Açık Öğretim Sınavları Ne Zaman Yapılacak?

Açık öğretimde okuyan kişilerin merakla beklediği sınavlar ne zaman ve nasıl yapılacak sorusunun cevabı belli oldu. Açık öğretimde okuyorsanız ve kayıt yenileme ve ders seçme işlemlerinizi gerçekleştirdiyseniz işte sınav tarihleri.

Açık Öğretim Sınavları Online mi, Yüz yüze mi Yapılacak?

Açık Öğretim Kurumları 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı 2021 yılı 1. dönem sınavları 4 Aralık saat 09.30’dan 10 Aralık saat 23.59’a kadar yapılacak. Cezaevinde bulunan öğrenciler dışında sınavların online olarak yapılacak.

acık-öğretim-sınavları

Ders Seçiminizi Güncelleyebilirsiniz.

İlk kayıt ya da kayıt yenileme işlemleri sırasında seçtiğiniz dersleri değiştirmeniz için bir fırsat daha. 2021 yılı 1. dönem derslerini değiştirmek isteyen kişiler için  17 Kasım-30 Kasım 2021 arası ders seçim ekranları açılacaktır. Sizlerde ders seçiminizi tekrar gözden geçirmek ve değiştirmek isterseniz, yeniden ders seçimi yapabilmek için bu süreyi kaçırmayın.

  • 2021 yılı 1. dönem sınavının ilk günü itibariyle;
    • 18 yaşından gün almamış öğrenciler dilerlerse ders seçme kriterleri doğrultusunda ders seçimi yapabilir.
    • 18 yaşından gün alan öğrenciler ise dilerlerse dönem ve kredi sınırlaması olmaksızın haftalık ders planında belirtilen derslerden ya da alt dönemden başarısız oldukları ortak ve zorunlu derslerini ve sırasıyla takip eden ortak ve zorunlu derslerden en fazla 20 ders şekilde seçim yapabilirler.

Cezaevinde Bulunan Ya da Durumunda Değişiklik Olanlar Ne Yapmalı? 

Cezaevine yeni giren, cezaevinden dışarı çıkan, denetimli serbestlikten yararlanma gibi durumlar söz konusu olduğunda cezaevi öğretmenlerinin durum değişikliklerini sisteme girmesi gerekmektedir.

Cezaevindeyken kaydını yaptırmış olan öğrenciler için ise durum şu şekilde olacak; kayıt yenilemenin son günü olan 20 Ekim 2021 tarihinden sonra tahliye olan kişilerin dışarı çıktıklarına dair belgeyi 2021 yılı 1. dönem sınavlarına Online(çevrimiçi) olarak girebilmeleri için Halk Eğitim Merkezlerine gitmeleri gerekmektedir.  

2) Cezaevlerinde bulunan öğretmenlere özel durum, sınav bölgesi, adres, grup vb. durumları değiştirme yetkileri tekrar açılmış olup; öğretmenlerimizin cezaevinde bulunan, yeni giren, cezaevinden dışarı çıkan, denetimli serbestliğe ayrılan vb. değişiklikleri anlık olarak sisteme işlemeleri gerekmektedir. 2021-1 Dönemi online sınavına özel durumu “tutuklu ve hükümlü” olan cezaevi öğrencilerinin girmeleri sistem tarafından engellenecektir.

Açık Liseyi 5 Dönemde Bitirebilirsiniz.

Açık öğretim lisesi ve Açık öğretim ortaokul sınavları aralık ayında online olarak yapılacak. 2021 yılı 1. dönem sınavlarıyla geçerli olacak ve öğrencileri mutlu edecek bir gelişme daha https://aol.meb.gov.tr/ sitesinde duyuruldu. Artık açık liseyi okuyanlar 5 dönemde okulunu bitirebilecek.

18 yaş ve üstü olan öğrencileri ilgilendiren ve önceden 8 dönem şartı artık 5 döneme indirildi. Bunun için ise şartlar şu şekilde;

  • Öğrenim gördüğü toplam dönem en az 5 veya üstü olmalı,
  • Toplam başarılan kredi en az 170 olmalı,
  • Ortak/zorunlu derslerin tamamını başarmalı ya da muaf olmalı
  • Dil ve anlatım/Türk Dili ve Edebiyatı dersi biliyorsunuz muafiyet söz konusu olmadığından başarılı olunması gerekmektedir.
  • Son olarak Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gereklidir.

Açık Öğretim Yanlış Yatırılan Paralar İade Edilecek.

Açık öğretim okullarında okurken mezuniyet şartını taşıyorsanız ve sınava katılmanız gerekmiyorsa sınav katılım ücretini ödeyen öğrenciler ile açık öğretim okullarında ilk kayıt ve kayıt yenileme döneminde bir nevi yanlış yatırılan paraların ücret iadelerinin yapılacak.

Açık Öğretim Sınava Giriş Belgeleri Ne Zaman Açıklanacak?

2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Dönem Sınav Giriş Belgeleri 1 Aralık 2021 Çarşamba sistem üzerinden yayımlanacak.

Açık Öğretim Lisesi Çıkmış sınav soruları için http://aol.meb.gov.tr/www/sinav-arsivi/icerik/15 linke tıklayabilirsiniz.

Açık Öğretim Ortaokulu çıkmış sınav soruları için https://aio.meb.gov.tr/www/sinav-arsivi/icerik/20 linke tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir