’in asli görevi Stilist’in hazırladığı modeli insanların bedenlerine göre ölçümlendirerek, kalıp çıkarmaktır. Eskiden elle yapılan kalıp çıkarma şimdiler bilgisayar teknolojisi ile birlikte bilgisayarda yapılmaktadır. Bunun için Gerber, ASSYST ve Sltylecad gibi bilgisayar programları olup, aşağıda yer alan modelist kurslarında ağırlık olarak bu programların kullanımını öğreneceksiniz.

İsmek Modelistlik Kursu (İstanbul)
Eğitim kurumlarını tanımaya her zaman olduğu gibi yine İstanbul’da başlıyoruz. Mega kentte yaşayanlar için İsmek ücretsiz modelistlik eğitimleri vermektedir. Giyim Üretim Teknolojileri alanında yer alan eğitimlerden biri olup, 128 saat sürecek eğitim sürecidir. Eğitimlerde modelistlik programı olarak Gerber kullanılmakta olup, İstanbul genelinde yaklaşık 10 farklı noktada eğitim vermektedir. Aşağıda yer alan linkte İsmek Modelistlik Kursları hakkında geniş kapsamlı bilgileri bulabilirsiniz. https://www.kursbilgisi.com/ismek-modelistlik-kursu/

Atasem Modelist Yardımcılığı Kursu (Antalya)
Antalya Büyükşehir Belediyesi kendini geliştirmek isteyenler için hazırladığı sanat ve meslek kursları ile insanları geleceğin meslekleri ile buluşturuyor. Asmek kurslarında verilen eğitimlerden biride Kadın Giyim Modelist Yardımcılığı olup, 560 saat sürecek eğitim sürecinden oluşmaktadır. Her yıl belirli tarihlerde kayıt olma imkanı bulacağınız Asmek Modelist Yardımcılığı kursu ile sizde Antalya’da tekstilci olabilirsiniz.

Busmek Bilgisayarlı Modelistlik Kursu (Bursa)
Tekstil ve dokuma sanayinin merkezi olan Bursa’da tekstil eğitimleri özellikle en önemli konulardan olup, Bursa Büyükşehir Belediyesi Meslek Kursları Busmek modelist ve stilist yetiştirmektedir. Busmek modelistlik kursları ücretsiz olup, 128 saat sürmektedir. Bu süreçte kursiyerlere Gerber ve ASSYST programlarının kullanımı ve pastala hazırlık çıkarma gibi geniş uygulamalı eğitimler vermektedir. Eğitimler Eylül ayı ilk haftası başlamakta olup, yıl boyu başvuru yapma imkanınız bulunmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası

Türkiye’nin en gelişmiş üçüncü kenti İzmir’de yaşayanlar içinde tekstil ve moda sektörü önemli olup, bu alanda ücretsiz eğitim veren kurumlarda eski adıyla İzmeb dikkat çekmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan imkanlar arasında giyim teknolojisi alanında birçok eğitim bulunmaktadır.

Halk Eğitim Merkezi Modelistlik Kursları (Türkiye Geneli)
Yukarıda belediyelerin sağladığı sanat ve meslek kurslarına ek olarak Türkiye genelinde her ilçede mutlaka bir şubesini bulabileceğiniz Halk Eğitim Merkezleri daha geniş kapsamlı eğitimlere imza atmakta olup, modelistlik için 6 farklı branşta eğitim vermektedir. Çocuk giyim modelisti, kadın giyim modelisti, erkek giyim modelisti, deri giyim modelisti, iç giyim modelisti ve kadın giyim modelist yardımcılığı branşlarından birini seçerek hemen eğitim almaya başlayabilirsiniz. Bunun için size en yakın Halk Eğitim Merkezine bizzat gelmektir.

Bu eğitime gönül verenler için birde kaynak belirtmek istiyorum. İsmek tarafından PDF olarak hazırlanan 240 sayfa modelist kitabı mutlaka görmelisiniz. Gerekli tüm bilgileri bu E-kitapta bulacaksınız. http://tbmyotekstil.klu.edu.tr/dosyalar/birimler/tbmyotekstil/dosyalar/dosya_ve_belgeler/modelistlik%281%29.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir