Japonca Kursu

Japonca 128 milyonun üzerindeki insanın konuştuğu bir dil olup, 3 farklı alfabesi bulunmaktadır. Japonca alfabeler; Hiragana, Katakana ve Kanjidir.

Japonca nasıl öğrenebilirim, ücretsiz Japonca kursu nerelerde verilir? Bu soruların cevapları ise yazımızın devamında yer alıyor.

Japonca kursu

İSMEK Japonca Kursu

Enstitü İstanbul İsmek kursları her alanda birçok eğitim vermektedir. Bunlardan biri de Japonca kursudur. 9 branşta eğitim verilen ücretsiz İsmek Japonca kursunda temel seviyeden ileri seviye kadar eğitimler vardır.

Japonca A1 136 saat süreyle verilmektedir. Bu eğitimle Japoncada günlük ifadeleri dinleme, anlama, okuma, yazma bilgi ve becerisi kazandırılır. Bu dilin öğrenimi için temel seviyede bir eğitim olan Japonca A1’de başarılı olanlara MEB onaylı sertifika verilmektedir.

Japonca A1 Seviyesi Başlangıç Atölyesi; bu kurs ile Japoncada kendilerini geliştirmek isteyenlere bir nevi temelin atılması amaçlanmaktadır. Kelime, okuma yazma, konuşma, iletişim kurma gibi eğitimler verilen bu program 48 saat sürmektedir. Kurs sonunda başarılı olanlara Katılım Belgesi verilmektedir.

Japonca A2 120 saat süreyle verilmektedir. Kurs sonunda başarılı olanlara sertifika verilmektedir. Bu programla gündelik konuşma dilinde temel ihtiyaçlarını gidermeye yönelik konuşma, yazma, okuma, dinleme gibi bilgi ve beceri kazandırılır.

Japonca A1 ve A2 Seviyesi Konuşma Kulübü bu eğitimle almış olduğunuz A1 ve A2 seviyesi eğitimi pekiştirme amaçlanmaktadır. 36 saat sürmektedir. Kurs sonunda katılımcılara belge verilmektedir.

Japonca B1 bu programla daha iyi anlama, öğrendikleri becerileri etkin bir şekilde kullanma becerisi kazanırlar. 120 saat süren bu kurs sonunda başarılı olanlara sertifika verilmektedir.

Japonca B1 Seviyesi Metin İnceleme Atölyesi Japonca dilinde metinleri inceleyeceğiniz bu program 72 saat sürmektedir. Kendinizi geliştirme imkanı bulacağınız bu eğitimde başarılı olanlara katılım belgesi verilmektedir.

Japonca B2 Japonca Yeterlilik Sınavı(JLPT)N5 seviyesini almış kişileri N4 seviyesine hazırlayan bir eğitim programı olup, 120 saat süreyle verilmektedir. Kurs sonunda başarılı olanlar sertifika almaktadır.

Japonca C1; Orta ve ileri seviyede verilen bu programla sözlü ve yazılı olarak Japonca dil becerilerinin kazandırıldığı programdır. 100 saat sürmektedir. Kurs sonunda sertifika verilmektedir.

Japonca Günlük Diyaloglar ve Konuşma İfadeleri Atölyesi 1.seviye;36 saat süren bu eğitimle hayatı idame ettirebilecek düzeyde eğitim alabilirsiniz. Kurs sonunda sertifika verilmektedir.

Halk Eğitim Merkezi

Halk eğitim merkezleri bildiğiniz gibi binlerce branşta eğitim vermektedir. Birçok dil eğitiminin verildiği kurslardan biri de Japoncadır. 3 seviyede eğitim verilen halk eğitim merkezi Japonca kursları A1, A2 ve B1 seviyesinde eğitimler verilmektedir.

Japonca A1; Okuryazar olan ve 10 yaşını dolduran herkes başvuru yapabilmektedir. 136 saat sürmektedir.

Japonca A2; A1 seviyesinde bir kursa katılan ve başarılı olduğunu belgeleyenlerle, yapılacak sınavla en az Japonca A1 seviyesinde bilgiye sahip olanlar katılabilir. 160 saat süreyle verilmektedir.

Japonca B1; A2 seviyesinde bir kursa katılan ve başarılı olduğunu belgeleyenlerle, yapılacak sınavla en az Japonca A2 seviyesinde bilgiye sahip olanlar katılabilir. 320 saat sürmektedir. Kurs sonunda başarılı olanlara Kurs Bitirme Belgesi verilmektedir.

KO-MEK Kocaeli

Kocaeli Ko-mek Japonca kursları A1 ve A2 seviyesinde verilmektedir. A1 seviyesindeki Japonca kursu 120 saat süreyle verilmektedir ve okuma yazma bilen veya ilkokul mezunu olan herkes başvuru yapabilir.

A2 seviyesindeki Japonca kursu ise 160 saat sürmektedir. A1 seviyesindeki eğitimi başarı ile tamamlayanlarla, A1 seviyesinde yapılacak yeterlilik sınavlarda başarılı olanlar katılabilir.

Konya Komek

Konya Komek Japonca kursu ilk defa 2010 yılında dahil olan Japonca dil eğitimi yoğun ilgi gören branşlardandır. Sizlerde eğitim almak istiyorsanız Japonca kurslarına başvuru yapabilirsiniz.

Yukarıda yer veremediğimiz birçok belediyenin sanat ve meslek edindirme kurslarında da dil eğitimi verilmektedir. Ücretsiz kursların yanı sıra ücretli kurslarda bulunmaktadır. Türk Japon Vakfı’nın düzenlemiş olduğu Japonca kursu, yine ücretli eğitim veren kurslar bulunmaktadır.

Japonca Hakkında Merak Edilenler

Japonca öğrenmek zor mu? Türkçe ile benzerlik taşıyan bir dil olan Japonca bizler için öğrenilmesi en kolay dillerden biridir. Tabii ki çabaya bağlı olarak değişen dil öğrenme süreci farklılık gösterse de ortalama bir yıl gibi sürede Japoncayı öğrenebilirsiniz.

Japonlar genelde hangi alfabeyi kullanır? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Japoncada 3 alfabe bulunmaktadır. Hiragana, Katakana ve Kanji. Anlama dayalı olan Kanjide her bir karakter bir anlamı ifade ederken, diğer iki alfabe de her bir karakter bir sesi ifade eder.

Japonca bilmek ne işe yarar? Dil öğrenmek sadece iletişim açısından değil o dilin hakim olduğu coğrafyanın kültürünü daha iyi anlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda Japonca bilme şartı bulunan iş olanaklarını değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir