Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK)

Destekleme ve Yetiştirme Kursları hayallerinize giden yolda sizlere hep destek olacak. Ortaokul, lise ve mezun öğrencilere yıl boyunca eğitim imkanı sunulmaktadır. Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına başvurular 26 Ağustos’ta başlıyor. DYK kurslarına kimler başvurabilir, nasıl başvuru yapılır? Detayları bulabilirsiniz.

dyk kurslari

Destekleme ve Yetiştirme Kursları Ne Zaman?

Destekleme ve Yetiştirme Kursları 2023-2024 eğitim öğretim yılı başvuruları 26 Ağustos-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında alınacak. DYK kurs takvimi ise şöyle;

  • Kurs Merkezi Başvurularının alınması ve onaylanması: 15-19 Ağustos
  • Öğretmen başvurularının alınması: 21-25 Ağustos,
  • Öğrenci başvurularının alınması: 26 Ağustos-31Ağustos
  • Kursların başlangıcı ve bitişi: 4 Eylül 2023- 7 Haziran 2024 tarihleri arasında eğitimler verilecek.

Başvuru linki ise; https://e-kurs.meb.gov.tr/

DYK Kursu Nedir, Kimler Başvuru Yapabilir?

Destekleme ve Yetiştirme Kursu; Milli Eğitim Bakanlığınca devlet okullarında öğrenim gören öğrenciler için verilen eğitimleri tanımlamaktadır. (1)

DYK kursuna ortaokul, lise ve mezun öğrenciler yapabilmektedir. 8. sınıf, 11. ve 12. sınıf öğrenim gören öğrenciler, örgün ve açık öğretim kurumlarından mezun olanlar başvuru yapabilir. e kurs dyk ücretsiz olup yaz ve eğitim öğretim yılı boyunca devam etmektedir.

DYK Başvuru Nasıl Yapılır?

DYK e-kurs başvurusunu, açık öğretim öğrenci girişi, e-okul öğrenci girişi ve mezun öğrenci girişi ekranlarından yapabilirsiniz.

Açık öğretim öğrencileri de e-devlet şifreleri ile e-kurs modülüne giriş yapabilir. Bir diğer yöntemse açık öğretim kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapmaktır.

Örgün ya da özel öğretim kurumlarındaki öğrenciler e-kurs üzerinden e-okul bilgileri ve e-devlet girişi ile kurs başvurusu yapabilir.

dyk ogrenci giris

Başvurular e-kurs üzerinden yapılacak. DYK e-kurs başvuruları için; https://e-kurs.meb.gov.tr/Login.aspx

DYK Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

Yukarıda yer alan ekranlardan sizler için hangisi uygunsa e-kursa giriş yapabilirsiniz. Bu aşamayı geçtiysek; sırada ders seçimi var. Bu kısımda ise okuduğunuz sınıfa göre dersler değişkenlik göstermektedir. Kurs başvuru ekranından istediğiniz dersi seçebilir ya da çıkarabilirsiniz. Ders ve öğretmen seçimi yapabileceğiniz kurs başvuru işlemleri ekranında seçimleriniz bittiğinde kaydetmeyi unutmayın.

DYK Hangi Dersler Var?

Ortaokul öğrencileri için; Fen Bilimleri, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile 8.sınıflara T.C İnkılap Tarihi verilmektedir.

Lise ve mezunlara ise 14 farklı ders seçeneği bulunmaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil, Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji, Mantık yer almaktadır.

Lise 12. sınıf öğrencileri ve mezunlara yönelik olarak T.C. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük dersi de seçenekler arasında bulunmaktadır.

DYK Öğretmen Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-kurs üzerinden ücretli öğretmen başvurusu yapabilirsiniz. DYK kurslarında görev almak isteyen öğretmenleri komisyon belirleyecek, idareciler derslere girmeyecek. Kurslarda görev almak isteyen özel okul öğretmenleri de e-kurs modülü üzerinden başvuruda bulunabilir.

Kurslarda görev almak isteyen öğretmenlerin görevlendirilmesi il/ilçe merkez komisyonlarında değerlendirilerek belirlenir.

Sık Sorulan Sorular

DYK Kursu Haftada Kaç Gün Verilir?

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına ilköğretim kurumlarında hafta içi ders saatleri dışında, ortaöğretim kurumlarında ise, yaz dönemi dışında cumartesi ve pazar günleri eğitimler verilmektedir. İhtiyaç duyulması halinde bu süreler hafta içi ders saatleri dışında saat 22:00’a kadar ve yarıyılda da devam edebilir. Kursların ders saati süresi 40 dakikadır.

Sınıflar Kaç Kişiden Oluşmaktadır?

Destekleme ve yetiştirme kurslarında en az 16. en fazla 24 öğrenci olması gerekmektedir. 24 öğrenciden fazla olması durumunda ise ikinci bir grup oluşturularak devam edilir.

Eğitim bölgesinde, bulunduğu yerde birden fazla kurs merkezinin olmaması veya öğrencilerin taşıma imkanının olmaması gibi durumlarda sınıf mevcudunun 16’ya ulaşmaması durumunda il/ilçe merkez komisyonunun onayı ile 5 öğrenciden az olmamak kaydıyla sınıf oluşturulabilir.

Ayrıca örgün eğitim öğrencileri ile mezun öğrenciler için de ayrı gruplar oluşturulması esastır.

Devamsızlık Yapılabilir mi?

DYK kurslarından yararlanıyorsanız kurslara devam zorunluluğu bulunmaktadır. Eğitimin bir parçası olan Destekleme ve Yetiştirme kurslarına toplam ders saatinin özürsüz olarak 1/5’i kadar devamsızlık yapan öğrencilerin devamsızlık sınırını aştığı dersten kaydı silinmektedir.

DYK Kursları Ücretli mi?

DYK kursları ücretsiz olarak verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ve ücretsiz olarak eğitim imkanı sunan Destekleme ve Yetiştirme Kurslarından herhangi bir ücret talep edilmez.

E-Kurs Nedir, Ne İşe Yarar?

Dershane ya da özel ders alamayan öğrenciler için hizmet imkanı sunan e-kurs ile başvuru olanağı bulunmaktadır. Bu platformda yukarıda yer alan bilgilerle giriş yaparak ders seçimi yapabilir, yıl boyunca eğitimlerden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Yaz DYK Kurslarında Hangi Dersler Var?

8. sınıf öğrencilerine Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Yabancı Dil derslerinde kurslar açılacak.

12. sınıf ve mezun öğrenciler için ise; Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, T.C inkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji ve Mantık derslerinden kurslar açılacak.

DYK Yaz Kursları Ne Zaman Başlıyor?

Destekleme ve Yetiştirme Kursları yıl boyunca devam etmektedir. Yaz kurslarının sona ermesinin ardından başvuruların alındığı yıllık kurslar bulunmaktadır.

DYK kılavuzuna ulaşmak için https://e-kurs.meb.gov.tr/Dosya/2023_klavuz.pdf tıklayın.

Halk eğitim merkezi kurs başvuruları hakkında bilgi almak için https://www.kursbilgisi.com/halk-egitim-merkezi-kayitlari-nasil-yapilir/

1.Abdulkadir, T. U. N. A., BİBER, A. Ç., Polat, A. C., ALTINOK, F., & Küçükoğlu, U. (2017). Ortaokullarda uygulanan destekleme ve yetiştirme kurslarına dair öğrenci görüşleri. Bayburt Eğitim Fakültesi Dergisi, 12(23), 103-119.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir