AÖF Kayıt Yenileme İşlemleri

Zorunluluklar veya tercihlerden ötürü örgün eğitimde okuma fırsatı bulamayan öğrencilere çalışırken okuma olanağı sunduğu gibi bir üniversite diplomasına da sahip olma imkanı sunmaktadır. İki yıllık veya dört yıllık seçenekleriyle birçok bölümde tercih edebilirsiniz. AÖF kayıt ve kayıt yenileme işlemleri ise belirtilen tarihlerde yapılması gereklidir.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim 1 milyondan fazla aktif öğrencisiyle hizmet vermektedir. Toplamda 22 lisans, 40 ön lisans programıyla ülkemizde ve yurtdışında da hizmet vermektedir.

aof kayit ekrani

Kimler Başvuru Yapabilir?

Açıktan üniversite okumak için ise en az lise mezuniyetiniz olması gerekmektedir. Örgün eğitimde okula gidilmesi gerekmekteyken, açıköğretimde derse katılım zorunluluğu bulunmaktadır.

Açıköğretime Nasıl Başvuru Yapılır?

İlk defa kayıt olacaklar, ikinci üniversite tercihinde bulunacaklar, DGS ile kayıt yaptırmak isteyenler, ek yerleştirme ile tercih yapmak isteyenler gibi geniş bir başvuru yelpazesi bulunmaktadır.

  • En az lise veya dengi okul mezunu olanlar yeni kayıt,
  • Meslek yüksek okulları ve açıköğretim fakültesinin ön lisans programlarından mezun olanlar dikey geçiş,
  • Örgün öğretimde öğrenci olanlardan açıköğretim sisteminde devam etmek isteyenler için yatay geçiş,
  • Herhangi bir üniversiteyi bitirenlerle öğrenimlerine devam eden öğrencilerse ikinci üniversiteye başvuru yapabilir.

Yeni Kayıt

YKS sınavı ile öğrenci olabilirsiniz. Ön lisans programları için TYT sınav puanınız, lisans programları için ise Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık sınav puanınızın hesaplanmış olması gerekmektedir.

Dikey Geçiş

Meslek yüksekokulları ve açıköğretim fakültesi ön lisans programlarında okuyan öğrenciler ve mezunların dikey geçiş yapabilmeleri için DGS Dikey Geçiş Sınavına girmiş olmaları gerekmektedir.

Yatay Geçiş

Yükseköğretim kurumlarının önlisans, lisans düzeyindeki programlar arasından açıköğretim, iktisat ve işletme fakültelerindeki önlisans ve lisans programlarına yatay geçiş yapılabilir.

İkinci Üniversite

Anadolu üniversitesi ikinci üniversite programlarıyla kariyerinizde yükselme fırsatı verirken hayallerinizi gerçekleştirme fırsatı da vermektedir.

AÖF Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

Açıköğretim, iktisat ve işletme fakültelerinde okuyan öğrenciler her dönem kayıt yenileme işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Kayıt yenileme işlemi ders seçimi ve kayıt yenileme bedelinin ödenmesiyle gerçekleştirmektedir.

Aöf 2022-2023 bahar dönemi kayıt yenileme işlemleri 2 Mart tarihinde sona erecek. Açıköğretim öğrenci bilgi sistemine giriş yaparak kayıt yenileme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kayıt yenileme işlemleri aof.anadolu.edu.tr adresinden ders seçimi otomasyonu bağlantısına girerek e-devlet şifresi veya öğrenci şifresi ile yapılabilmektedir. https://aoskayit.anadolu.edu.tr/ bağlantı üzerinden kaydınızı yaptırabilirsiniz.

AÖF kayıt yenileme işlemleri aof.anadolu.edu.tr adresi Öğrenci Otomasyonu bağlantısından öğrenci şifresi veya e-devlet şifresi ile yapılacaktır.

aof kayit ekrani

AÖF Harç Ödeme İşlemleri Nereden Yapılmaktadır?

Kayıt yenileme gereken aöf ödemesinin yapılmasıyla gerçekleşmektedir. Yine kayıt yenileme işlemleri de ödeme işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte olmaktadır. Ödemeler ise kredi kartı, banka kartı, Ziraat Bankası ATM’lerinden yapılabilmekte yine aynı şekilde mobil bankacılık veya internet bankacığından yapılabilmektedir.

AÖF Sınav Tarihleri Ne Zaman?

Açıköğretim sınavları güz, bahar dönemlerinde ara ve dönem sonu sınavı olarak yapılmakta, yaz okulu ise tek sınav olarak yapılır. Yeni kayıt yaptıran ya da kaydını yenileten öğrenciler sınava girmeye hak kazanmaktadır. Bahar dönemi ara sınavı 15-16 Nisan 2023 tarihinde dönem sonu sınavı ise 27-28 mayıs tarihlerinde yapılacak. Bahar dönemi sınavlarına katılmak için kayıt yenileme işlemlerini yapmanız gerekmektedir.

Açıköğretim sınavı için fotoğraflı sınava giriş belgesi bulunmak zorundadır.

Açıköğretim sınavlarıyla ilgili detaylı bilgiyi https://www.kursbilgisi.com/aof-sinav-tarihleri/ yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir