Bilgisayar Kursu

Günümüz teknoloji çağı ve çağımızın gerektirdiği bilgisayar kullanımı o kadar çok yaygınlaştı ki. Neredeyse tüm işlerimizi bilgisayarla hallediyoruz. Haliyle iş verenlerde bilgisayar kullanımını önemsiyor ve işe alımlarda bilgisayar işletmenliği sertifikasını da dikkate alıyor. Sizi bir adım öne çıkaracak bu sertifikayı nasıl alabilirsiniz? Ücretsiz bilgisayar kursları nerede bulabilirim diyorsanız, o halde okumaya devam edin.

bilgisayar-işletmenliği

Bilgisayar İşletmenliği Nedir?

Bilgisayarı, bilgisayarın donanımını tanıyarak; işletim sisteminin temel unsurlarını ve ofis programlarını bilen, bilgisayarın temel unsurlarını tanıyan meslek dalını tanımlar.

Bilgisayar işletmenliği sertifikası ise, sizin bilgisayar bildiğinizin kanıtı ve iş başvurularınızda temel bir evraktır. Yeterli KPSS puanı ve bilgisayar işletmenliği sertifikası ile bilgisayar işletmeni olarak atamanız da yapılabilir.

Bilgisayar İşletmenliği Kursları Ne Zaman Başlar?

Halk Eğitim Merkezleri yıl boyunca kayıtları alsa da, açılacak olan kurslarda yeterli sayıya ulaşılmadığı takdirde kursun açılması gecikebilir. Yani en 12 sayısına ulaşıldığı zaman açılan kurslar asgari sayıya ulaşıldığı dönemde açılır, bu ise kurslara başvuru ile alakalı gelişen bir durum olarak değerlendirilebilir.

Birçok belediyede ücretsiz olarak verilen kurs başvuruları eylül ayı itibariyle başladı. Sizler de başvuru yapmak için sitemizde yer alan beledi kursları yazılarından kursların başlangıç tarihi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezi Bilgisayar İşletmenliği Kursu

Ülkemizin her il ve ilçesinde yer alan halk eğitim merkezlerinde yüzlerce branşta eğitimi ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Halk eğitim bilgisayar kursu da bunlardan biri olup, size en yakın halk eğitim merkezine giderek ya da online başvuru ile bu kursa başvuru yapabilirsiniz. 163 saat süren ücretsiz bilgisayar kursuna en az ilkokul/ilköğretim mezunu olanlar ile 13 yaşını dolduranlar başvuru yapabilir. Kurs sonunda MEB onaylı sertifika verilmektedir.

Başvuru ise halk eğitim merkezlerinin internet sitelerinden, halk eğitim merkezlerinden ya da e-Yaygın üzerinden yapacağınız başvurularla bu kurslardan yararlanabilirsiniz.

İSMEK Bilgisayar Kursu

İstanbul’da eğitim imkanları değerlendirildiğinde ilk akla gelen kurumların başında İSMEK gelir. İsmek bilgisayar işletmenliği kursu ile ücretsiz yararlanabilirsiniz. İSMEK İstanbullulara sunduğu eğitim imkanlarıyla her zaman aranan yerlerden biri olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kursları, halk eğitim merkezinin modüler programı doğrultusunda eğitimlerini veren İSMEK’te birçok kurs merkezinde bilgisayar işletmenliği kursu verilmektedir. Kayıt olmak için https://kursiyer.ismek.istanbul/Login.aspx?url=%2fkurstercihleri.aspx%3fBrans%3dOTA%3d linke tıklamanız yeterli .

Ankara (etiSEM, BELTEK) Bilgisayar İşletmenliği Kursları
Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi arasında gerçekleştirilen protokol ile Ankara’da güzel bir eğitim fırsatı sunulmaktadır. Bilgisayar kullanımı da bu kurslardan birisidir. Ancak kayıt esnasında cüz’i bir miktarda ücret alınmaktadır. Başkentimizde yer alan diğer kurslar ise; Etimesgut Belediyesi Etisem, Yenimahalle Belediyesi Yenimek, Keçiören Belediyesi Keçmek gibi kurslardan yararlanabilirsiniz.

Konya (Komek) Bilgisayar Kursu

Konya Büyükşehir Belediyesi sanat ve meslek kursları KOMEK’te bilgisayar işletmenliği kursu ile Konyalılara ücretsiz kurs imkanı sunuyor. Konya’da kurs merkezlerinin neredeyse tüm ilçelerinde yer alan KOMEK kurslarıyla ücretsiz bilgisayar kursu eğitimi alabilirsiniz.

