Bilgisayar İşletmenliği(Operatörlüğü)

Günümüz teknoloji çağı ve çağımızın gerektirdiği bilgisayar kullanımı o kadar çok yaygınlaştı ki. Neredeyse tüm işlerimizi bilgisayarla hallediyoruz. Haliyle iş verenlerde bilgisayar kullanımını önemsiyor ve işe alımlarda bilgisayar işletmenliği sertifikasını da dikkate alıyor. Sizi bir adım öne çıkaracak bu sertifikayı nasıl alabilirsiniz? Ücretsiz bilgisayar kursları nerede bulabilirim diyorsanız, o halde okumaya devam edin.

bilgisayar-işletmenliği

Bilgisayar İşletmenliği Nedir?

Bilgisayarı, bilgisayarın donanımını tanıyarak; işletim sisteminin temel unsurlarını ve ofis programlarını bilen, bilgisayarın temel unsurlarını tanıyan meslek dalını tanımlar. Bilgisayar işletmenliği sertifikası ise, sizin bilgisayar bildiğinizin kanıtı ve iş başvurularınızda temel bir evraktır. Yeterli KPSS puanı ve bilgisayar işletmenliği sertifikası ile bilgisayar işletmeni olarak atamanız da yapılabilir.

Bilgisayar İşletmenliği Kursları Ne Zaman Başlar?

Halk Eğitim Merkezleri yıl boyunca kayıtları alsa da, açılacak olan kurslarda yeterli sayıya ulaşılmadığı takdirde kursun açılması gecikebilir. Yani en 12 sayısına ulaşıldığı zaman açılan kurslar asgari sayıya ulaşıldığı dönemde açılır, bu ise kurslara başvuru ile alakalı gelişen bir durum olarak değerlendirilebilir.

Birçok belediyede ücretsiz olarak verilen kurs başvuruları eylül ayı itibariyle başladı. Sizler de başvuru yapmak için sitemizde yer alan beledi kursları yazılarından kursların başlangıç tarihi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bilgisayar İşletmenliği Kursu Kazanımları Nelerdir?

Bilgisayar işletmenliği(operatörlüğü) kursunun amacı; gelişen teknoloji ile hayatımızın her alanına hakim olan bilgisayar ve bilgisayar teknolojisinin temel kavramlarını kullanarak, bilgisayar donanımlarını tanıyan, işletim sistemi bileşenleri ve ofis programlarını kullanabilen, internette araştırma yapabilen ve kullanımın artmasıyla birlikte bilgi güvenliği konusunda donanımlı kişiler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Toplamda 163 saat süren eğitimlerin ardından 52 saat bilgisayara giriş dersi, 22 ders internet ve e-posta yönetimi,17 ders bilgi güvenliği, 22 ders kelime işlemci, 35 ders elektronik tablolama, 15 ders sunu hazırlama eğitimleri verilmektedir.

İstanbul(İSMEK)

İstanbul’da eğitim imkanları değerlendirildiğinde ilk akla gelen kurumların başında İSMEK gelir. İSMEK İstanbullulara sunduğu eğitim imkanlarıyla her zaman aranan yerlerden biri olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kursları, halk eğitim merkezinin modüler programı doğrultusunda eğitimlerini veren İSMEK’te 62 kurs merkezinde bilgisayar işletmenliği kursu verilmektedir. Kayıt olmak için https://kursiyer.ismek.istanbul/Login.aspx?url=%2fkurstercihleri.aspx%3fBrans%3dOTA%3d linke tıklamanız yeterli .

Ankara (etiSEM, BELTEK)
Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi arasında gerçekleştirilen protokol ile Ankara’da güzel bir eğitim fırsatı sunulmaktadır. Bilgisayar kullanımı da bu kurslardan birisidir. Ancak kayıt esnasında cüz’i bir miktarda ücret alınmaktadır. Başkentimizde yer alan diğer kurslar ise; Etimesgut Belediyesi Etisem, Yenimahalle Belediyesi Yenimek, Keçiören Belediyesi Keçmek gibi kurslardan yararlanabilirsiniz.

Konya (Komek)

Konya Büyükşehir Belediyesi sanat ve meslek kursları KOMEK’te bilgisayar işletmenliği kursu ile Konyalılara ücretsiz kurs imkanı sunuyor. Konya’da kurs merkezlerinin neredeyse tüm ilçelerinde yer alan KOMEK kurslarıyla ücretsiz bilgisayar kursu eğitimi alabilirsiniz.

Kocaeli (Ko-mek, Gesmek, İzmek, Gölmek)
Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin halkına sunduğu hizmetlerin başında gelen KO-MEK aynı zamanda biraz önce ele aldığımız Konya Büyükşehir Belediyesinin sunduğu KOMEK’le isim benzerliği yaşamaktadır. Ko-mek’te de birçok kursun yanı sıra en çok talep gören kurslardan biri olan bilgisayar işletmenliği kursunu da bulabilirsiniz.

Bursa (Busmek- İnesmek-Osmek)
Bursa marmara bölgesinin en önemli illerinden biri olup aynı zamanda tarihi ve doğal güzellikleri de her zaman gözde şehirlerden biridir. Bu ilimizde ise BUSMEK Bursa Sanat ve Meslek Kurslarında bilgisayar işletmenliği kursundan yararlanabilirsiniz. Ayrıca Osmangazi Belediyesi Osmek, İnegöl Belediyesi İnesmek kurslarında da bilgisayar işletmenliği kurslarından yararlanabilirsiniz.

Gaziantep (Gasmek)
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan GASMEK, birçok kurs imkanı ile hizmet vermeye devam ediyor. Bilgisayar işletmenliği kursu da bunlardan birisidir.

Antalya(ATASEM)

Akdeniz bölgesinin turistik illerinden biri olan Antalya’da eğitim fırsatlarının merkezi ATASEM’de bilgisayar işletmenliği kursu sizleri bekliyor.

Halk Eğitim Merkezi (Tüm Türkiye’de)
Ülkemizin her ilinde ve ilçesinde yer alan halk eğitim merkezlerinden bilgisayar işletmenliği kursu eğitimini alabilirsiniz. Halk eğitim merkezlerinin internet sitelerinden, halk eğitim merkezlerinden ya da e-Yaygın üzerinden yapacağınız başvurularla bu kurslardan yararlanabilirsiniz.

Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası Ne İşe Yarar?

Bilgisayar işletmenliği sertifikası ile sadece özel sektörde değil aynı zamanda kamuda da işe girebilirsiniz. Bazı programlarda ön koşul olarak sunulan bilgisayar sertifikası(zabıt katipliği gibi), özel şirketlerde de sorulmaktadır. Sekreterlik, ofis işleri ve artık hatta birçok mesleğin bilgisayar ile yapıldığını varsayarsak bilgisayar bilgisi temel zorunluluk haline gelmiştir.

Kurs Sonunda Sertifika Verilir mi?

Bilgisayar işletmenliği kursu modüler bir program olduğundan kurs sonunda MEB Milli Eğitim Bakanlığı onayla bilgisayar sertifikanız başarılı olmanız halinde verilir. Bilgisayar işletmenliği sertifikanızla hem kamuda hem özel sektörde işe girmeniz mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir