Kosgeb İş Başvurusu

Ülkemizin zorlu günlerinde istihdama kapı aralayan sektörlerin olması bizleri daha da mutlu ediyor. Kosgeb genç istihdamına katkı sağlayacak destek paketinin açıklanmasıyla birlikte başvuruları almaya başladı.

kosgeb-is-basvuru

Mikro ve Küçük İşletmeler İçin Hızlı Destek Programına Başvurular 31 Ocak’a Kadar Devam Edecek.

Kosgeb genç ve kadın istihdamına destek projesi kapsamında 75 bin kişi için iş fırsatları sunuyor. Başvurular e-devlet üzerinden 31 Ocak 2022’ye kadar yapılabiliyor.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Üniversite, meslek yüksekokulu veya meslek lisesi mezunu olanlardan son 3 yılda 6 aydan fazla sürede sigortalı olmaması şartıyla desteklenen işletmelere başvuru yapılması halinde yararlanılabilecektir.

Daha Önce Destek Alan Firmalar Başvuru Yapabiliyor.

Herhangi bir sebeple şehir değiştirme, başka işe girme, askere gitme, sağlık problemi gibi farklı nedenlerle işten ayrılması durumunda program şartlarını taşıyan başka biriyle desteğe edebiliyor.

Perakende ve Hizmet Sektörü Yararlanabilecek.

Daha önceleri imalat sektörü ve start-up’lara yönelik olan istihdama destek programlarına perakende ve hizmet sektörü de eklendi. Turizm acentesi, lokanta ya da bakkal ekstradan istihdam sağlayabilecek sektörlerdense bu programdan yararlanabiliyor.

Faizsiz Kosgeb desteğinden yararlanabilmek için pandemiden önce faal olmak ve istihdamı koruma şartı aranıyor. Bu şartları sağlayanlara ise;

  • Pandemiden etkilenen imalat, bilimsel, Ar-Ge ve bilgisayar programlama sektöründeki mikro ve küçük işletmelerden; mikro işletmelere 30 bin, küçük işletmelere 75 bin TL verilmekte,
  • 2017’den sonra kurulmuş ve sektöre taptaze kan olan yenilikçi firmalara ilave 25 bin TL verilecek.

Destek Programı

Mikro ve küçük işletmelere hızlı destek programının yeni aşaması; genç, yeni mezun ve kadın istihdamını sağlayarak işsizliğe çare oluyor.

Program kapsamında yer alan işletmeler, belirlenen sektörlerde, 1981 ve sonrası doğumlu, hiç çalışmayan ya da son 3 yılda 6 aydan fazla çalışmamış yeni personeli istihdam sağlamayı amaçlıyor.

Destek programından yararlanmak için en önemli şartlardan biri de; kritere uygun alınan bir personelin 12 ay boyunca istihdam edilmelerini sağlamak ve son 12 aydaki ortalama istihdamını koruması gerekmektedir.

2 yıl geri ödemesiz, sonraki 2 yıl için ise taksitler halinde anaparanın geri ödenecek. Komisyon veya evrak ücreti alınmayacak olması ise bir başka güzelliği.

Destek Ne Kadar Yapılacak?

İstihdam edilen her bir personel için 100 bin lira geri ödemeli destek verilecek olup; mikro işletmeler 2, küçük işletmeler ise 5 personele kadar bu destekten yararlanabilirsiniz.

İşletme sahibinin ya da alınan personelin kadın olması ise destek üst limitini 110 bin liraya kadar çıkartabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.