Kocaeli (Ko-mek, Gesmek, İzmek, Gölmek)
Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin halkına sunduğu hizmetlerin başında gelen KO-MEK aynı zamanda biraz önce ele aldığımız Konya Büyükşehir Belediyesinin sunduğu KOMEK’le isim benzerliği yaşamaktadır. Ko-mek’te de birçok kursun yanı sıra en çok talep gören kurslardan biri olan bilgisayar işletmenliği kursunu da bulabilirsiniz.

Bursa (Busmek- İnesmek-Osmek)
Bursa marmara bölgesinin en önemli illerinden biri olup aynı zamanda tarihi ve doğal güzellikleri de her zaman gözde şehirlerden biridir. Bu ilimizde ise BUSMEK Bursa Sanat ve Meslek Kurslarında bilgisayar işletmenliği kursundan yararlanabilirsiniz. Ayrıca Osmangazi Belediyesi Osmek, İnegöl Belediyesi İnesmek kurslarında da bilgisayar işletmenliği kurslarından yararlanabilirsiniz.

Gaziantep (Gasmek)
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan GASMEK, birçok kurs imkanı ile hizmet vermeye devam ediyor. Ücretsiz bilgisayar işletmenliği kursu da bunlardan birisidir. Başvuru için kurs fırsatlarını kaçırmayın.

Antalya(ATASEM)

Akdeniz bölgesinin turistik illerinden biri olan Antalya’da eğitim fırsatlarının merkezi ATASEM’dir. Burada birçok kurstan ücretsiz yararlanabileceğiniz gibi ücretsiz bilgisayar işletmenliği kursu sizleri bekliyor.

Bilgisayar İşletmeni Nerede Çalışır?

Bilgisayar işletmenliği sertifikası ile sadece özel sektörde değil aynı zamanda kamuda da işe girebilirsiniz. Bazı programlarda ön koşul olarak sunulan bilgisayar sertifikası(zabıt katipliği gibi), özel şirketlerde de sorulmaktadır. Sekreterlik, ofis işleri ve artık hatta birçok mesleğin bilgisayar ile yapıldığını varsayarsak bilgisayar bilgisi temel zorunluluk haline gelmiştir.

Bilgisayar Kursu Ne Öğretir?

Bilgisayar işletmenliği(operatörlüğü) kursunun amacı; gelişen teknoloji ile hayatımızın her alanına hakim olan bilgisayar ve bilgisayar teknolojisinin temel kavramlarını kullanarak, bilgisayar donanımlarını tanıyan, işletim sistemi bileşenleri ve ofis programlarını kullanabilen, internette araştırma yapabilen ve kullanımın artmasıyla birlikte bilgi güvenliği konusunda donanımlı kişiler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Genel olarak; ofis programları, işletim sistemi, ağ ve internet güvenliği, temel internet kavramları, bilgisayar güvenliği ve sunu hazırlama gibi alt başlıklarda değerlendirebilir.

Toplamda 163 saat süren eğitimlerin ardından 52 saat bilgisayara giriş dersi, 22 ders internet ve e-posta yönetimi,17 ders bilgi güvenliği, 22 ders kelime işlemci, 35 ders elektronik tablolama, 15 ders sunu hazırlama eğitimleri verilmektedir.

Kurs Sonunda Sertifika Verilir mi?

Bilgisayar işletmeni kursu modüler bir program olduğundan kurs sonunda MEB Milli Eğitim Bakanlığı onayla bilgisayar sertifikanız başarılı olmanız halinde verilir. Bilgisayar işletmenliği sertifikası ile hem kamuda hem özel sektörde işe girmeniz mümkün olacaktır.

Halk eğitim bilgisayar sertifikası ücretli mi?

Halk eğitim merkezinde alacağınız eğitimler ücretsiz olup, sertifikalar da ücretsiz olarak verilmektedir. Kayıtta, eğitim esnasında ya da sertifika alımından ücret talep edilmemektedir.

Bilgisayar Sertifikası kaç ayda alınır?

Bilgisayar işletmenliği sertifikası almak için en az 163 saatlik kursu başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Bu ise eğitimin günlük olarak kaç saat verileceğine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yani yaklaşık 1-1,5 ay gibi sürede sertifika alabilirsiniz.

MEB Onaylı Sertifikası Şart mı?

Bilgisayarla ilgili bölüm okuyanlar için zorunluluk olmasa da sertifika ile birçok işe girme imkanı bulunmaktadır. MEB onaylı bilgisayar sertifikasını ücretsiz olarak alabilir ve bu sertifikanızı iş başvurularında kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir