BİLSEM Yaz Okulu Başvuruları 25 Haziran’da Başlıyor.

Bilsem’de artık yaz kurslarıyla 2. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrenciler yararlanabilecek. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Bilsem Yaz Okulları ile ilgili açıklamasının ardından merakla beklenen başvuru tarihleri de belli oldu. Bilsem Yaz Okulu takvimi şöyle;

  • Öğretmen başvuruları 13-17 Haziran’da,
  • Öğrenci başvuruları 25 Haziran ve 2 Temmuz tarihleri arasında alınacak.
  • Kurslar ise 18 Temmuz ve 14 Ağustos tarihleri arasında toplamda 4 hafta sürecek.
  • Günde 2 saat ve haftada 8 saat olarak planlanan kurslara Bilsem bünyesindeki derslerden oluşan kurslara en fazla 2 ders grubu ya da atölyeden başvurabilirsiniz.
bilsem

Bilsem Nedir?

Her yetenek keşfedilmeyi bekler. Çocuklarımızın keşfedilmeyi bekleyen yetenekleriyle ilgili eğitim almalarını sağlamak amacıyla sınıf öğretmenleri tarafından Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim almaya aday gösterildiği ve yeterliliği test edilen aşamalı sınavlara denir. Türkiye’de özel yetenekli çocukların ihtiyaç duyduğu eğitimin verildiği kurumlar ise Bilim ve Sanat Merkezleridir. (1)

BİLSEM( Bilim ve Sanat Merkezleri) örgün eğitim kurumlarına devam eden, destekleyici eğitimlerle genel yetenek, resim, müzik gibi alanlarda öğrencilerin yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini verimli bir şekilde kullanmalarını sağlamak amacıyla örgün eğitim saatleri dışında Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitim verilen öğrencilerdir.

2021-2022 BİLSEM Başvuruları Ne Zaman?

Bilsem’e başvurular 10 ocak 2022 tarihi itibariyle başladı. Öğrencilerin yetenek aday gösterilme işlemleri 10 Ocak-21 Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Değerlendirme tarihleri ise 19 Şubat – 8 Mayıs 2022 yetenek alanlarına göre değerlendirilmeye alınacak. Kayıt hakkı kazanan öğrenciler ise 19 Ağustos’ta belli olacak.

BİLSEM Sınavı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Yetenekli çocuklar için keşfedilmek, içinde bulundukları dünyalarından bambaşka bir dünyaya kapı aralayacak olan Bilsem’e bireysel olarak başvuru yapılamamakla birlikte; aday gösterilme süreci okul yönlendirme komisyonları tarafından yapılmaktadır.

Her okulda ve her sınıf düzeyinden her bir yetenek alanı için öğrenci sayısının en fazla %20’si aday gösterilir. Ayrıca öğrenci en fazla iki yetenek alanından aday gösterilebilecektir.

Değerlendirme Süreci Nasıl Yapılır?

Genel zihinsel yetenek, resim, müzik alanlarında ön değerlendirmeleri uygulamaları hafta içi ve hafta sonu oturum şeklinde yapılırken, resim ve müzik yetenek alanları ön değerlendirmeleri ise sınıf öğretmenleri tarafından yapılmaktadır.

Ön değerlendirme sürecinde yer alan öğrencilerin “uygulama giriş belgeleri” 2 şubat 2022 tarihinde e-okul yönetim bilgi sistemi/ilkokul ortaokul kurum işlemleri/sınav işlemleri modülünde yayımlanacak. Fotoğraflı giriş belgeleri ise okul müdürlükleri tarafından onaylanıp, imza ile velilere verilecek.

Bireysel Değerlendirme ise;

Ön değerlendirmenin tamamlanmasıyla yetenek alanlarına göre bakanlık tarafından belirlenen puanı geçen öğrenciler için yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirme sürecini kapsayan dönemdir.

Bireysel değerlendirme uygulamalarında başarılı olan öğrenciler ise bilim ve sanat merkezlerine kayıt hakkı elde edebilecek.

2021-2022 BİLSEM Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzuna ulaşmak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

http://orgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2021_12/30144032_2021-2022_YILI_BILIM_VE_SANAT_MERKEZLERI_OGRENCI_TANILAMA_VE_YERLESTIRME_KILAVUZU.pdf

BİLSEM Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Takvimi

bilsem takvim

REFERANSLAR

1.GÜNEŞ, A. (2018). Türkiye’de Bilim Sanat Merkezleri. Avrasya Sosyal ve Ekonomi Araştırmaları Dergisi, 5(6), 185-193.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.